Четвер, 28 Березня

Щоб вогник знань не став вогнищем епідемії

Ця тема нині у всіх на вустах, і що ближче до Дня знань, то більше вона обростає як конструктивною інформацією, так і побоюваннями та фейками. Також розгубленість посилює те, що в різних регіонах, містах і навіть різних навчальних закладах нема єдиного стовідсоткового алгоритму організації навчального процесу. Багато нюансів дирекції шкіл доведеться вирішувати на місцях, послуговуючись здоровим глуздом, методом спроб і помилок.

«У нас тут, на хвилиночку, розглядається варіант роботи школи у три!!! зміни. Відчуваю вересень буде цікавим…», — пише у фейсбуці мама школярки Катерина з-під Києва.

«У нас наразі говорилося про 4 дні в школі, 5-й дистанційно, принаймні поки не буде глобальних карантинів. Хоча в нас у карантин дистанційне було дуже добре налагоджено. Але діти хотіли живої школи», — пише львів’янка Олена.

«Перерви мають бути в різний час для різних класів. Мабуть, ще таймери треба, бо якщо дзвінок, то всі одночасно вискочать у коридор», — каже Оксана, вчителька однієї зі шкіл Львівщини.

Наразі — навчання очне. Крім Самбора

Наразі Львівщина, крім міста Самбора, яке потрапило в червону зону, є «помаранчевою», тож навчання в школах таки буде очним. Можливо, в останніх числах серпня, коли Кабмін ще раз перегляне червоний список, до нього можуть додати також інші населені пункти, — пояснили в МОН. Живе навчання — це, звісно, позитивно, бо «дистанційка» залишила багато прогалин у знаннях дітей і багато сивих волосин у волоссі батьків. Але чи зроблять чиновники від освіти все потрібне, щоб радість і користь від живого навчання не обернулися масовим зараженням дітей та вчителів? Чи все покладено лише на директорів шкіл, вчителів, батьків?

Один заразився — весь клас на ізоляцію

Міністерство охорони здоров’я оновило правила для навчання в школах під час пандемії після того, як обговорило ці зміни з міжнародними партнерами, а також освітянами. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час брифінгу 25 серпня, — передає «Захід.нет».

Зокрема, учням 1-4 класів дозволили пересуватися приміщенням закладу освіти без маски чи респіратора.

У регіонах «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки педагогам рекомендують викладати навчальну дисципліну у захисних щитках, а в «зеленій» чи «жовтій» зоні потрібно просто дотримуватися необхідної дистанції.

Також тепер якщо хоча б один учень заразиться коронавірусом, то весь клас має йти на самоізоляцію.

Окрім того, дозатори та антисептики мають бути тільки на вході, а учні та викладачі мають мити руки після кожного уроку.

Про безкоштовне не-тестування вчителів

Міністерство охорони здоров’я України не бачить потреби у проведенні тестувань на СOVID-19 вчителям. Тестування проводитимуть тільки якщо особа є контактною або має відповідні симптоми.

Нагадаємо, напередодні ЗНО тести на ковід провели 1645 вчителям, з них 32 не були допущені до ЗНО через виявлений коронавірус. Зате негативні результати тестів вважалися дійсними ВПРОДОВЖ УСЬОГО часу проведення ЗНО (а це майже два місяці) хоч ситуація зі здоров’ям у кожного вчителя могла змінитися буквально щодня!

Які загальні вимоги до навчального процесу?

Міністерство освіти надіслало школам спеціального листа з рекомендаціями про те, як необхідно змінити навчальний процес, щоб знизити ризик поширення COVID-19, — пише УП.

У ньому прописано, серед іншого, такі поради:

* відкрити кілька входів до будівлі школи;

* збільшити відстань між партами;

* використовувати розмітку на підлозі для організованого руху коридорами;

* виділити зони переміщення для різних вікових категорій школярів;

* максимально адаптувати та використовувати для навчання великі просторі приміщення — зокрема актові зали, рекреаційні зони, коридори тощо;

* за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі, тощо.

Які ще правила запровадять у школах?

Інші норми — зокрема гігієнічні — містяться в рекомендаціях Міністерства охорони здоров’я.

Вчителям (викладачам) та іншим працівникам щодня мають проводити термометрію безконтактним термометром: вихід персоналу на роботу можливий тільки за відсутності симптомів гострої респіраторної інфекції або підвищеної температури (понад 37,2). Термометрія для школярів не є обов’язковою, але їх повинні опитувати про самопочуття та наявність симптомів ГРВІ.

Обов’язкове використання респіраторів або масок (окрім часу проведення уроків). Вчителі (викладачі) зобов’язані змінювати захисні маски кожні три години, а забезпечити їх масками має навчальний заклад (обов’язковий запас на 5 робочих днів). Після кожного заняття / уроку потрібно провітрювати клас щонайменше 10 хвилин.

Зміниться також організація харчування в школах і вимоги до шкільного транспорту. Зокрема, відстань між столами в їдальні має становити не менше 1,5 метра, одночасно за кожним столом — не більше 4 учнів; а пасажирів у «Школяриках» перевозитимуть лише відповідно до числа сидячих місць.

Директор про зміни: розмова з практиком

Директор Стрийської загальноосвітньої школи І ступеня №11 Сергій ЗАПІСОВ у своєму фейсбуці детально розповів, як планує організувати навчальний процес у своїй школі в час «помаранчевого» карантину. Каже, отримував багато приватних повідомлень від батьків, тож вирішив розвіяти їхні побоювання та фейки.

«Ми чекаємо з нетерпінням на зустріч з дітьми і далі залишаємось відкритим простором для всіх. Мені важко щось спрогнозувати на далеку перспективу, але я б дуже хотів, щоб наше очне навчання розпочалось 1 вересня 2020 р. і закінчилось не раніше 31 травня 2021 року. — розповів газеті «Ратуша» пан Сергій. — Як керівник школи, я чітко розписав проєкт Тимчасового порядку організації освітнього процесу на період карантинних обмежень. Його ми схвалимо на засіданні педагогічної ради, попередньо він буде викладений у всіх соціальних мережах і на вебсайті школи для обговорення не пізніше 28 серпня”.

Зацитуємо окремі моменти фейсбук-звернення директора до батьківської спільноти:

   «МАСКОВИЙ РЕЖИМ»

Зрозумійте, що 600 одноразових масок на один день не «потягне» жодна структура, плюс утилізація. Тому прошу, поставтесь із розумінням, забезпечте своїх власних дітей, це не надто кошторисно. Деталі згодом.

   АНТИСЕПТИКИ

Ми забезпечимо можливість антисептичного та дезінфікаційного режиму в установі, але, якщо не складно, «малесенький» антисептик у рюкзачок таки зробіть. Як не буде, то ми зрозуміємо.

   ВХІД ДО ШКОЛИ І НА ТЕРИТОРІЮ ШКОЛИ

Так, згідно з рекомендаціями МОН ми зробили три входи на територію і три входи до приміщення різними потоками. Просимо з розумінням поставитись до того, що батьків не допускатимуть в приміщення школи. Лише в окремих випадках.

   ТЕМПЕРАТУРНИЙ  СКРИНІНГ

Ми спробуємо забезпечити скринінг усіх учасників освітнього процесу на вході до приміщення школи, але дуже просимо вас, шановні батьки, подбайте про це ще у своїх домівках. Будьте відповідальними батьками своїх дітей.

   ХАРЧУВАННЯ

Воно здійснюватиметься відповідно нових вимог безпеки. Для цього уже змінено графік перерв і проведено відповідну організаційну роботу у приміщенні їдальні. Харчування безкоштовне або змішане таки буде.

   РОБОТА ПОЗАШКІЛЬНИХ УСТАНОВ І ЗАКЛАДІВ

Вони працюватимуть з відповідними умовами щодо безпеки.

   РОБОТА ГРУП ПРОДОВЖЕНОГО ДНЯ

Групи працюватимуть згідно з новим тимчасовим положенням режиму роботи школи, але до відповідного часу, який влаштовує всіх батьків.

   РОБОТА СПЕЦКЛАСІВ ТА ІНКЛЮЗИВНИХ КЛАСІВ

А ми не робимо різниці між дітьми. Для нас усі діти любі. Тому спеціальні класи працюватимуть у звичному режимі, перевагу матимуть лише батьки, які зможуть перебувати у приміщенні школи (це окремий блок школи і окремий вхід. Не забудьте про масковий режим і засоби особистої безпеки).

   МЕДОГЛЯД

Для дітей перших класів ми просимо лише пройти сімейного лікаря або педіатра, бажано окуліста і все ж таки надати картку щеплень. Це в інтересах дитини. Глибша діагностика — на ваш, шановні батьки, розгляд. Для учнів третіх класів плановий медогляд перенесено на 6 місяців. Обов’язковий медогляд для працівників перенесено на 6 місяців.

Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply