Антибіотики лише за рецептом
З 1 серпня в Україні придбати антибіотики можна лише за наявності рецепта. До кінця 2022 року триватиме перехідний період, відтак аптеки прийматимуть ще паперову інформаційну довідку, виписану лікарем, однак з наступного року дійсним буде лише електронний рецепт. Це перший етап запровадження електронного рецепта на всі рецептурні препарати в Україні та перший крок у вирішенні проблеми неконтрольованого вживання ліків, пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я. Чи справді є така проблема в Україні, як можна отримати електронний рецепт та чому медики «за» його впровадження, розповіла «Ратуші» голова комісії з питань охорони здоров’я та материнства Львівської обласної ради Анна Ярмола.
– Що таке антибіотик і чому МОЗ прагне, щоб українці приймали ці препарати лише після призначення лікаря?
– Антибіотики – медикаменти, які вбивають бактерії та інші мікроорганізми (бактерицидні антибіотики) або не дають їм розмножуватися (бактеріостатичні антибіотики). Важливо зазначити, що проти вірусів вони не допомагають, натомість застосування антибіотиків без потреби допомагає бактеріям розвивати імунітет проти них. Антибіотик – серйозний рецептурний лікарський засіб, який має призначати лише лікар. Він має визначити доцільність прийому такого препарату і підібрати ефективну діючу речовину, дозування і час прийому. Самопризначення і безконтрольність вживання антибіотиків може не лише зашкодити здоров’ю людини, а й стимулювати розвиток глобальної проблеми, яка зараз є не тільки в Україні, а і у всьому світі – антибіотикорезистентність.
– Як можна отримати електронний рецепт, щоб придбати антибіотики?
– Все просто – електронний рецепт можна отримати безпосередньо на прийомі в лікаря. Можливість виписувати такий рецепт буде доступна для лікарів і державних медичних закладів, і приватних. Рецепт може виписати будь-який лікар: і терапевт, і хірург, і гінеколог, і стоматолог. Головна умова – заклад має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я. Декларація з лікарем, щоб отримати рецепт, не є обов’язкова. Достатньо прийти на прийом і бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я. З собою необхідно мати документ, що засвідчує особу (для дітей це свідоцтво про народження) та ідентифікаційний номер платника податків.
Пацієнт може придбати необхідні ліки за рецептом у кожній аптеці. Для цього потрібно пред’явити фармацевту паперову інформаційну довідку або електронний рецепт. Міністерство декларує, що паперова довідка буде дійсна ще до кінця 2022 року, далі – лише електронний рецепт. Це перехідний період, щоб адаптуватися. Придбання антибіотиків за рецептом можна продовжити на 30 днів з моменту його виписки.
Лікар у рецепті вказує лише діючу речовину, дозування і тривалість лікування. Натомість пацієнт зможе обирати, який препарат якого виробника йому купувати. Це дуже важливо, адже людина зможе обрати препарат, який їй доступний.
– Ви говорили, що у світі, зокрема в Україні, є проблема антибіотикорезистентності. Що це означає і як вирішити цю проблему?
– Раніше українці часто самі собі призначали антибіотики, без консультацій з лікарем. При найменшому нежиті люди купували антибіотики і це спровокувало те, що людство стало стійким до більшості груп антибіотиків.
На кожну флору потрібно діяти конкретним антибіотиком. А коли люди самостійно приймали такі препарати, то в разі захворювання бактеріальної флори одні антибіотики часто вже нечутливі. Тоді потрібно підбирати інші, а це ослаблює імунну систему, ще й приєднуються інші збудники . Це все вимиває флору кишечника, знижує імунну систему, а організм стає відкритим для входу ,різних інфекцій, які потім дуже важко лікувати потрібно комбінувати не лише з антибіотиками, а й з іншими, часто гормональними препаратами.
Саме тому впровадження електронного рецепта – це добре. Антибіотики – не ті препарати, які варто назначати без лікаря. Лише лікар розуміє, при якому збуднику, захворюваннях конкретно потрібно призначати антибіотик. Лікарі починають завжди з найпростішого, а пацієнти часто йшли в аптеку і купували собі значно сильніші препарати «вибору». Це ті препарати, які є вже кінцевими, їх приписують тоді, коли не допомагає нічого.
– Чи були такі випадки у вашій медичні практиці?
– Неодноразово були випадки, коли я пацієнтові призначила найпростіший з групи пеніцилінів і вони не допомагають, а потім з’ясовується, що пацієнт протягом року сам кілька разів купував антибіотики і приймав їх, бо хтось йому порадив. І організм став стійким до цього антибіотика. Я змушена призначати сильніші препарати, які впливають на травну систему, а 80% клітин імунної системи перебувають у нас у шлунково-кишковому тракті. Якщо порушується цей дисбаланс, то потрібно ще більше часу на оновлення і реконструкцію організму. Вкотре наголошую, коли бактерії набувають стійкості до лікування, це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які проходять швидко і лікуються за допомогою антибіотиків, можуть стати смертельно небезпечними.
Мені здається, що нам варто було впровадити такі рецепти ще раніше. В інших країнах система електронних рецептів успішно працює роками. У Польщі придбати майже всі препарати можна лише за рецептом від лікаря. Самостійно купити люди можуть лише аспірин чи ібупрофен.
– Як пацієнти реагують на такі нововведення?
– Ті, які свідомі, вони розуміють, що це правильно, адже це безпека людей і їхнього здоров’я. Але є люди, які обурені… Вони мають це прийняти і зрозуміти. Вони не задоволені, адже тепер їм потрібно записуватись на прийом до лікаря, щоб отримати конкретний рецепт. Люди часто так реагують на реформи, але з часом зрозуміють, що це правильно. Адже пацієнти частіше будуть відвідувати лікаря, а відповідно й проходити огляд, що дасть можливість виявляти хвороби вчасно і займися не лише лікуванням, а й профілактикою недуг. Це турбота про здоров’я нашої нації.
Юлія СТОЛЯР