П’ятниця, 29 Березня

Фантомні болі площі Міцкевича

За словами одного з «класиків» політичних баталій міста Лева, ми завжди умовно            ділимо його на два Львови: один — культурна столиця України. Сюди з’їжджаються туристи із усього світу, аби насолодитись архітектурою, історією, кавою, відчути атмосферу століть (до нього в додатку йдуть дещо штучне Свято пампуха та шоколаду та подібні «новодєли» садовістської сучасності). І другий — будівельний. У нашому місті були вже стільки різноманітних «загарбницьких, незаконних, скандальних» будівництв, що вже й складно порахувати. Це доволі «смачне» місце і місто для найбагатших компаній-забудовників.

Варто визнати, що саме попит породжує пропозицію. Львів розростається населенням і відповідно з’являється потреба у житлі. Однак найбажанішою є саме центральна частина міста, вона вже обросла гаслом «все для туриста», хоча нині з туристами трохи важко. Саме в історичному центрі в найнесподіваніших місцях проростають готелі, ресторани, крамниці, пивоварні, гіпермаркети, тобто все для того, аби турист був задоволений. Про Львів «третій» — той, який би мав бути для львів’ян там, де якісне транспортне сполучення, немає корків і проблем із каналізуванням, де чисті та посипані в ожеледицю вулиці — наразі можемо лише мріяти. Хоча дехто готовий обмежитись мрією про готель на Міцкевича, 9.

То про що мова?

У центрі Львова, на площі Міцкевича, 9, на місці розібраної кам’яниці, яка є пам’яткою національного значення, планують збудувати 25-метровий готель, проєктантами якого буде польська архітектурна студія. Про це на своїй сторінці у фейсбуку зазначив начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міськради Антон Коломєйцев. За його словами, замовники будівництва провели закритий архітектурний конкурс серед архітектурних студій, що працюють із крупними міжнародними готельними операторами. Перемогла провідна в Польщі архітектурна студія Kurylowicz & Associates, що має офіси у Варшаві та Вроцлаві.

За його словами, у планах архітекторів Kurylowicz & Associates представити проєкт громаді міста. «Якщо невдовзі карантинні обмеження будуть послаблені і навесні можна буде влаштувати приїзд польських колег, це представлення буде зроблено максимально публічно та офлайн. В іншому разі буде обрано альтернативний формат», — додає він.

Відомо, що щілину, яка розсікала об’єм по діагоналі в одному з попередніх ескізів, реалізовано не буде, адже архітектори дослухались до рекомендацій з боку пам’яткоохоронців.

«Рішення виконавчого комітету передбачає необхідність погодження фасадів виконавчими органами, що, за словами замовників, також буде зроблено до того, як почнеться будівництво основної частини будівлі», — каже Антон Коломєйцев. Тепер на місці тривають роботи з укріплення котловану. Виконують так званий шпунтовий ряд. Крім того, проводять консервацію залишків історичного муру згідно з розробленим проєктом консервації під наглядом Дірка Брюггеман-Булгакова.

«Проєкт передбачає наявність підземного паркінгу, і саме його будуватимуть насамперед», — пояснив архітектор, який наївно сподівається, що на темі будівництва готелю не будуть спекулювати.

За його словами, відтворювати будівлю, якої більше нема, є нонсенсом.

А що передувало?

У лютому минулого року, у центрі Львова, на пл. Міцкевича, 9, виконком ЛМР погодив будівництво 25-метрового готелю. У будівлі планують розмістити готель із адміністративно-торговими приміщеннями та підземним паркінгом. Це вже другі містобудівні умови на забудову цієї ділянки. Перші видали у грудні 2018 року. Тоді максимальна висота будівель не мала перевищувати 22,4 м, цього разу — 25 м із максимальним відсотком забудови земельної ділянки.

Що цікаво, донедавна Львівська обласна організація Національної спілки художників України під керівництвом Олега Микити (помер у листопаді 2020 року від ковіду) відстоювала своє право в суді на будинок на площі Міцкевича, 9, а також оскаржувала державний акт на право власності на земельну ділянку. У спілці прагнули довести факт неможливості і незаконності приватизації земельної ділянки в зоні ЮНЕСКО, в зоні історико-архітектурного заповідника, на якій розташована пам’ятка архітектури, принаймні те, що від неї залишилося. Представники організації заявляють про своє право на власність, нагадуючи, що Спілка художників історично містилася за цією адресою з 80-х років минулого століття й фактично купила цей будинок у держави за свої кошти, за внески митців.

Забудовник каже, що все буде добре?

У коментарях сайту «Варіанти» Євген Зінов’єв, директор «Центру розвитку нерухомості», який є замовником будівництва, повідомив, що вартість проєкту — до

20 мільйонів доларів. А конкурс щодо проєкту готелю на вимогу майбутнього власника, міжнародної мережі, й справді провели у закритому форматі. «У short list увійшли чотири компанії з Польщі, Франції та Англії. Учасники конкурсу — архітектурні бюро — мали відповідати критеріям бренду готелю, акредитовані міжнародною мережею, мати досвід роботи з міжнародними готельними операторами, тобто досвід у проєктуванні аналогічних будівель, а не лише промислових та житлових.

Також майбутня забудова мала зважати на особливості місцевості, естетично зшити нинішні будівлі на площі Міцкевича, а до того ж врахувати міжнародні стандарти, згідно з якими працює мережа. Учасники конкурсу мали подати ескіз майбутньої забудови, попередній прорахунок, який після визначення найцікавішого архітектурного рішення вже фінально доопрацюють.

Поміж проєктів, які розробив переможець конкурсу — провідне польське бюро Kurylowicz & Associates — чотиризірковий готель DoubleTree by Hilton, готель Hilton Gdansk, готель мережі Marriott у Варшаві. До того ж за довгі роки праці на архітектурному ринку компанія розробила проєкт стадіону, торговельно-розважального центру Galeria Warminska, універмаг Wolf Bracka, концертний зал National Music Forum та чимало іншого.

За висотою готель не буде вирізнятися серед інших сусідніх будинків. Для порівняння, висота будівлі поруч — колишній «Укрсоцбанк» — 25,5 метра. Висота готелю пропрацювали таким чином, щоб можна було встановити та естетично «зашити» в композицію будівлі технологічне обладнання.

Проєкт уже на фінальному етапі. Але деякі коригування, пов’язані з технічними особливостями, можуть вплинути на термін розробки. Та ми до цього готові, це цілком робоча ситуація», — інформують «Варіанти».

Консервація залишків історичного муру — окремий проєкт

Підвальну частину будівлі облаштують під музеєфікацію залишків Високого муру та фрагментів мощення дороги відповідно до рекомендацій звіту про археологічні дослідження. Будь-хто зможе потрапити всередину та ознайомитися з експонатами музею. Після консультацій з фахівцями ми отримали рекомендації щодо збереження залишків муру та працюємо над декількома варіантами. Це фактично підпроєкт, а тому ми в постійному контакті щодо цього з бюро.

— Кurylowicz & Associates — варшавське бюро, яке працює переважно в польській столиці. Львів — зовсім інша архітектурна традиція та масштаби. Як ці завдання вирішують на рівні ескізу?

Обласна комісія апелює до Мінкульту

У комісії культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради зазначили, що про будівництво готелю на Міцкевича, 9 необхідно повідомити Міністерство культури. Зробити це має Департамент архітектури та містобудування ЛОДА, — йдеться у дописі на офіційній сторінці у мережі «Фейсбук».

«Адже будівництво 25-метрового готелю ведеться в зоні історичної забудови Львова, яка перебуває під охороною ЮНЕСКО, тож мала бути дотримана і відповідна процедура видання дозволів на будівництво. До того ж, свої зауваження щодо проєкту надала світова штаб-квартира ІКОМОС. Як повідомила директорка департаменту архітектури області Олена Василько, управлінці області вже зверталися до Мінкульту. На той час відповідних дозволів із Києва у забудовників не було. Також комісія з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської облради скерує відповідне звернення про призупинення робіт і потребу коригування проєкту до профільної депутатської комісії ЛМР та міського управління охорони історичного середовища», — йдеться у дописі.

Хотілось би нагадати!

У липні минулого року Український національний комітет ІКОМОС заявив, що видані містобудівні умови та обмеження будівництва готелю на пл. Міцкевича, 9 СУПЕРЕЧАТЬ рекомендаціям Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО та порушують вимоги чинного Закону України про охорону культурної спадщини. «Видані Львівським міськвиконкомом містобудівні умови та обмеження будівництва готелю на пл. Міцкевича, 9 не враховують рекомендацій Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО та порушують вимоги чинного Закону України про охорону культурної спадщини, — заявив Український національний комітет ІКОМОС. Ще минулого року, в червні, Національна комісія України у справах ЮНЕСКО отримала від Комітету світової спадщини Технічний огляд проєкту намірів забудови ділянки на пл. Міцкевича, 9 з висновками і рекомендаціями. Попри це, 7 лютого 2020 року виконком Львівської міської ради своїм рішенням повторно затвердив містобудівні умови та обмеження для проєктування на ділянці, які суперечать раніше отриманим рекомендаціям. Український ІКОМОС звертається до міської влади Львова з низкою вимог, аби узгодити рішення виконкому з рекомендаціями ЮНЕСКО», — йшлося у повідомленні.

Микола БАНДРІВСЬКИЙ, історик, у коментарі «Ратуші» зазначив: «У тому місці (котлован на Міцкевича, 9) проходить одна з основних оборонних ліній (мур) середньовічного Львова, так званий «Високий мур». Його треба було залишити, консервувати та експонувати у підземній частині тієї планованої новобудови. Головне ж порушення, на думку архітекторів щодо Міцкевича, 9, — це те, що львів’янам намагаються «втулити» забудову, яка своїм зовнішнім виглядом абсолютно не вписується у навколишнє і давно сформоване архітектурне середовище довколишніх будівель. Архітекторам і митцям головне, щоб фасад хоча б у загальних рисах зберіг якісь бодай елементи схожі на старовину. Натомість, на мою думку, забудовник на Міцкевича, 9 пропонує чергового монстра (типу сусіднього Укрсоцбанку). Для таких модернових споруд можна обрати Сихів, але не центр Львова. І, останнє: в інтернеті повно матеріалів, що земельна ділянка на Міцкевича, 9 з рештками фундаментів належить одному власнику, а та споруда пам’ятки архітектури на Міцкевича, 9, яку незаконно знесли, належить іншому. Правда — цікаво?»

Ірина ЮЗИК, громадська активістка, у своєму дописі у фейсбуку зазначила, що Український національний комітет Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІСОМОS) є повноправним членом авторитетної міжнародної громадської організації, діє з 1994 року і на сьогодні об’єднує понад 170 фахівців у галузі охорони, реставрації та використання історико-культурної спадщини та 10 колективних членів. Тобто, ми, як країна — члени клубу ЮНЕСКО, і в нас є відгалуження ІКОМОС. «Що каже Венеційська хартія? Зупинюся на основних пунктах:

Розділ «Охорона». 6. Охорона пам’ятки передбачає збереження її оточення, яке не порушує масштабності споруди. Якщо традиційне середовище збереглося, його не треба порушувати; будь-яке нове будівництво, знесення та зміни, що могли б порушити співвідношення об’ємів і кольору, недопустимі.

Останні українські норми ДБН за жовтень 2019 року взагалі забороняють будівництво нових споруд в охоронних межах пам’яток архітектури і чітко прописують, як ті межі розраховувати, щоб не було вільних трактувань. Але українська влада на всіх рівнях — місцеве самоврядування, облдержадміністрації, Мінкульт — всі вони забивають на Венеційську хартію, норми ДБН та ІКОМОС разом з ЮНЕСКО.

Все, що ми можемо, як громадянське суспільство, — боротися за те, що нам цінне, усвідомлюючи цю цінність. За будинок  ХІХ століття, нехай і в поганенькому стані; за збереження середовища; за бруківку… Ось, наприклад, уже є електронна петиція до депутатів ЛМР щодо відновлення історичного фасаду та поверховості кам’яниці на Міцкевича, 9. Це, мабуть, найкраще вирішення питання тієї території з мінімальними втратами. Об’єктивно, залишити там не забудоване місце і створити громадський простір нам ніхто не дасть. Бо то великі гроші, які інвестор нізащо не впустить. Але можна дійти компромісу щодо фасаду і хай краще він буде таким, як і середовище навколо, аніж матимемо черговий «унітаз» чи «скляний монстр» на кшталт Ібіс. Нагадаю, щодо цього об’єкту існує лист від ЮНЕСКО. Листу вже півтора роки.», — йдеться у дописі.

Христина СЛЮСАРЧУК

   P.S. На площі Міцкевича, 9 розпочалося облаштування унікального для Львова археологічного простору, де можна буде побачити фрагменти Високого муру і брукованої дороги XV ст. Експозиція розташована у підвальних приміщеннях готелю, який має намір побудувати компанія «Центр розвитку нерухомості». З кінця грудня на об’єкті працює група реставраторів, яку очолює досвідчений фахівець з Німеччини Дірк Брюггеманн-Булгаков. Фінансує проведення консерваційних робіт «Центр розвитку нерухомості». Роботи триватимуть орієнтовно до середини 2021 року. Авторський нагляд проєкту проводить головна архітекторка компанії «Зелемінь» Наталія Зінчук.

Share.

Leave A Reply