Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Фальстарт на Федорова
Фальстарт на Федорова

Львівське завдання для київського інвестора: і готель збудувати, і пам'ятку зберегти

Пам’ятку архітектури у центрі Львова розбиратимуть, на місці вже працює важка будівельна техніка – одержавши у вівторок, 20 квітня, таку інформацію, начальник управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА Василь Івановський одразу вирушив на вулицю Федорова, 28.


“Коли ми прийшли на об’єкт, то з’ясували, що роботи проводять без належних дозволів – оскільки це охоронна територія ЮНЕСКО, необхідний дозвіл Державної служби охорони культурної спадщини. Крім того, не проведено в повному обсязі археологічні дослідження, тому не можна здійснювати будь-яких інших робіт. Робітники розповіли, що вони засипатимуть місця проведених археологічних розкопок, щоб згодом розпочати розбирати будинок”, – розповів журналістам Василь Івановський.

Заступник начальника управління охорони історичної спадщини ЛМР Ігор Черняк як представник інституції, що має дбати про збереження історичної спадщини Львова, задовольнився тим, що є дозвіл інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на проведення підготовчих робіт на цій ділянці й зовсім не переймався, що нема погодження Держкультурспадщини, не проведено в повному обсязі археологічних робіт, а також нема затвердженого проекту готелю, який планують збудувати на цій ділянці, тому нема підстав проводити підготовчі роботи, які юридично є частиною загальних робіт. Керівник обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк зазначив: “Коли ми прийшли, тут працював бульдозер, робітники здійснювали земляні роботи, засипали археологічні розкопки. Але проекту, які саме роботи проводитимуть, на місці не було. Зі слів людей, які тут були, їм дали вказівку розпочинати якісь роботи з розбирання цього будинку”.

Ігор Черняк запевнив, що, на думку управління, не зроблено жодних кроків щодо розбирання будинку: “А щодо відсутності дозволів, то про них має клопотатися інвестор, а не управління охорони історичного середовища”.
Представник “Українських інвестиційних систем”, директор проекту будівництва готелю Юрій Токаренко так прокоментував ситуацію “Ратуші”: “Наша компанія рухається з однією метою – щоб у Львові було збудовано готель до проведення чемпіонату Європи з футболу. Шукаємо компроміси, діємо тільки у правовому полі і намагаємося чинити якнайкраще для львів’ян і для іміджу проведення чемпіонату. 15 квітня ми отримали дозвіл на підготовчі роботи, провели тендер на визначення будівельної компанії, яка почала роботи насамперед із засипання ям, шурфів для підготовки майданчика для будівництва готелю. Те, що сталося з призупиненням робіт, я вважаю прикрим непорозумінням. Також наша компанія робить усе можливе, щоб вивести споруду на Федорова, 28 з аварійного стану. Зокрема, Інститут “Укрзахідпроектреставрація” розробив проект виведення будинку з аварійного стану”.

Слова представника інвестора реальність наразі не підтверджує. А як прокоментував ситуацію Андрій Салюк, наміри інвестора наразі демонструє величезна діра в стіні споруди. Тому, відштовхуючись від озвучених у словах Юрія Токаренка добрих намірів, дуже хотілося б побачити реальні кроки. Якщо управління охорони історичної спадщини з тих чи інших причин не подає інвесторові повної інформації про необхідні дозволи для території, що перебуває під охороною ЮНЕСКО, про потрібний обсяг проведення археологічних досліджень тощо, то у Львові є чимало організацій, готових надати фахову консультацію й зорієнтувати щодо цінності історичного середовища з погляду інвестиційної привабливості.

Тим часом представники бізнесу й архітектурного й археологічного середовища по-різному сприймають, скажімо, цінність знахідок під час розкопок. Львівські архітектори захоплюються унікальними двоповерховими пивницями, що їх наразі не встигли засипати, наголошують на знайденій невідомій досі забудові XIV–XV століттями. Натомість Юрій Токаренко акцентує, що “якихось надзвичайно особливих історичних цінностей, на жаль, не знайдено. А археологи в нас працювали достатньо довго, ми отримали їхні офіційні висновки, усі археологічні роботи проведено”. Тим часом директор НДЦ “Рятівна археологічна служба” Олег Осаульчук розповів, що наполягатиме на продовженні археологічних досліджень ще хоча б на додаткових 400 – 500 кв. м упродовж принаймні півроку: “Пропонуючи це, ми йдемо на компроміс. Адже загальна площа території – приблизно 1900 кв. м, розкопки проведено загалом лише на трохи більш ніж 300 метрах. Дискусії щодо того, чи проводити далі археологічні дослідження, загалом бути не може – однозначно потрібно. На ділянці з боку вулиці Сербської після зняття будівельного шару можемо дійти до давньоруського часу”.

Окрім аварійного стану будинку під номером 28, непроведених археологічних робіт, ще одним каменем спотикання може стати проект готелю. Запропонований свого часу проект, що передбачав зокрема підземний паркінг, містобудівна рада відхилила восени 2008 року. Тепер проект для “Українських інвестиційних систем” розробляє компанія “Гірхімпром”. За словами Юрія Токаренка, інвестор хоче, щоб ансамбль готелю вписався в історичне обличчя Львова, крім того, на цьому етапі відмовилися від підземного паркінгу.

У жовтні 2010-го мине три роки, відколи на земельному аукціоні київська компанія “Українські інвестиційні системи” запропонувала 19 мільйонів гривень за право оренди на 49 років двох земельних ділянок у Львові на вулиці Федорова, 23, 24 та будинку під номером 28 – пам’ятки архітектури, що перебуває в аварійному стані. Відтоді компанія встигла долучити до площі, за яку заплатила під час аукціону, додаткову частину території, а міська влада поспіхом знесла господарські споруди на вул. І. Федорова, 23 та реставраційні майстерні з боку вул. Руської, 10. Водночас нічого наразі не зроблено для порятунку пам’ятки архітектури – навпаки, улітку 2009 року частина будинку під номером 28 обвалилася.
І саме у жовтні збігає термін, упродовж якого інвестор мав би виконати інвестиційні зобов’язання, інакше право оренди на ділянку можуть забрати.

Наближення цієї дати підштовхує, мабуть, інвестора й міську владу пришвидшувати процес, ігноруючи чинні норми. А з іншого боку, спонукає представників громадськості до переосмислення доцільності будувати на цій ділянці саме готель. Зокрема, в розмові з “Ратушею” експерти центру правових і політичних досліджень “Сім” зазначили: “Характеризуючи підготовку України до “Євро-2012”, Мішель Платіні сказав, що з готелями у Львові все гаразд. То можливо, інвесторові варто переорієнтуватися на житлову забудову, адже житло в такому місці могло б принести не менші, якщо не більші прибутки”.

Наталя ДУДКО

 Опубліковано : 22.04.10 | Переглядів : 5337

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Реклама