Середа, 7 Червня

Боротьба за реставраційну школу

Виселення ДП «Укрзахідпроектреставрація» з приміщення на пл. Соборній, 3-а виконавча служба наразі перенесла на 21 грудня. Про це дізналися працівники установи, громадські активісти, журналісти, які 14 грудня зібралися біля важливої для пам’яткоохоронної діяльності України інституції. 12 грудня до інституту надійшло датоване 2 грудня повідомлення від Галицького відділу державної виконавчої служби у Львові про те, що служба має виконати наказ Господарського суду у Львівській області та повернути приміщення управлінню комунальної власності Львівської міської ради.

«Ці приміщення були відреставровані спеціально для інституту «Укрзахідпроектреставрація» в 70-х роках, розповів «Львівським новинам» очільник управління охорони об’єктів культурної спадщини ЛОДА Василь Петрик. За його словами, це були державні приміщення, проте Львівська міська рада самовільно, без акту передачі та рішення державного органу, зареєструвала на себе цю будівлю як комунальне майно.

«Будь-яке відчуження пам’ятки архітектури з державного в комунальне майно чи приватне повинно бути погоджено з органами охорони культурної спадщини. Наскільки мені відомо — такого погодження не було, отже, це рішення незаконне», — зазначає Василь Петрик.

На основі цього рішення Львівська міськрада виставила інституту «Укрзахідпроектреставрація» рахунок на оплату оренди приміщень. «Інститут подав у суд через неправомірність такого переходу (у комунальну власність. — Ред.) і виставлення рахунку оплати оренди», — наголошує очільник управління охорони об’єктів культурної спадщини ЛОДА.

На думку Петрика, ці приміщення є атрактивними, а тому потрібні міськраді, щоб згодом там відкрили черговий ресторан. До речі, загальна площа приміщень — 1129,1 кв. м. Таку думку поділяє і керівниця АРМ-3 ДП «Інститут «Укрзахідпроектреставрація» Лідія Горницька: «Офіційними документами від Держмайна, прокуратури підтверджено, що майно не належить міській раді. Але держава в особі Мінрегіону, яке є нашим засновником і фактично власником, не долучається до захисту приміщень. На мою думку, влада Львова і Києва створили коаліцію, щоб ті приміщення віддати під розважальні заклади», — розповіла вона «Ратуші».

Раніше начальниця управління комунальної власності Львівської міськради Інна Свистун розповідала, що інститут «Укрзахідпроектреставрація» має заборгованість 7,87 млн гривень, тому «їх змушені виселити з приміщення».

У будівлі зберігають цінний архів та бібліотеку. За словами Лідії Горницької, 10 грудня працівники інституту випадково дізналися, що документи архіву  якісь люди пакують у великі білі мішки: «Новий в.о. директора, який до цього часу ще не є занесений до реєстру і тому ще не може виконувати свої обов’язки,  привів, як він пояснив, двох своїх добрих знайомих, які допомагають рятувати ситуацію, якщо інститут програє суди, щоб ми могли переїхати у нові приміщення, які належать «Містопроекту». Архів, просто без опису, як картоплю чи буряки, скидають у синтетичні мішки! Як виявилося, що є наказ Міністерства № 314 від 02.12.2021 року щодо переведення нашого самостійного інституту в статус філії та підпорядкування «УкрНДІреконструкція». Минулого року цей інститут був оприлюднений у списках підприємств, що підлягають приватизації, на відміну від «Укрзахідпроектреставрації», що відстоює свої законні права та бореться за своє збереження».

В архіві є до 45 тисяч одиниць зберігання — документація, іконографії, історичної картографії, негативів ще з 60-х років. «Знищення такої інституції і такого багажу, тієї пам’яті, культурної спадщини, яка нас ідентифікує десятками років, — злочин перед нацією, перед світом. Це те, що потім повторити не можна, — зазначає Лідія Горницька. — На мою думку, той архів так пече ще й тому, зокрема очільнику львівської «Коза ностри», бо в місті наробили багато різних речей із пам’ятками. В нас багато збереженої інформації про те, як було. А львівській владі не треба нагадувань про це, що менше інформації, то краще».

Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply