«Будокан», який не здається
У Львові 4 серпня відбувся перший конкурс на заміщення вакантної посади керівника закладу освіти — Львівської середньої загальноосвітньої школи східних мов і східних бойових мистецтв «Будокан». За словами начальниці управління освіти Львівської міської ради Зоряни Довганик, до кінця року таких конкурсів відбудеться ще п’ять. Проводять їх на виконання ухваленого в березні цього року Закону «Про повну загальну середню освіту».
У повідомленні пресслужби Львівської міської ради немає інформації про контекст, у якому відбувався конкурс. З офіційної інформації дізнаємося лише, що «конкурс пройшов досить прозоро та об’єктивно», «працювали відповідно до чинного законодавства». І що як результат, комісія рекомендувала призначити на посаду керівника школи «Будокан» нинішнього директора закладу Олександра Козловського.
Насправді конкурс і те, що йому передувало, був дуже емоційний, іноді навіть драматичний. Дізнавшись, що на цю посаду є ще одна претендентка, батьківська спільнота організувала потужну кампанію на підтримку директора з гаслом «БудокануБути!». Записали відеоролик, публікували пости з відповідним хештегом. У день проведення конкурсу батьки та учні прийшли на площу Ринок, щоб підтримати директора на конкурсі, а також скерували звернення міському голові Львова Андрію Садовому.
Школа, яка рве шаблони
«Є у Львові одна школа, яка рве всі шаблони державної школи. Це школа, яка не відбиває охоту вчитися, а карантин — трагедія для дітей. Школа, де директора називають сенсеєм, п’ють з ним чай і зустрічають у таборі оваціями. Школа, куди діти бігають тусити на вихідних і на канікулах. Школа, де діти, батьки і вчителі — одна велика спільнота, і це не просто гарні слова. Школа, де проводять кампанії краудфандингу, телемарафони, а директор цілий день махає катаною, щоб зібрати кошти на ремонт, — написала на своїй фейсбук-сторінці представниця батьківської спільноти, громадська активістка Уляна Дідич. — Я часто розповідаю друзям про нашу школу, і 9 з 10 таких розповідей закінчуються одним і тим самим запитанням: «І скільки коштує таке задоволення?» Ніскільки. Це державна школа. Так-так, це звичайнісінька державна школа, в яку прийшов новий директор зі своєю авторською програмою, дібрав колектив учителів, за ним прийшли діти зі своїми батьками з усіх куточків міста, а подекуди й з області. І ця крута мотивована команда довела: навіть в умовах нікчемного фінансування і занепаду освіти в країні загалом можна створити унікальний навчальний заклад, який на ділі, а не в звітах, стане локомотивом інновацій, креативу і справжньої відкритості для дітей. Такий заклад і така команда мали би бути втіленням чиновницького щастя — вони самі все роблять, а ти лиш звітуй і проводь показові екскурсії. Але тільки не для львівської влади. В несистемному креативному директорові вона бачить загрозу. Чи то тому, що не вдається втілювати свої схеми, чи бояться, що інші візьмуть за приклад і вийдуть з-під тотального контролю і показушних звітів?».
Батьки злякалися, що все це можуть у них забрати. «З огляду на всі попередні стосунки між школою й управлінням освіти, вся наша спільнота нині стала на вуха — ми справді боїмося, що нам змінять директора, і школа просто перестане існувати. Приміщення залишиться, а от школа як середовище — ні», — зазначає Уляна Дідич.
У Садового просять захисту від управління освіти?
У зверненні до міського голови Львова Андрія Садового його автори просять узяти ситуацію під свій контроль і стверджують, що онлайн-зустріч претендентів на посаду директора з батьками та учнями школи, яку 28 липня організувало управління освіти, породила сумніви щодо чесності та прозорості конкурсу. «Обраний час і формат зустрічі, яка відбулася в робочий час і онлайн, суттєво обмежили можливості для більшості батьків взяти участь та поставити запитання кандидатам. Але навіть тим батькам, хто був присутній, модераторка, начальниця управління освіти пані Зоряна Довганик всіляко намагалася обмежити можливість поставити запитання, перервавши обидві частини зустрічі в процесі висловлення позиції батьків. Щодо кандидатури пані Наталі Добрянської, було чітко зрозуміло, що вона є креатурою управління освіти, бо модераторка зустрічі намагалася захистити цю кандидатку від незручних запитань з боку батьків. Пані Наталя Добрянська не запропонувала власної програми розвитку школи, оскільки висловила ті позиції, які і так вже запроваджені і чудово працюють. Відповідаючи на запитання, пані Добрянська продемонструвала нерозуміння тих трансформаційних процесів, які відбулись і відбуваються у школі. Батьківська спільнота також не отримала зрозумілої і чіткої відповіді стосовно її мотивації очолити саме наш навчальний заклад», — йдеться у зверненні.
Звинуватити в цькуванні. І не написати заяву?
Наталя Добрянська на початку засідання конкурсної комісії зняла свою кандидатуру. Пояснюючи своє рішення, вона звинуватила своїх опонентів у тому, що впродовж місяця вона відчувала цькування і додала, що «не вміє грати за такими правилами, а чинить чесно». Також вона зазначила, що в цивілізованих країнах у таких ситуаціях звертаються в правоохоронні органи. Представники батьківської спільноти у відповідь сказали, що на своїх зустрічах наголошували, щоб у жодному разі не вдаватися до цькування і переходу на особистості. Тому якщо факти булінгу були, а це дуже серйозна й неприпустима річ, то для всіх було б краще, якби їх належно розслідували компетентні органи. Бо кинути звинувачення в цькуванні, але не піти далі й не написати з цього приводу заяву — не зовсім правильний підхід. Хоч колишня кандидатка на посаду директора й має на це право.
«Чому ми так боремося за нашого директора»
Представник батьківської ради пан Андрій навів аргументи членам комісії, чому батьки борються за Олександра Козловського: «Ми відчуваємо результати роботи школи. В «Будокан» з’їхалися діти з усього Львова, у багатьох з них був негативний досвід в інших школах, часто елітних. Через різні причини, зокрема через булінг — дитячий або з боку вчителів. Для цих дітей «Будокан», з його методикою та підходом, — рятівне коло. Це безальтернативний варіант. Діти з задоволенням ідуть до школи, вони сумують за школою. Для нас це настільки безцінно, що ми можемо заплющити очі на штукатурку, яка обвалюється, чи на дах, який протікає. Ми безкоштовно отримуємо освіту, яку приватні школи дають за великі гроші. Діти звертаються до директора з будь-яких проблем. Головне — вони знають, що можуть отримати адекватну відповідь, справедливе рішення. Для моїх дітей ця людина — авторитет».
Поради Козловському
Голова конкурсної комісії, начальник управління спорту Антон Нікулін, який закликав підтримати кандидатуру Олександра Козловського, уже після оприлюднення рішення зазначив: «Одним із пунктів у презентації директора «Будокану» вказано освітній майдан. У цьому, мабуть, уся сутність Олександра Козловського. Він в душі революціонер, у хорошому розумінні. За останні дні був шалений тиск на всіх. Дякую за той досвід, який я отримав, — бути головою комісії. Я хотів, щоб цей конкурс був максимально прозорий, і він таким є. Раніше я думав, що школа — це Олександр Козловський, і я не мав рації. Школа — це команда, і це всі ви, батьки, діти». Антон Нікулін також додав, що управління освіти — не ворог школі, тому їхня співпраця була б доречна.
Відповідь Козловського
Директор школи «Будокан» Олександр Козловський натомість сказав: «Щодо освітнього майдану, то я хотів би, щоб в Україні, у Львові зокрема, в освіті була якщо не Фінляндія, то принаймні Польща та Естонія. Я точно знаю, що якщо змін не буде, якщо їх далі відтягуватимуть, то нічого не вийде». Пан Козловський зазначив, що, на його думку, для реформ необхідні кадрові зміни в гуманітарній сфері міста. Він також додав: «Ми вимагатимемо суттєвого скорочення управління освіти і всього, що навколо нього. Тому що левова частка іде на речі, які навколо освіти, а не на школи, не на вчителів, і механізм розподілу грошей дуже складний. Плануємо створити незалежний освітній кластер у Львові, щоб не тільки в «Будокану», а й в інших школах не ставалося такої ситуації, як у нас».
Після рекомендації конкурсної комісії призначити на посаду керівника школи «Будокан» Олександра Козловського укласти з ним контракт має управління освіти.
Наталя ДУДКО