Вівторок, 19 Березня

3 ярди для судді

Співробітники Національного антикорупційного бюро затримали голову Верховного Суду України Всеволода Князєва на хабарі в особливо великих розмірах

Що трапилось?

15 травня одночасно кілька українських видань, серед яких «Українська правда», повідомили про перші деталі справи. Стало відомо, що НАБУ та САП викрили главу Верховного Суду Всеволода Князєва на спробі отримати хабар сумою близько $3 млн (згодом було уточнено, що йдеться про суму $2,7 млн). Повідомляли про слідчі дії вдома у судді, а радник голови МВС Антон Геращенко заявив, що Князєва – затримано. За інформацією ЗМІ, обшуки проходять у ще 18 суддів ВС України, а Князєв отримував гроші від людей, які діяли в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. Зазначається, що голова Верховного Суду Всеволод Князєв, схоплений на тримільйонному хабарі, отримував гроші від людей, які виступали за рішення суду на користь олігарха Костянтина Жеваго.  Велика Палата ВС розглядала справу стосовно права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК) Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції Жеваго, скасувавши попереднє. Князєв уже близько півтора року не має заступника, тому його затримання означатиме “обезголовлення” Верховного Суду.

Хто такий Всеволод Князєв?

Майбутній голова ВСУ народився у Миколаєві 25 травня 1979 року. Князєв закінчив Миколаївський гуманітарний інститут Українського державного морського технічного університету. Кар’єру в юриспруденції почав також у Миколаєві, отримавши адвокатське свідоцтво у 2001 році. Вже у 2013 році став суддею, якого на цю посаду призначив президент-утікач Віктор Янукович. Кар’єра Князєва швидко розвивалась, і вже у 2015 році його обрали головою Миколаївського окружного адміністративного суду. Через два роки Князєв став суддею Касаційного адміністративного суду, а згодом Князєва було обрано секретарем Великої Палати Верховного суду. Тобто фактично від моменту призначення суддею до призначення головою Верховного суду України минуло вісім років. Всеволод Князєв одружений на Юлії Князєвій, подружжя має двох дітей – доньку і сина. Статки топ-корупціонера Князєва У 2020 році Князєв подав декларацію, в якій зазначено, що голова ВСУ має у Миколаєві квартиру площею 47,4 м2 та житловий будинок площею 20,2м2. У Києві він орендує квартиру площею 133 м2. Дружина Князєва має автомобіль Mercedes-Benz GLE 250, придбаний у 2018 році, яким користується і сам суддя. За 2020 рік Всеволод Князєв отримав 2 957 485 зарплати у Верховному суді. На банківських рахунках у судді понад 40 тис. грн і $34 тис.

Фігурант справи – власник групи “Фінанси та кредит”

Водночас НАБУ повідомило, що у справі голови Верховного суду фігурує власник групи “Фінанси та кредит”. Зокрема, директор НАБУ Семен Кривонос на брифінгу розповів, що бюро отримало інформацію про “діяльність злочинного угруповання із залученням посередників, суддів, із залученням керівництва суддівської гілки влади”.

НАБУ вирішило здійснити “оперативне проникнення” і діяти за допомогою “детектива під прикриттям”. “Внаслідок проведеного комплексу заходів нами було зафіксовано низку контактів власника групи “Фінанси та кредит” з одним із власників адвокатського об’єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності… Вони домовилися про передачу неправомірної вигоди на користь високопосадовців суду за ухвалення потрібного для цього підприємця рішення.

За кілька днів після встановлення контакту, 15 березня, мало відбутися засідання по даній справі, яке було предметом обговорення. Внаслідок попередньої домовленості це засідання було перенесено, щоб можна було відтягнути час для акумулювання певних коштів і досягнення домовленостей…

19 квітня Верховним Судом уже було ухвалено рішення – і вже після цього фактично на початку травня адвокат, учасник цього злочинного угруповання, отримав від керівництво Верховного Суду вказівку щодо розподілу цієї неправомірної вигоди серед учасників злочинного угруповання – суддів.

3-го травня була отримана перша частина цієї неправомірної вигоди у сумі – назвемо це перший транш, а 15-го травня, вчора, була передана друга частина, яка була зафіксована – на гарячому було зафіксоване керівництво Верховного Суду”, – цитує Кривоноса УП.

Директор НАБУ повідомив, що під час проведення невідкладних слідчих дій, обшуків за місцем проживання фігурантів, на робочих місцях було вилучено значну суму коштів, здобуто докази, які додатково підтверджують діяльність цієї злочинної організації. Антикорупційні органи також продемонстрували аудіозаписи розмов фігурантів.

Реакція Верховного суду

Верховний суд зібрався на позачергове засідання й ініціював висловлення недовіри голові Всеволоду Князєву, якого викрили на хабарництві, повідомляє Радіо Свобода.

У заяві суду йдеться, що Верховний суд бере на себе повну відповідальність за події, що відбуваються у зв‘язку з імовірними корупційними діяннями окремих працівників.

Судді наголошують, що за будь-який корупційний злочин має бути незворотне покарання і готові співпрацювати зі слідством. Заяву підтримали 142 судді, проти не виступ ніхто. Наразі судді ще підписують подання про висловлення недовіри

Точка зору

Народний депутат України Микола Княжицький у своєму дописі в мережі фейсбуку зазначив, що давати гроші за негарантований і невідомо ким забезпечений результат – якесь наївне безумство.

«Князєва затримали за те, що не дав депутату Держдуми Росії Бабакову вкрасти ГОК? Прочитав новину про затримання Голови Верховного Суду Князєва. У медіа пишуть, що затримання пов?язане з рішенням у справі Жеваго. Так от. Жодної «справи Жеваго» Верховний суд не розглядав.

На розгляді була справа міжнародної компанії Ферекспо, де Жеваго є одним з акціонерів через незаконну спробу рейдернути компанію російськими «лужніковськими» олігархами Бабаковим, Гінером та їхнім путінським угрупуванням. Серед власників акцій Ферекспо сьогодні найбільші американські і європейські фонди.

Росіяни програли першу інстанцію, але, мабуть корупційно виграли апеляцію, яка вирішила переписати акції з міжнародної компанії на російські офшори підсанкційних злочинців. Хоча, як пише преса деякі з них могли переписати на відомого українського олігарха. Верховний суд справедливо скасував рішення апеляції. Сама оборудка відбувалася понад 20 років тому і термін позовної давності давно минув. Та й підстава визнати оборудку незаконною смішна: відсутність якоїсь довідки в одного з продавців.

Рішення ВС є на їхньому сайті і кожен професійний юрист може його прочитати і оцінити. Воно широко висвітлювалося у пресі. Які висновки з написаного?

Брати хабар за очевидно законне відкрите рішення абсурдно. Якщо Князєв не брав хабар, то це або результат впливу російських олігархів на НАБУ, або тиск на НАБУ з владних кабінетів для знищення незалежності Верховного Суду. Якщо здійснюється спроба знищення незалежності Верховного Суду, суспільство і журналісти мають привертати до цієї справи пильну увагу. Думаю, доцільно було б, щоб громадська рада НАБУ взяла під контроль цю справу. І нарешті, ніхто ще не визнав Князєва винним. Це може зробити лише суд. А знищення Верховного Суду як незалежної гілки влади небезпечне для демократії.

Закликаю прочитати матеріали справи на сайті Верховного Суду і статті про справу у різних медіа. PS. Якщо комусь не відомо, то судді Верховного Суду голосують таємно. І це головний захист від корупції. Бо давати гроші за негарантований і невідомо ким забезпечений результат – якесь наївне безумство», – йдеться в дописі.

Юрій КЕНЦАЛО,
Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Comments are closed.