Четвер, 28 Березня

Брати по зброї

Вже кілька місяців шпальти українських і світових видань пригнічують деталями про загрозу можливого повномасштабного російського вторгнення. Дедалі більше західних союзників погоджується, що військова ескалація на українському кордоні — це виклик для усієї Європи. За останні два тижні (з 22 січня) літаки з озброєнням сідають в України, мов рейсові, — чи не кожні два дні. Сім партій з вантажем зброї та боєприпасів від США вже прибули до України. За даними журналіста Юрія Бутусова, за неповний місяць (станом на 25 січня) США і Велика Британія поставили Україні  700 протитанкових керованих ракет Javelin і 2 200 протитанкових гранатометів NLAW.

Під градусом напруги

За даними Міноборони, Росія стягнула біля кордонів України понад 130 тисяч військових та готує провокації. Білорусь, своєю чергою, готується до спільних із Росією військових навчань, що починаються 10 лютого, а невизнаний низкою країн президент Олександр Лукашенко вже заявив, що у разі ескалації його армія підтримає РФ, — інформує „Суспільне”.

Цими днями стало відомо, що Москва перекидає до Чорного моря десантні кораблі з Балтійського та Північного флотів РФ — “Королев”, “Калининград”, “Минск”, “Петр Моргунов”, “Оленегорский Горняк”, “Георгий Победоносец”. Це може бути лише демонстрацією сили з боку Москви, але в разі загострення таке перекидання загрожує операцією з висадки десанту на території України, вважають експерти. Про кораблі-прибульці у Чорному морі повідомляє моніторингова група BlackSeaNews, цю саму інформацію підтверджують джерела BBC.

Хто підтанцьовує Росії?

Небезпека вторгнення Росії в Україну лакмусовим папірцем виявляє, who is who для України на карті світу. Минулого тижня Україна отримала „геополітичні підніжки” від сусідів-угорців, а також із берегів Мертвого моря.

Угорщина заблокувала приєднання України до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО (CCDCOE). Про факт блокади вступу України однією з країн НАТО повідомив секретар РНБО Олексій Данілов в етері ток-шоу “Право на владу”, а джерело ”Європейської правди” підтвердило, що правом вето скористалася саме Угорщина, пише видання.

Процедура схвалення української заявки розпочалася в жовтні і, в разі успіху, Україна стала би членом Центру вже від 1 січня 2022 року. Однак за деякий час Угорщина заявила про блокування нашого вступу. Тож тепер приєднання України до цієї структури навіть за позитивного розвитку подій може статися лише з другого півріччя 2022 року. І хоча причин свого вчинку Угорщина офіційно не пояснює, не так давно міністр закордонних справ Угорщини Сійярто вкотре погрожував Україні недружніми кроками, розповідаючи про буцімто порушення прав етнічних угорців на освіту рідною мовою і її використання в культурній та релігійній сферах.

Міністерство оборони Ізраїлю надіслало повідомлення трьом балтійським країнам, що якщо вони попросять передати Україні зброю ізраїльського виробництва, то їм буде відмовлено. Про це повідомило видання Breaking Defense з посиланням на власні джерела. За даними співрозмовників видання, міністерство оборони Ізраїлю висунуло таку вимогу ще у грудні, щоб не псувати стосунки з Москвою. Закордонний оглядач пише, що “упереджувальний” лист з Ізраїлю до країн Балтії пов’язаний із побоюваннями, що військові цих країн можуть передати колегам з України протитанкові комплекси Spike. На це в міністерствах оборони Литви та Латвії відповіли, що й не планували передавати Україні зброю ізраїльського виробництва. Нагадамо, що Литва, Латвія та Естонія отримали експортний дозвіл США на передачу Україні озброєння американського виробництва (ПТРК “Джавелін” та ПЗРК “Стінгер”).

Велика Британія відправила в Україну 100 спецпризначенців

7 лютого Велика Британія відправила в Україну 100 спецпризначенців, аби ті працювали тут як військові радники. Солдати елітних спецпідрозділів прибули в Україну у зв’язку з ризиком російського вторгнення, пише британське видання The Mirror з посиланням на свої джерела. Очікується, що військовослужбовці SAS (Special Air Service, або Спеціальна повітряна служба — головний підрозділ Сил спеціальних операцій Британської Армії), SBS (Special Boat Service — спеціальне військове формування Військово-морських сил Великої Британії), полку спеціальної розвідки — SRR (Special Reconnaissance Regiment) та групи підтримки спеціальних сил (Special Forces Support Group) навчатимуть український спецназ тактики, а також снайперської та диверсійної діяльності.

Тим часом ЗМІ зазначають, що п’ять російських вертольотів  Мі-17, вивезених з Афганістану, які США збираються передати Україні,  вже перебувають в Україні та проходять технічне обслуговування. Коли саме Міноборони нашої держави отримає їх на баланс, поки що невідомо. Щоб передати вертольоти, США мають завершити всі потрібні процедури щодо цього, — передає „24 канал”.

Яку допомогу Україні вже надали союзники

Які країни скерували Україні військову допомогу, а які заявили про свої наміри, дізнавалася „Ратуша”.

Допомога від США

Найпотужнішим союзником України у протистоянні російській загрозі є США. З початку року київський аеропорт прийняв сім літаків із американською військовою допомогою. Зокрема, надійшли протитанкові ракети Javelin, тонни летальної зброї та боєприпасів. Також уперше Україна отримала одноразові гранатомети M141 Bunker Defeat Munition (SMAW-D), призначені для руйнування фортифікаційних споруд у польових умовах та знищення легкоброньованої техніки. Загалом Україна одержала близько 500 тонн оборонного спорядження від США.

   ДОВІДКА

  Javelin — це переносний протитанковий ракетний комплекс американського виробництва. Його ракета має новітню технологію, завдяки якому операторові не потрібно коригувати та супроводжувати заряд до цілі після запуску. Він призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об’єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості, зокрема гелікоптерів або БПЛА. Може бути використаний для знищення наземних цілей на відстані до 3 кілометрів.

Велика Британія

Лондон став першим, хто надав Україні летальне озброєння в січні 2022 року. Загалом, за даними британської сторони, до Києва прибули близько 2000 протитанкових ракетних комплексів малої дальності NLAW і 30 військових інструкторів, які навчають українських колег поводженню з цією зброєю, — передає „Суспільне”. Міністр оборони Великої Британії  Бен Воллес також уже заявив про можливе надання додаткової військової допомоги Україні за потреби.

   ДОВІДКА

   ПТРК NLAW (також відомий як MBT LAW та RB-57) створений у шведській Saab Bofors Dynamics. Головне призначення цієї зброї — знищення броньованих машин та танків.

Окрім простоти використання, на чому наголошують Saab та представники Великої Британії, беззаперечним плюсом NLAW є його вага та габарити. 12,5 кг та 1 метр у довжину. Це дозволяє його переносити та стріляти одному бійцю з плеча.

Інші переваги комплексу NLAW: мінімізація часу від виявлення цілі до її знищення, принцип “вистрілив та забув”, а також пасивний алгоритм наведення, який не дозволяє сенсорами лазерного опромінення зафіксувати загрозу.

Окрім танків, шведський ПТРК можна застосовувати проти будь-якої іншої броне- та звичайної техніки, укріплень та вертольотів супротивника.

Країни Балтії

Не менш рішуче налаштовані допомогти Україні країни Балтії. Естонія планує надати протитанкові ракетні комплекси Javelin, Литва та Латвія — зенітно-ракетні системи Stinger класу “земля-повітря”. Усе — на безоплатній основі.

   ДОВІДКА

  FIM-92 Stinger ( у перекладі з англійської —  «жало») — переносний зенітно-ракетний комплекс класу «земля-повітря»  розробки американської компанії General Dynamics.

Stinger має інфрачервону головку самонаведення і призначений для ураження літаків, вертольотів та безпілотників противника, що низько летять. Цілити техніку комплекс здатен як на зустрічних, так і на наздоганяльних курсах. Ефективний проти маневрувальних повітряних мішеней в умовах інтенсивних перешкод.

Зона враження Stinger — до 4500 метрів. Орієнтовна вартість ракети — 70 тис. доларів. Запуск відбувається за принципом “вистрілив і забув” — себто, оператор не повинен контролювати рух ракети, що наближається до цілі. Оптимально керувати комплексом мають дві людини, але вести вогонь може й один боєць.

Польща

На початку лютого польський уряд ухвалив рішення про постачання Україні переносних зенітно-ракетних комплексів Piorun та боєприпасів.

   ДОВІДКА

   ПЗРК Piorun розроблений та виготовляється польською фірмою MESKO. Цей переносний зенітно-ракетний комплекс здатен уражати повітряні цілі різних розмірів, від літаків до безпілотників. Ефективна дальність стрільби — від 400 метрів до 6,5 кілометра. Висота ураження цілі — від 10 метрів до 4 кілометрів.

Перша партія оборонного озброєння в Україну вирушить наступного тижня, заявив 4 лютого прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. “Ми передаємо на Україну оборонне озброєння. Кілька десятків тисяч артилерійських снарядів, передаємо також міномети та гранатомети. Вже наступного тижня вирушить перший вантаж для захисту нашого східного кордону”, — сказав Моравецький.

Чехія також підтвердила, що в разі необхідності надасть Києву артилерійські боєприпаси калібром 152 міліметри й скерує своїх військовослужбовців на українську територію. І 26 січня таке рішення ухвалив чеський уряд.

У Нідерландах та Данії розглядають варіант збройної допомоги Україні. Швеція ж планує допомагати Україні не зброєю, а іншими способами, зокрема реформами та кібербезпекою. За словами шведської міністерки Анн Лінде, країна має дуже суворі правила щодо експорту зброї.

Німеччина

Хоча Німеччина  відмовилася постачати Україні зброю та закликала вести дипломатичні переговори, але офіційний Берлін пообіцяв передати Києву 5 тисяч якісних захисних шоломів, 7 лютого Німеччина офіційно підтвердила цю поставку Україні, — повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply