Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Церкви у 3-D

 Церкви у 3-D

Група молодих викладачів із Львівської політехніки з Інституту геодезії проводить сканування старовинних храмів Львівщини. За допомогою сучасного обладнання науковці створюють просторові моделі будівель у форматі 3-D. У них видно все до найменших дрібниць: кожну тріщинку в стіні, візерунок на фресці, прикрасу на іконі, кожен закуток приміщення.


Наразі науковці виконують замовлення управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації і впродовж кількох місяців сканують 29 старовинних дерев’яних храмів на території області. Більшість замовлення вже виконали, до кінця року мають завершити. За створеними моделями можна швидко обчислити, наприклад, скільки потрібно покрівельного матеріалу для даху, а якщо раптом, тьху-тьху, церква згорить (як ми знаємо з досвіду, в нас це не рідкість), пам’ятку можна буде відновити до найменших дрібниць. Саме способом сканування робили інвентаризацію костелу Єзуїтів у центрі Львова.

Продемонструвати свою дослідницьку роботу журналістові молоді науковці вирішили на прикладі старовинного храму в селі Клекотів за 18 кілометрів від міста Броди. «Це найстаріша церква на Бродівщині, збудована 1658 року, як тоді було заведено — без жодного цвяха, і нині вона — чи не в найгіршому стані з тих, що нам доводилося бачити. Ми обрали для показового сканування саме її, аби якось привернути увагу суспільства до руйнування пам’ятки», — розповів викладач кафедри інженерної геодезії Юрій Голубінка.

І справді, старовинна дерев’яна святиня виглядає жалюгідно: у стінах щілини, дах провалюється, підлога прогнила, всередині порожньо, якщо не враховувати лахміття. Востаннє тут правили ще до війни, розповів місцевий мешканець, який впустив гостей на церковне подвір’я, — старенька дерев’яна церковка стоїть на одному подвір’ї з діючим сільським храмом. Здається, свого часу пам’ятку хотіли забрати до Шевченківського Гаю у Львів, але громада не дала. А шкода, можливо тоді був її останній шанс на порятунок, зітхає селянин.

А мої супутники тим часом дістають свою чудо-техніку — сканер американського виробництва фірми «Faro», це найкраща фірма-виробник вимірювального обладнання, наголошують хлопці. «З ініціативою придбати сканер та провадити таку наукову діяльність виступив  директор нашого інституту Корнелій Третяк. В Європі це звична практика — створення 3-D моделей цінних будівель. В Україні таке робимо лише ми. Давно співпрацюємо з європейським науковим проектом «Темпус», тож вони й виділили нам кошти на придбання сканера. Для наукової установи вийшло значно дешевше —

250 тис. грн», — розповідає інженер науково-навчальної лабораторії геодезії, геоінформатики та 3-D сканування Андрій Маліцький. «З нашої 3-D моделі можна зробити будь-які креслення, можна дізнатися товщину конкретної балки. Наші моделі — незамінні для реставрації пам’яток чи їх відбудови «з нуля». З них можна створювати різноманітні проекції, схеми, плани», — пояснює викладач Юрій Голубінка.

Сканувати всередині потрібно у кожному приміщенні будівлі, адже крізь стіни лазерний промінь не проходить. Ззовні треба сканувати з кожної сторони об’єкта. Опісля сканування прилад усе фотографує — завдяки цьому проекції виходять кольоровими. Окрім власне сканера, хлопці розставляють довкола білі кулі, вони правлять за опорні точки для майбутнього поєднання зображень в єдину картинку вже під час створення моделі на комп’ютері. Потрібно, щоби сфери були нерухомі, інакше зображення вийде нечітке. Важливо також, щоб у зоні сканування не було людей, бо в кінцевому варіанті на картинці буде щось схоже на привидів, адже люди рухаються. Зібрану інформацію науковці переносять на комп’ютер, і в спеціальній програмі, яка продається конкретно для цього сканера, все з’єднують. Зображення передаються з точністю до трьох міліметрів.

Не бачила б на власні очі, подумала б — чудеса. Церква, що стоїть у мене за плечима, за лічені хвилини просто ожила на моніторі ноутбука. Видно, як виглядає храм ззовні, і що в ньому є всередині. Модель можна повернути в будь-який бік і побачити будівлю з будь-якого кута зору, що просто нереально зробити неозброєним оком. Хлопці навіть створюють міні-мультики по відсканованих об’єктах, які чудово виконують функції презентації. Виглядає це приблизно так: наче камера рухається спершу по церковному подвір’ю, минає хрести на маленькому кладовищі, дерева, лавки, обходить святиню довкола, показує згори, й одночасно видно все, що всередині — перший поверх, другий, фрески, ікони, кубки, хоругви… Все так об’ємно, реалістично, кольорово, наче ти там усередині. Хоча жодної камери насправді ж нема, все це просто відскановані зображення, зібрані у такий пізнавальний 3-D ролик.

Ірина ЮЗИК, фото автора

 Опубліковано : 20.12.12 | Переглядів : 2434

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама