Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Безпритульні небіжчики
Безпритульні небіжчики

Непомітно для нас підійшли часи, коли фраза:  «Всі у землю підемо»… вже не виглядає аж такою беззаперечною. Якщо справи так підуть і далі, то незабаром львів’янам просто ніде буде поховати своїх померлих родичів: на міських кладовищах катастрофічно бракує місця, а вільної земельної ділянки для створення нового цвинтаря на території Львова просто немає. 

У Львові за рік помирає орієнтовно 4000 мешканців й, аби поховати їх, треба по 1 га землі щороку. Натомість на міських цвинтарях практично немає місця для нових покійників. Річ у тім, що за інформацією управління інженерного господарства міськради, сьогодні в місті діють лише три кладовища: Голосківське, Сихівське та Ряснянське. 

Натомість на Янівському цвинтарі, а також на цвинтарі на вул. Тракт Глинянський дозволено лише підпоховання або поховання в старі могили. Місця є лише на одному міському кладовищі  — Голосківському. Але навіть там вільних площ залишилось не так багато — всього лише 2,5 га. «Згідно з чинними нормами на площі 0,24 га можливо провести поховання 1000 чоловік, відповідно, на рік треба 1 га, — зазначили в управлінні інженерного господарства Ратуші сайту «Погляд». Враховуючи це, корисної площі для поховань на Голосківському кладовищі вистачить ще на два роки».

Куди ж дівати небіжчиків?

Вільної земельної ділянки, яка відповідала б вимогам для будівництва нового кладовища, в межах нашого міста нема, — кажуть у мерії.  Щоб знайти нову земельну ділянку для цвинтаря за межами міста, чиновники міськради звернулись до 38-ми сільських рад із Пустомитівського, Жовківського, Яворівського, Кам’янко-Бузького та Городоцького районів, які межують із містом або розташовані в радіусі 30 км від нього, однак усе марно. Врешті, вирішили розширити Голосківське кладовище за рахунок земель міста на понад 11 га — це вирішило б проблему з браком місця ще на 10 років. «Відповідно до рішення виконавчого комітету ДП ДІПМ «Містопроект» виконало роботи з розроблення детального плану розширення Голосківського кладовища. У період з 10 грудня 2012 року по 21 січня 2013 року проведено відповідні громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення цього плану», — повідомили в управлінні інженерного господарства. 

За словами голови постійної депутатської комісії інженерного господарства Івана Гринди, розширення цього цвинтаря усуне проблему лише на певний час. «У майбутньому місто має шукати нові ділянки, бо пройде час, і знову бракуватиме місця, — каже пан Гринда. — Наразі ж тішить те,  що в нас, у Львові, є хороша статистика — вмирає менше львів’ян. Дай, Боже, щоб місце на цвинтарях ще було довго». Солідарний із позицією депутата й Василь Глова, керівник ЛКП «Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг». «Є у нас місце, щонайменше на 8 років проблем у Львові з браком місць для поховання не виникатиме. Ми зараз долучаємо землю до Голосківського кладовища, розчистили все там. А проблема буде на майбутнє, адже щоб відкрити нове кладовище, в нас просто немає грошей», — зазначив Василь Глова. 

Довідка від п. Глови:
Вартість ритуальних послуг у Львові тримається на тому ж рівні, на якому була декілька років тому. Зростають тарифи в цій сфері в зимовий період, коли промерзає ґрунт. Так, викопати могилу коштує 670 грн у літній період, натомість взимку — 998 грн. За катафалк доведеться заплатити 470 грн узимку і 430 грн улітку. 

Горіти нам синім полум’ям?

Альтернативою традиційному похованню, яка, власне, зменшить затребуваність у вільних земельних ділянках, є кремація. Проте, збудувати крематорій у Львові, за словами Василя Глови, неможливо. Річ у тім, що крематорій споруджують у містах із кількістю населення не менше, аніж 1 мільйон. До слова, в Україні таких є тільки три — в Києві, Харкові та Одесі. «Кремування, крім того, — це недешево, адже уявіть собі, яка має бути температура, щоби спалити людину, — додав Василь Глова. — Навіть на масових похованнях, щоб кремувати людей, це є неокупно.  Тим паче, земля потрібна навіть для поховання урни, просто площею не 2х1 м кв., а 1х1» (Хоча закономірним у такій ситуації був би багатоярусний колумбарій, як це є в багатьох містах Європи. — Авт.). Хто і що сьогодні не говорив би, але ми вперто рухаємося до ситуації, коли нас із вами спершу ховатимуть стоячи, а потім, даруйте, одне на одному. Попри це, у кращий зі світів усе одно ніхто не поспішає…

Не в захваті від кремування небіжчиків і церква. «Позиція церкви щодо тіла людини є дуже поважна, бо в хрещенні людина отримує ласку Святого Духа, і сподіваємось, що людина гарно живучи, залишається храмом Святого Духа. В християн гарне ставлення до тіла навіть померлої людини. Тому ховають людину на цвинтарях, — розповів «Ратуші» отець Орест Фредина. —  Кремування — це нова річ. І згідно з наукою католицької церкви, якщо це хтось не робить із релігійних міркувань, то воно може не бути гріхом. Хоча нормальний традиційний спосіб поховання, як на мене, завжди кращий. Саме тому ми маємо багато людей, з мощей яких ми можемо користати». За словами священика, заяви про брак місця на кладовищах — результат «совєтського» способу мислення. «Наші цвинтарі невпорядковані, що дуже боляче. Україна має 600 тисяч квадратних метрів, і нас залишилось 45 мільйонів, натомість Німеччина в два рази менша, але має в два рази більше населення. Це не аргумент, а просто небажання знайти місце і впорядкувати те, що є. Наприклад, у Німеччині, беруть мотузку, рівно все розмірюють, роблять рівні алейки, дотримуються закону і норми, а в нас усе як-небудь. Це брак культури, внутрішнього виховання. Люди шукають найвигідніший і най¬прибутковіший спосіб. Тому найлегше сказати, що закінчилось усе. Треба шукати, а хто шукає, той знаходить».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

До теми
За кордоном існує практика так званого резервування земельної ділянки під могилу. Наприклад, в Америці та Німеччині люди орендують собі місце на кладовищі, за яке сплачують певну суму кожні 20 років. Якщо ж гроші не сплачено, влада шукає для ділянки нового орендаря. Є й винятки — VIP-ділянки, які купують за шалені гроші. Кілька років тому американка виставила на аукціон ділянку на престижному голлівудському цвинтарі Westwood Village Memorial Park у Лос-Анджелесі. Особливість лота була в тому, що могила була поруч із місцем поховання Мерилін Монро. За невелику ділянку покупці готові були віддати понад $ 4,5 млн. Натомість у нашій країні, згідно з чинним законодавством, землю на цвинтарях виділяють безкоштовно.
 Опубліковано : 04.04.13 | Переглядів : 3561

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Реклама