Субота, 3 Червня

Дезінформація в США: в 2020 році російські тролі роздмухували місцеве полум’я

Співробітники російських спецслужб, обвинувачені в причетності до кіберзлочинів і кампанії дезінформації проти міжнародних антидопінгових агентств в період з 2014 по 2018 роки.

Експерти кажуть, що Москва намагалася розпалити пристрасті, користуючись послугами американських громадян. У трагічних подіях, що сталися кілька днів тому в Вашингтоні, істотну роль зіграла дезінформація. Про це говорять багато журналістів, які обговорюють в статтях і публікаціях в соцмережах мотиви тих, хто увірвався в Капітолій.

Телекомпанії передавали з місця подій інтерв’ю з учасниками прориву натовпу в головну будівлю Конгресу США, які були переконані в тому, що у їхнього кандидата вкрали перемогу на виборах.

Заяви про підтасовування на виборах звучали з уст самого Дональда Трампа, а також багаторазово посилювалися луною цих заяв в соціальних медіа та інших інтернет-майданчиках. Наскільки була велика роль Росії в дезінформаційній кампанії, пов’язаній із виборами-2020 на США?

Емерсон Брукінг: Співробітники російської «фабрики тролів» наймали американців «утемну»

Експерт Цифрової криміналістичної лабораторії (DFRLab) при аналітичному центрі «Атлантична Рада» Емерсон Брукінг (Emerson Brooking) розповідає, що в інтернеті російські структури були досить активні: «Вони вели приховану діяльність у соцмережах, маніпулюванням інформацією та дезінформацією, і це ми вивчали в нашій лабораторії. Також ми спостерігали за декількома мережами, якими керувала відома фабрика тролів — «Агентство інтернет-досліджень», і їхні зусилля були помітні в міру наближення виборів».

Емерсон Брукінг розповідає, що співробітники російської «фабрики тролів»  шукали тих, хто б міг висловлювати близькі Кремлю погляди, будучи при цьому американцем: «Співробітники АІД запускали інтернет-сайти, зосереджені на політиці в США, і публікували точки зору на цю політику, характерні для ультраправих і ультралівих. Вони наймали американських громадян і використовували їх «втемну» для написання для цих майданчиків матеріалів, в яких проводилися такі погляди. Ці автори, родом зі США, не знали, що насправді працюють на російську організацію, тому що співробітники АІД використовували фальшиві особисті дані і фото, згенеровані за допомогою штучного інтелекту».

Не оминула вибори-2020 своєю увагою і російська розвідка, вважає Емерсон Брукінг: «Були спроби й іншого роду, про які ми знаємо набагато менше, і які потенційно були набагато небезпечнішими — це дії російської розвідки. Як ми розуміємо, російські агенти в Україні спробували «відмити» дезінформацію про обраного президента Джо Байдена з допомогою Руді Джуліані, особистого юриста президента Трампа. Цьому було надано форми якогось фальшивого «досьє», і факт його існування педалювали деякі члени Конгресу».

«Це було схоже на операцію WikiLeaks в 2016 році, яку теж провела російська розвідка. Але тепер замість того, щоб використовувати цей канал, Москва використовувала республіканців — членів законодавчої влади США, які визнали цю інформацію, точніше, дезінформацію політично корисною», — розповідає експерт Атлантичної Ради. Сам Дональд Трамп і представники його адміністрації, а також сенатори і конгресмени, що підтримували президента багато разів стверджували, що дані про нібито спроби Джо Байдена вплинути на керівництво України вони вважають достовірними.

Але наскільки були ефективними зусилля російської влади щодо поширення дезінформації в США в 2020 році? Емерсон Брукінг каже, що ніякого помітного впливу на вибори вони не справили: «Дії АІД були більше схожі на «демонстрацію прапора», тому що очевидно, що ці сайти не привертали жодної помітної уваги. Створенням цих сайтів співробітники «Агентства інтернет-досліджень» ніби говорили: «Ми як і раніше володіємо деякими можливостями, ми тут». Але повторити успіх 2016 року, як тепер зрозуміло, їм не вдалося».

Інша річ — теорії змови, що народжувалися в самих США. Експерт вважає, що «місцеві гравці вже перейняли практично всі прийоми АІД і, можливо, зробили їх навіть більш ефективними». Цікаво, що прихильники певного політичного спектру надавали, за словами Емерсона Брукінга, більше уваги вказівкам на російське походження тієї чи іншої інформації, ніж їхні опоненти:

«Серед іншого ми дивилися, які з випадків, за якими, як передбачається, стояла Росія, привернули найбільшу увагу медіа, і яких медіа. Близько 50 відсотків всіх перепостів і кліків на такі матеріали припало на медіа з лівої частини політичного спектру, і тільки близько 10 відсотків — на медіа «справа». Тобто, зовнішнє втручання як тема була дуже обговорювана з 2018 по 2020 рік саме лівими в США, тоді як люди правих поглядів або прихильники президента Трампа не приділяли цій темі стільки уваги, і їх навіть бентежило, чому люди взагалі це обговорюють».

Майкл Вайс: російські тролі знайшли «корисних ідіотів» у США

Американський журналіст і директор з розслідувань Фонду Вільної Росії (Free Russia Foundation) Майкл Вайс (Michael Weiss) переконаний, що Росія не полишила спроб вплинути на політичне життя в США: «Різні організації, або прямо пов’язані з російською державою, або ті, що маскують цей зв’язок до рівня, коли його можна заперечувати, продовжують свої спроби адаптуватися до мінливої  інформаційної екосистеми. Вони пробують нові методи й експериментують, і робота пригожинських тролів під прикриттям американських громадян, яких вони найняли для поширення неправдивих новин — один із таких експериментів, це новина порівняно з 2016 роком».

На думку Майкла Вайса, те, що співробітники АІД організовують сайти, на яких пишуть американці, говорить про те, що способи впливу Москви на американське політичне життя вдосконалюються: «Тепер вони зрозуміли, що набагато переконливіше знайти «корисних ідіотів» або просто необізнаних співучасників для тієї роботи, яку інакше довелося б робити самим цим тролям. Це ще одна стадія еволюції їхньої кампанії дезінформації. Вони не можуть тепер рекрутувати «агентів впливу» особисто, і роблять це по-іншому — надаючи роботу і заробіток тим, хто хотів би стати журналістом, працювати на «альтернативному сайті», потребує грошей або не має публікацій для того, щоб влаштуватися в гідне мейнстрімне видання».

Американський журналіст і письменник підкреслює, що до 2020 року в самій політичній системі США «теорії змови» розцвіли буйним цвітом, знайшовши безліч послідовників: «Найгірші випадки дезінформації, які запускалися в політичну систему США, йшли зсередини. Якщо ви послухаєте розмову Дональда Трампа з секретарем штату Джорджія, то зрозуміло, що всі його вимоги і звинувачення були засновані на конспірології, яка бродить на сайтах типу Reddit, 4chan і подібних до них.

«Я думаю, логічно собі уявити, що люди, які працюють на Путіна, радять пробувати різні способи, але без особливої ретельності: врешті-решт, якщо Америка така поляризована, а судячи з соціальних медіа, і зовсім перебуває на межі громадянської війни, то і втручатися особливо не треба — у нас і так в країні стан, близький до заколоту, і до нього привели дії своїх власних, а не закордонних гравців», — вважає Майкл Вайс.

«Хтось із них, — веде далі журналіст, — можливо, був би збентежений цим фактом, і злякався б за свою подальшу кар’єру в журналістиці, але треба сказати чесно, що деяких діячів сегменту політичного середовища США, що стрімко перетворюється з маргіналів у частину мейнстріму, такі речі вже не бентежать — ні те, що вони виступають на майданчиках типу RT або Sputnik, ні те, що вони беруть російські гроші».

«Для Москви це подарунок: ви просто знаходите на Заході когось із вкрай лівих або правих, що ненавидить НАТО, або який вважає, що протести в Гонконзі та Євромайдан в Україні — це підступи ЦРУ. Росії залишається лише трохи допомогти їм збором пожертвувань на Patreon або грошима безпосередньо» — каже Майкл Вайс.

golosameriki.com

   За інформацією ФБР, радикали планують проведення збройних протестів у столицях всіх американських штатів у період з 16 по 20 січня, а також біля Капітолію з 17 по 20 січня.

   Зокрема, ідентифікована озброєна група планує вирушити до Вашингтона 16 січня. Її члени попередили владу, що спроба відсторонення Дональда Трампа призведе до “величезного повстання”. Група закликає до “штурму” державних, місцевих та федеральних об’єктів і адміністративних будівель.

   /Бюлетень ФБР/   #США

Share.

Leave A Reply