Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Останній марш
Останній марш

У 2012-му Міноборони ліквідовує Західний військовий оркестр!

Західний територіальний Центр військово-музичного мистецтва наказано ... ліквідувати! Відповідну директиву від Міністерства оборони керівництво Центру отримало у кінці травня. Документ доволі толерантно називається «Про уточнення ліміту чисельності Збройних Сил України на 2012» (від квітня). Практично ж у ньому крок за кроком розписано, як цілковито ліквідувати військовий оркестр до кінця 2012 року. Внаслідок такої «оптимізації» на вулиці залишаються 92 артисти, а троє з них можуть втратити не лишень роботу, а й житло, позаяк мешкають у відомчому гуртожитку.


Виступали навіть у Ватикані

Центр військово-музичного мистецтва складається з духового оркестру (44 музиканти), що цьогоріч святкуватиме 70-річний ювілей, ансамблю пісні і танцю (38 артистів) із 75-річною історією. До слова, в оркестрі, окрім звичних барабанів, труб, саксофонів, флейт, кларнетів, гобоїв, фаготів і тромбонів, є навіть трембіти. Під час Другої світової війни оркестр та ансамбль пройшли з радянськими військами від Сталінграда до Праги, потім була Югославія, Афганістан, Чорнобиль... А в новітні часи вже об’єднаний колектив супроводжує військові ритуали та підносить бойовий дух солдатів у військових частинах і на полігонах всієї Західної України, даючи по сім-десять концертів на тиждень. Із гастролями об’їздили всю Європу, у 2001 році виступали навіть у Ватикані перед Папою Іваном Павлом ІІ. Свого часу членами ансамблю були актор Богдан Ступка та режисер Роман Віктюк. Більшість нинішніх членів колективу пропрацювали у ньому 10-12 років, а є кілька ветеранів, стаж яких — 20 і більше років. Розташований Центр у військовій частині на Городоцькій, 40, а безпосередньо підпорядкований Західному оперативному командуванню. На рік утримання Центру з майже сотнею працівників коштує Міністерству оборони не так уже й багато — менше ніж  4 мільйони гривень. Причому колектив і сам заробляє на концертах, за виручені гроші частково купують костюми, а частково перераховують Міноборони.

Прощальне дефіле

До «Євро-2012» творчий колектив підготував шоу-дефіле за сюжетом мультфільму «Як козаки у футбол грали». Національні мелодії Польщі та України грає духовий оркестр, пісні виконують вокалісти ансамблю, а танцюристи у національних костюмах країн-господарів чемпі¬онату демонструють цілу тематичну виставу. Дебютувало шоу-дефіле на День Львова 5 травня. 7 червня о 18.00 його покажуть на площі Ринок на честь старту «Євро-2012». А ось у подальших виступах до кінця року і тим паче на наступний рік колектив не зможе брати участь, адже змушений розпочинати поетапний процес ліквідації.

«Це було для нас повною несподіванкою, — каже у коментарі «Ратуші» начальник Центру військово-музичного мистецтва Богдан Катриняк. — Коли я оголосив колективу про директиву Міністерства, спершу був шок, а потім — усвідомлення всієї трагедії. 99 % колективу має лише цю одну роботу, а дехто з них свого часу знехтував іншими можливостями, відмовився виступати в театрах, концертних залах Львова. Кільком людям до пенсії залишилось рік-два...» В принципі, у директиві зазначена можливість переходу на інші робочі місця, в інші військові оркестри чи ансамблі. Передусім вакансії будуть пропонувати військовослужбовцям (половина артистів — цивільні люди). Тільки от часто нові робочі місця — в інших містах, а люди вже осіли у Львові зі сім’єю. Механізм конкретно не прописаний, тому не відомо як це на ділі відбуватиметься: за бажанням військовиків чи «добровільно-примусово», що зовсім не виключено.

Процес ліквідації мав би проходити поетапно: спершу довести всіх до відома, причому «під розписку», потім провести бесіди з кожним, насамперед із військовослужбовцями, щодо бачення подальшої співпраці. Що буде з інструментами — наразі не відомо. Їх начебто мають передати правонаступнику, якого не визначено.

На запитання, чим спричинена така ініціатива Міноборони, Богдан Катриняк відказав: «Іде тотальне скорочення Збройних сил України. Впродовж наступного року заплановано й ліквідацію Західного оперативного командування. Кажуть, що штаб зі Львова має перейти у Рівне». Скидається на те, що Міністерство оборони хоче роззброїти не надто лояльну до нинішньої влади Галичину — для своєї ж безпеки...

«Адвокати» Центру

Уже знайшлися ті, хто почувши про біду, заступився за військовиків. Клопотання про збереження Західного Центру військово-музичного мистецтва першим людям держави вже надіслали учасник Другої світової  війни,  Герой  Радянського Союзу, генерал-майор Іван Каліберда, Львівська організація ветеранів України та обласний осередок Спілки ветеранів Афганістану.

Народний артист України, соліст Львівського оперного театру Олександр Громиш сам «родом» із військового ансамблю, він досі співпрацює із Центром, бере участь у його концертах. Олександр Якович дуже схвильований: «У культурі та мистецтві України відбувається те, що російською мовою називається «бєспрєдєл». Дуже тяжко збудувати будинок — цегла до цегли, але легко його розвалити. Не годиться так робити. Це, видно, комусь українська культура дуже заважає, комусь не потрібно те, що нам потрібно. Нація без культури та освіти — це стадо баранів, якими легко керувати. У Центрі працюють люди-фанатики за гроші, наголос на останньому «і». Закрити його — це злочин, це державний злочин».

Голова афганської спілки Михайло Магеровський зазначив журналісту «Ратуші», що їхня спілка розіслала листи-клопотання всім і всюди, куди тільки можна, а важливість військового оркестру важко перео¬цінити: «Це направду прекрасний колектив, і це буде велика втрата для Західної України, адже він закріплений за 9-ма областями».

Без роботи і без житла?

Поруч із ліквідацією військового мистецького Центру постає іще одне не менш важливе питання. Троє військовиків — членів духового оркестру проживають із сім’ями у відомчому гуртожитку Міністерства оборони на вулиці Княгині Ольги, 5. Після втрати роботи у війську ці люди цілком реально можуть втратити і своє помешкання. Степан Смеричинський відслужив у Збройних силах 12 років, 10 з них — у військовому оркестрі: «Звичайно, я боюся залишитись без даху над головою. Це тимчасове, неприватизоване помешкання військовослужбовця: нема війська — нема житла. А я маю дружину і двох дітей». Євген Найчук — ветеран оркестру, через рік святкуватиме 25-річний ювілей і вихід на пенсію. Чоловік також хвилюється за свій дім, проте йому відомі випадки, коли військовики вже звільнилися зі служби, але проживають у відомчому гуртожитку, тож сподівається на краще. Ярослав Бродяк, теж мешканець гуртожитку на Княгині Ольги, певен: «Вони не мають права мене виселити! Це ж не я за власним бажанням звільняюся — йде скорочення військ. Я пройшов із цим оркестром 12 років — від солдатського чобота…».

Ірина ЮЗИК
 Опубліковано : 07.06.12 | Переглядів : 1583

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама