Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Польський дім у серці Львова
Польський дім у серці Львова

Незабаром польська громада нашого міста перестане бути «бездомною». Адже багаторічні пошуки приміщення для облаштування культурного центру поляків Львова — Польського дому — нарешті увінчались успіхом. Чиновники обіцяють найближчим часом передати польським громадським організаціям будинок на вул. Шевченка, 3-а, який раніше був у користуванні Міноборони.

«Невпинні» пошуки

Приміщення для облаштування свого культурного осередку польська громада просить у львівських чиновників не один рік. Річ у тім, що українці вже мають аналогічний культурний центр у Перемишлі — Народний дім, який їм люб’язно передав президент цього міста Роберт Хома ще в березні 2011-го. Натомість пошуки домівки для поляків Львова дотепер не мали успіху. Міські й обласні чиновники час від часу шукали їм варіанти, але йшлось, здебільшого, не про приміщення, а про клаптики землі, та ще й віддалені від центру, що полякам не надто подобалось. Декілька років тому управління архітектури Львівської міської ради запропонувало для розміщення Польського дому ділянку на вул. Підголоско, пізніше — на просп. Чорновола, 67-а і ще декілька. Однак польська громада не погодилась на жодну з них. У травні 2011-го, під час візиту міністра закордонних справ Польщі, вирішили, що для Польського дому слід виділити не земельну ділянку, а будівлю. Її знайшли на вул. Шевченка, та не передали… Торік за пошуки Польського дому за дорученням Президента взявся губернатор Львівщини Михайло Костюк. У Львівській ОДА розглядали з десяток варіантів і, врешті, зупинились на тому ж приміщенні за адресою: вул. Шевченка, 3-а. 

За словами Лева Захарчишина, заступника директора департаменту міжнародного співробітництва та туризму, начальника управління міжнародного співробітництва Львівської ОДА, приміщення для польського культурного осередку у Львові обирала спеціально створена робоча група за участю представників Генерального консульства Польщі та їхніх громадських організацій. Шукали майбутній Польський дім за критеріями поляків: це мало бути просторе приміщення в центрі міста в належному технічному стані.

Коли ж Дім стане Польським? 

Майбутній Польський дім раніше належав військовикам, тому, за словами чиновників, він у непоганому технічному стані. «Це діюче приміщення в цілком належному технічному стані, з новими енергоощадними вікнами та зробленим ремонтом. Звісно, польська сторона планує зробити його реконструкцію, трішки змінити внутрішню структуру. Тому відповідні фахівці з Польщі на прохання Генерального консульства підтвердили це приміщення на предмет можливості його використання, реконструкції та покращення, — розповів «Ратуші» Лев Захарчишин. — Є певні бюрократичні складнощі, бо приміщення на вул. Шевченка, 3-а є в державній власності. Воно було в користуванні Міністерства оборони, там була розміщена одна з військових організацій. Але згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів, приміщення передали громадськості Львова, є документи про право власності на нього Львівської міської ради, а також триває підготовка документів щодо ухвалення остаточного рішення про його передачу Федерації польських організацій України. Ця організація визначена польською стороною як одна з тих, яка буде користувачем цього приміщення». В Львівській ОДА обіцяють, що культурний осередок польська громада Львова отримає з початком весни. За словами Лева Захарчишина, вже до кінця лютого Дім офіційно передадуть польській стороні. 

Поляки задоволені. Ще б пак…

Польська громада новому приміщенню рада. Каже, що зважаючи на попередні варіанти Польського Дому від львівської влади, цей — оптимальний. Адже раніше йшлося, здебільшого, лише про земельні ділянки, віддалені від центру і настільки маленькі, що будувати там щось було б дуже важко. «Добре, що ми нарешті вже дійшли згоди, що вже не буде цих розмов про те, що приміщення нам не дають. Як то кажуть, харчами не перебирають, адже ми стільки років старались отримати цей дім. А запропоноване нам приміщення — не є поганий варіант, а якщо там зробити лад, відремонтувати, можливо, дещо добудувати, гадаю, матимемо хороший культурний осередок і нарешті той клопіт закінчиться, — каже Еміль Легович, президент Товариства польської культури на Львівщині. — Це буде традиційний європейський польський центр. Дуже багато користі він матиме і для українців, і для польської громади. Там буде хороша бібліотека, кінозал, школи польської мови, культурні та історичні заходи, які будуть поєднувати польську та українську громади. Такий центр дасть дуже багато для нашої спільної історії, адже ми стільки років живемо разом». За словами Еміля Леговича, як тільки приміщення буде офіційно передано польській громаді, вони одразу розпочнуть ремонтувати його та облаштовувати під культурний осередок. До речі, робитимуть це за фінансової підтримки Польщі. «Гадаю, якщо хоча б від травня ми зможемо розпочати ремонтні роботи, то до року часу матимемо вже готове приміщення для культурного центру з облаштованою територією навколо нього, — зазначив громадський діяч. — Однак важлива проблема — земельна ділянка навколо цієї території. А це питання наразі до кінця не вирішене».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

Передісторію читайте тут: "Українські пошуки Польського дому"
 Опубліковано : 21.02.13 | Переглядів : 1790

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама