П’ятниця, 29 Березня

Хто й коли завершить Меморіал Небесної Сотні?

Ідея чиновників Львівської міської ради поєднати завершення Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні на вулиці Кривоноса з будівництвом канатної дороги на Високий Замок спричинила неоднозначну реакцію львів’ян у соцмережах. Нагадаємо, першу частину меморіалу збудували у 2019 — 2020 роках — оглядовий майданчик з меморіальною стелою, на якій є портрети захисників України. Друга частина проєкту — міст через дорогу на вул. Кривоноса до скверу «На Валах». Водночас уже кілька років у Львові обговорюють ідею контроверсійної атракції — канатної дороги на Високий Замок, яку планують збудувати за кошти інвестора. Якщо поєднати канатку з меморіалом на Кривоноса та оглядовим майданчиком на телевежі, звідки вона спускатиметься на Підзамче, то, за задумом міської влади, саме інвестор мав би спорудити другу частину проєкту меморіалу — не з альтруїстичних міркувань, а в рамках пакетної пропозиції оновленого проєкту канатки.

Що цікаво, спершу заплановано збудувати канатну дорогу, а потім уже міст, про це у пресслужбі Львівської міської ради повідомили у відповідь на запит «Еспресо.Захід». У листі йдеться про те, що проєкт «Будівництво пішохідного моста пам’яті Героїв Небесної Сотні через вулицю Максима Кривоноса у Львові» розробила на замовлення Управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування ЛМР проєктна організація «ФОП Лесюк Андрій Миронович» ще у 2017 році.

На початку 2020 року в міськраді говорили, що міст будуватиме інвестор, у комплексі з канатною дорогою. Тоді керівник управління інвестиції ЛМР Роман Старецький стверджував, що «проєкт масштабний — йдеться про більш як 400 мільйонів гривень». Натомість уже восени минулого року директор ЛКП «Зелений Львів» Володимир Данилюк заявив виданню «Твоє місто», що другу частину меморіалу будуватиме місто: «На 2020 рік були закладені кошти для проведення тендеру з визначення підрядної організації. Але через епідемію ці роботи призупинили. Якщо будуть передбачені кошти, ми оголосимо тендер на визначення підрядної організації». Він зазначив, що вже готова проєктно-кошторисна документація, її вартість понад мільйон гривень. А загальний кошторис будівництва — майже 36 млн грн.

Громадська активістка Олеся Дацко висловилася різко й категорично проти цих ідей Львівської міської ради. На її думку, недоречно витрачати кошти на такі проєкти, коли в місті не задоволені базові потреби мешканців, зокрема право на санітарну безпеку (частина вулиць не має каналізування). «За ті гроші можна було школи збудувати. Імені Небесної Сотні. І це був би найкращий ЖИВИЙ пам’ятник! Можна операційну на Орлика для онкохворих дітей завершити, простори для розвитку в депресивних районах облаштувати», — зазначила Олеся Дацко. У коментарях під її дописами на цю тему в соцмережах тривають активні дискусії львів’ян.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Колаж «Еспресо.Захід»

Share.

Leave A Reply