«Держзрада» — лише спосіб закрити політику рот
Те, що Володимир Зеленський перестав давати раду з посадою, яку обіймає, відомо вже давно. Це стосується тарифів, нестачі газу та вугілля, перемовин із закордонними партнерами та складної ситуації з можливістю нападу країни-агресора РФ. Відтак Володимир Зеленський розпочинає «дитячу штовханину» всередині країни. Фактично в Україні офіційно почались політичні репресії.
Тепер Петра Порошенка зелена влада підозрює у державній зраді. Відповідний документ засунули у хвіртку біля будинку експрезидента, кажуть адвокати політика. 20 грудня ДБР заявило, що оголосило підозру в державній зраді п’ятому президентові Петру Порошенку, — інформує УП. Сказати, що ця новина стала несподіванкою для когось у політичному середовищі, можна лише з певною натяжкою. По-перше, силове крило президентської команди уже тривалий час робило недвозначні натяки на те, що таку підозру готують. По-друге, президент Володимир Зеленський у притаманній йому туманній манері так само не раз згадував прізвище Порошенка в контексті справ проти Віктора Медведчука. По-третє, у команді самого Петра Олексійовича знали і готувались до подібного сценарію.
Однак непідготовлених обивателів така підозра “під ялинку” відверто дезорієнтувала. Перша реакція лідерів думок і ЗМІ показала, що є великий запит на осмислення того, що відбулося, з чого все почалося і що, власне, інкримінують Порошенку.
Підозріла підозра
Згодом з’явилося повідомлення ДБР, де заявили, що розслідують кримінальну справу про організацію схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на 1,5 млрд гривень. “П’ятий президент України підозрюється у тому, що він, діючи за попередньою змовою з групою осіб, зокрема з числа представників вищого керівництва РФ, сприяв діяльності терористичних організацій “ЛНР” та “ДНР”, — заявили слідчі. Порошенка та інших фігурантів підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля. На брифінгу 20 грудня СБУ та ДБР заявили, що раніше схожу підозру оголосили одному з лідерів “Опозиційної платформи — За життя” та куму Володимира Путіна Віктору Медведчуку. СБУ оприлюднювала аудіозаписи, де люди з голосами, схожими на Віктора Медведчука та Дмитра Козака, заступника керівника Адміністрації президента Росії, обговорюють підписання вугільних контрактів. Голос, схожий на Медведчука, не раз згадує прізвище Петра Порошенка. Медведчук відкидав усі звинувачення у фінансуванні тероризму, які висуває йому та його соратникам влада.
Контекст значення не має?
Грудень 2014 року. Україна переживає може найважчу кризу в економіці та енергетиці за всі роки Незалежності. Після окупації Криму та частини Донбасу Росією, Київ намагається, але не може стабілізувати роботу енергетичної системи: понад 80 державних і приватних шахт опинились на захопленій бойовиками частині Донецької та Луганської областей.
Але головне не кількість шахт, а те, яке вугілля на них видобувалося. Річ у тім, що українська теплова генерація, заточена на антрацитне вугілля, і якраз більшість шахт, які видобувають саме цей вид палива, опинились в руках так званих “Л/ДНР”. Нестача потрібних запасів вугілля на теплових електростанціях означала розбалансування енергосистеми, наслідком чого стали перші за багато років віялові відімкнення електроенергії у грудні 2014-го. Тодішній прем’єр Арсеній Яценюк відверто заявляв, якщо вдарять морози, то знеструмлення стануть масовими і торкнуться не тільки промисловості, але й населення.
Виходів із цієї кризи було кілька: імпорт вугілля з інших країн, ввезення його з Росії чи з окупованих територій, або прямий імпорт електроенергії з країни-агресора. Спершу Україна спробувала закупити потрібні обсяги вугілля в ПАР. Але після приходу перших човнів з африканським паливом розгорівся скандал через його якість, який переріс у кримінальну справу проти керівника “Укрінтеренерго” Володимира Зіневича.
Після цього у влади не лишалось інших опцій, як перейти до переговорів з Росією. Але Москва одразу відмовилась імпортувати в Україну вугілля. У Києві заговорили про прямий імпорт електроенергії з РФ. Він став можливий після призначення міністром енергетики Володимира Демчишина.
Після певних підготувань почала реалізовуватись нова схема, де так само були залучені люди з оточення тодішнього президента Порошенка, — поставки вугілля з окупованих територій. Частину з нього ввозили в Україну під виглядом південно-африканського, частину — через контракти компаній з підконтрольних територій із компаніями на тимчасово окупованих землях.
Іншим спільним знаменником, до якого зводились згадані енергетичні ініціативи, була персона колишнього глави Адміністрації Леоніда Кучми Віктора Медведчука, якого призначили в Тристоронню контактну групу в Мінську як відповідального за обмін полоненими. Але його тіньова роль — енергетичного переговорника з Кремлем і окупованими територіями — була, може, навіть більш важливою.
“Копіюють Януковича”
Керівник центрального штабу “Європейської Солідарності” Олександр ТУРЧИНОВ заявив, що нова справа проти Петра Порошенка сфабрикована, і що політик буде ходити на допити, коли повернеться в Україну.
Наразі Порошенко перебуває за кордоном. Йому намагались вручити повістку на допит ще 17 грудня, тоді він саме збирався летіти до Стамбула. 18 грудня в нього там відбулася зустріч із Вселенським патріархом. А з понеділка мав узяти участь у безпековій конференції в Польщі.
“Я хочу сказати чинній владі — не сподівайтесь. Після зустрічей та відпустки Порошенко повернеться в Україну, і ваша чергова справа, чергове шоу, як і попередні, перетворяться на фарс”, — сказав Турчинов.
Владі було відомо, що Порошенко збирався виїжджати на зустрічі за кордон, сказав Турчинов. “Порошенко повернеться у ті дати, коли зазвичай повертається з-за кордону. Парламентські канікули та новорічні свята в кінці грудня — на початку січня — єдиний час, коли Порошенко мав можливість поїхати кудись із родиною останні сім років. До предметного обговорення справи в суді дійде вже в новому році”, — заявили адвокати. “Влада Зеленського копіює Януковича і його режим у боротьбі з опонентами. Вони скопіюють не тільки технології, а й фінал режиму”, – додав пан Турчинов. Це далеко не перша справа проти Петра Порошенка. Прізвище п’ятого президента України фігурувало у десятках кримінальних провадженнях, які були відкриті після приходу до влади команди Володимира Зеленського.
Порошенко полетів. Але обіцяв повернутись
Колишній президент України Петро Порошенко, якого 20 грудня в Україні звинуватили у державній зраді й викликали на допит 23 грудня, повернеться до країни вже у наступному році. Про це він заявив у відеозверненні, яке показав канал “Прямий”. “Мені передають вітання з Офісу президента, що з розумінням поставляться, якщо я залишусь у Європі. Я не дам їм такого подарунка і повернусь в Україну в першій половині січня за своїм графіком, а не за графіком потужного сценариста відосиків пана Зеленського”, — заявив Порошенко. Він вважає, що справа проти нього пов’язана з падінням рейтингу Володимира Зеленського. Свою провину п’ятий президент повністю заперечує.
“Пред’явлення підозри главі держави у державній зраді, фінансуванні тероризму, сприянні терористичних організацій — це перехід червоних ліній, це не жарти, за це доведеться відповідати” , — сказав експрезидент.
Реакція політиків
Львівська обласна рада підтримала звернення, ініційоване “Європейською Солідарністю” до Президента України, Верховної Ради України, Генерального прокурора України щодо припинення політичного переслідування опозиції й її лідера Петра Порошенка, заявив із трибуни ради голова фракції “ЄС” Олег ДУДА.
“Офіс Генерального прокурора спільно з Державним бюро розслідувань проводять активні переслідування опозиції, яка стає найпопулярнішою політичною силою країни, тим самим приховується бездіяльність влади. Звертаємо увагу, що під командуванням п’ятого Президента України Петра Порошенка новостворена Українська армія звільнила дві третини окупованого Донбасу, підписано Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Томос про автокефалію Української Православної Церкви, отримано безвіз та енергетичну незалежність від Росії. Перед обличчям загрози російського вторгнення вимагаємо негайно припинити переслідування опозиції, зокрема лідера політичної партії “Європейська Солідарність”, п’ятого Президента України Петра Порошенка, стати на захист інтересів Української держави шляхом консолідації суспільства”, — сказав Дуда.
Христина СЛЮСАРЧУК
Коментарі
Заступник Петра Порошенка Олег Синютка у своєму фейсбуку відреагував на підтвердження ДБР підозри:
“Зеленський шиє політично вмотивовану держзраду Петрові Порошенку. 111 ст ККУ — державна зрада, 258.3 ККУ — створення терористичної організації”, — пише Синютка. Також він наголосив на безпідставності закидів чинної влади:
“Мета Зеленського — не успішна, заможна країна, а усунення та дискредитація Порошенка. Він відверто заграє з Кремлем та грає на руку Путіну, адже підозра Порошенку є умовою Путіна для зустрічі із Зеленським”.
Синютка обурений, що у час максимальної напруженості на зовнішньому рівні країни, коли російські війська збільшують свою присутність біля наших кордонів, країна в енергетичній та економічній кризах, Зеленський, замість того, аби розв’язувати ці питання, — бореться з найбільш рейтинговим лідером опозиції.
Політолог Тарас Чорновіл у коментарі „Прямому” підкреслив, що підозру оголосили, аби зірвати зустріч із закордонними партнерами:
“Насправді у них був розрахований певний план дій. Зверніть увагу, чому це робилося під початок різдвяних свят. От тепер починаються різдвяні канікули на Заході, у нас починаються вихідні-свята, у нас не працює Верховна Рада, і фактично розійшовся наш політикум. І чому це робилося під цей час? Тому, що в цей момент вони хотіли швидко, без шуму, без пилюки, без гаму винести запобіжний захід. Звичайно, що він був би не арештом, а домашнім арештом. Повністю ізолювати Порошенка від міжнародної діяльності, їх дуже тривожить те, що на початку січня він їде до США, де в нього передбачена низка зустрічей”. Політолог переконаний, що Банкова хоче обмежити Порошенка у контактах із міжнародними партнерами України. “Було завдання перебити цю можливість. Тобто 18 стаття Європейської конвенції — обмежити можливості його пересування і виконання його політичної діяльності”, — заявив Тарас Чорновіл.