Понеділок, 5 Червня

Бізнес під час війни: стійкість та соціальна відповідальність

Як Кредобанк підтримує українських підприємців

Про український бізнес під час війни і про те, що потрібно змінити в країні після нашої перемоги – такі основні теми XIV Весняного ділового форуму «Незламний український бізнес – експертний погляд на 2023 рік», що відбувся 19 травня. Під час чотирьох панелей – «Підтримка міжнародних партнерів під час війни», «Бізнес під час війни», «Що варто змінити в Україні після війни» та «Приклади побудови успішних конкурентних українських компаній» – експерти говорили про співпрацю з владою, банківським сектором, міжнародними організаціями, про перспективи іноземних та внутрішніх інвестицій в українську економіку, чи повернуться біженці на батьківщину, які проблеми потрібно вирішувати насамперед та які зміни на законодавчому рівні можуть у цьому допомогти.

Присутнім на форумі підприємцям важливо було дізнатися, яку підтримку вони можуть отримати – від влади, міжнародних організацій, банків. Про такі можливості кожен у своїй сфері розповіли представники Львівської обласної військової адміністрації, Міжнародної фінансової корпорації, місії ЄБРР в Україні та АТ «Кредобанк».

Заступник голови правління Кредобанку Олег Нога зазначив, що від початку повномасштабного вторгнення росії найважливішим завданням була безперебійна робота установи та обслуговування клієнтів. Водночас у Кредобанку відразу почали думати над участю у відбудові України та ролі в цьому процесі міжнародних партнерів. «Після повномасштабного вторгнення важливо було прокомунікувати з клієнтами й переконати їх, що послуги доступні, гроші в безпеці, установа функціонує. Нам вдалося стабілізувати ситуацію, тоді почали шукати способи підтримати український бізнес, – розповів Олег Нога. – Вивчили потреби українських підприємців та провели переговори з нашими європейськими партнерами. Вдалося отримати гарантійні програми від Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейської комісії для надання кредитів нашим клієнтам. Вагомою є також підтримка нашого акціонера – PKO Bank Polski».

Керівник Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський на основі проведеного соціологічного дослідження окреслив загальний економічний стан в країні: «Нинішню ситуацію можна охарактеризувати як поступове відновлення. Є хороші показники очікувань відновлення ділової активності, бізнес-впевненість сягнула довоєнного рівня. Насамперед цьому сприяли стабілізація постачання електроенергії, покращення інфляційних та валютних очікувань, а також поліпшення споживчих настроїв».

Звісно, є й невтішні характеристики, як-от збільшення до 20 – 25 % (порівняно з 10 – 12 % раніше) кількості українців, які змушені економити на їжі.Також не справдилися сподівання на швидку відбудову і сотні мільярдів доларів, на які ми чекали. Складна ситуація з поверненням біженців, адже зменшується відсоток тих, хто точно планує приїхати назад, й Україну може чекати значна втрата людського капіталу. Бюджетні видатки на оборону й безпеку становлять понад 2/3, тому дуже мало коштів залишається на підтримку бізнесу, зниження податків. Щодо іноземних інвестицій, то їхній вагоміший притік можливий після страхування ризиків воєнного стану.

Директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко означив ключові, на його думку, виклики для України: подолання корупції, люстрація проросійськи налаштованих людей, які були чи є в політиці, вирішення екологічних та демографічних проблем, а також розвиток технологій.

Докладніше про принципи кредитування бізнесу в умовах воєнного стану розповів член правління АТ «Кредобанк» Антон Кіркач: «У ситуації війни для дальшого кредитування потрібно було, щоб банки розділили фінансові ризики з іншими сторонами, наприклад, міжнародними організаціями. Завдяки спільним програмам з ЄБРР та Європейською комісією Кредобанк має змогу надавати більше кредитів для українських підприємців, серед яких є й бізнеси, розміщені на територіях біля зони бойових дій». Крім того, Кредобанк є учасником державних програм пільгового кредитування, надає кредити для українських експортерів за гарантіями Експортно-кредитного агентства, працює над розробкою нових програм з кредитування з міжнародними партнерами.

В умовах протистояння з росією український бізнес демонструє незламність, стійкість, соціальну відповідальність. Підприємцям потрібна підтримка, про джерела якої вони могли дізнатися зокрема на XIV Весняному діловому форумі.

Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply