Четвер, 1 Червня

Фальшиві «СТО ТИСЯЧ» Володимира Зеленського

Пам’ятаєте п’єсу Карпенка-Карого «Сто тисяч», де висміюється надмірна жадоба до збагачення головного героя Герасима Калитки? Нещодавно одним розчерком пера просто на трибуні Верховної Ради президент Зеленський фактично сотворив продовження цієї сатиричної саги, але цього разу висміявши самого себе як великого реформатора. Він вирішив, що підписавши Указ, він автоматично збільшив Українську армію на 100 тисяч бойових штиків! А що ж сталося насправді? А НІЧОГО. Від слова ВЗАГАЛІ.

1 лютого на сьомій сесії Верховної Ради Зеленський за багаторічною сценічною звичкою на очах парламентарів і всіх українців підписав Указ «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби в Збройних силах України та поступового переходу до засад професійної армії» і переможно глянув у зал. Мовляв, як «ми сдєлалі іх всєх вмєстє»?! Згідно з цим папірцем, передбачено збільшення грошового забезпечення всіх військових до рівня не нижче трьох мінімальних заробітних плат (19 тисяч 500 гривень). Указ передбачає, зокрема, перехід України до 2024 року до професійної армії (а відтак, з 1 січня 2024 року — відмову від призову на строкову службу), збільшення терміну дії контрактів, розробку концепції житлового забезпечення військовослужбовців, збільшення впродовж наступних трьох років чисельності Збройних сил на 100 тисяч осіб професійної армії (відповідно, створення додаткових 20 бригад ЗСУ).

Усі, хто хоч трохи петрає в законодавстві і не живе в наркотичному дурмані, відразу поставили кілька обґрунтованих питань. Перше, згідно з Конституцією України ст. 85 «Повноваження Верховної Ради України», п. 22 «Затвердження загальної структури, ЧИСЕЛЬНОСТІ, визначення функцій СБУ, ЗСУ інших утворених відповідно до законів УКРАЇНИ військових формувань, а також МВС України», жодний інший орган в Україні не вповноважений вирішувати це питання. То з якого ти дива ПОРУШИВ ЗАКОН, чоловіче, та ще й цим хизуєшся? Друге, а де ти візьмеш КОШТИ на додаткове фінансове забезпечення 100 тисяч військовослужбовців, коли і нині є мільйонні заборгованості за виплатами? Третє: які ще додаткові 20 бригад і 100 тисяч вояків, коли в нинішніх воюючих бригадах некомплект на ВОПах і РОПах становить інколи до 40 відсотків особового складу?! Популізм, який уже просто не знає меж, найімовірніше був розрахований на матусь, які підуть голосувати на президентських виборах у 2024 році і для яких найважливіше, щоб їхнє чадо не пішло служити «срочку», де «погані хлопці можуть набити її хорошого хлопчика». Чи спрацює це? Побачимо, адже РЕАЛЬНЕ ставлення до всіх потреб українських військових показали депутати від президентської фракції «Слуга народу», котрі після підписання цього документа просто ВІДМОВИЛИСЬ розглядати законопроєкти, які власне передбачають збільшення фінансування Збройних сил і територіальної оборони, але не колись у далекому майбутньому, а ВЖЕ! Негайно скерувати на потреби військових 50 мільярдів гривень із програми «Державне будівництво» запропонував лідер «ЄС» Петро Порошенко, а піти на таке Зеленський, звичайно, не міг.

Нагадаємо, що за каденції нинішнього президента Зеленського зарплату військовим не піднімали. Капітулянтська політика ЗЕкерманича стала причиною масового написання рапортів про відставку серед офіцерів і розірвання контрактів серед професіоналів цієї війни.

Нині просто блюзнірством видаються розмови про перехід ВСЬОГО Українського війська на контрактну основу. Напередодні війни, з 1 січня 2014 року, в Україні було скасовано призов, що багато в чому зумовило неготовність армії до відбиття збройної агресії з боку Росії. В умовах загострення ситуації на фронті таке рішення є абсолютно популістським, неприйнятним, непродуманим та передчасним. Воно аж ніяк не відповідатиме ситуації, яка склалася в Україні, і не сприятиме зміцненню обороноздатності нашої держави. Висококласні і високоплачувані спеціалісти будуть стояти на охороні складів, обслуговуванні техніки і допоміжних роботах?! А що робитимуть ті, кого ще вчора призивали на строкову службу і саме з числа яких і формувались майбутні контрактні підрозділи та мобілізаційний резерв?! Про це подумав чоловік, який чотири рази втікав від повісток в АТО і жодного дня не служив у Збройних силах України?! У значній більшості демократичних країн сучасного світу нині існує змішана військова система: частина контрактників-професіоналів і велика частина призовників. Україна може обійтись без цього? Добре, тоді поясніть військкоматам, і хай пояснять ті, хто справді петрає у військовій справі, А З КОГО САМЕ створювати мобілізаційний ресурс на випадок війни? З підрозділів Тероборони? Сорі, це нині окремий рід військ, який має своє командування і ВЛАСНЕ фінансування! Дилетант, військово-облікова спеціальність «діловод діловодства», звичайно, цього знати не може, але ж є ще бойові адекватні офіцери, які просто ЗОБОВ’ЯЗАНІ йому це пояснити! Бо інакше нас чекає велика біда.

Те, що заявив нинішній міністр оборони України Олексій Рєзніков, за всієї поваги до нього, викликає теж низку питань «Ми підготували бачення моделі, на першому етапі якої призов зберігається, проте як альтернатива вводиться короткострокова (три-чотири місяці) інтенсивна військова підготовка. Пройшовши таку підготовку, молоді люди не потраплятимуть під призов. Натомість вони отримають базові військові навички. З 1 січня 2024 року ми плануємо повністю замінити призов на короткотривалу інтенсивну підготовку, поступово збільшуючи обсяги залучених і підтримуючи їхні навички завдяки періодичним тренуванням та зборам», — розповів міністр оборони. А тепер — питання. 4 місяці «інтенсивної військової підготовки»? Зі зброєю в руках? Зі збереженням призову? Ці хлопці будуть складати присягу? Без сумніву — так. Обслуговувати самих себе (чергові, вартові, приготування їжі, прибирання на плацу і на полігонах)? Без сумніву — ТАК. З них можна за 4 місяці зробити доброго бійця? Без сумніву — ні. Це таке творення мобілізаційного ресурсу? ТАК. Для ЗСУ? Ні — навіщо ЗСУ погано підготовлені солдати? Для Тероборони? Ні — для чого Теробороні погано підготовлені солдати? На «періодичні тренування і збори» ці хлопці будуть залучатися в ролі кого? Контрактників? Вони не підписували контракти! Строковиків? Строкову скасовано! Тероборонців? В них нема підписаного контракту в резерві! А форма? Перші «інтенсивники» будуть у новій, другі — в їхній же, але полатаній, треті — в лахмітті! І це по-вашому РЕФОРМА?!

Зміни заради самих змін — це знущання. І над Збройними силами, і над тими, хто свого часу увірував в гасло «Україна понад усе». Імітатори вже мали це зрозуміти.

Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply