Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Просвіта і роботи Народного дому на Збоїщах
Просвіта і роботи Народного дому на Збоїщах

Я на мить засумнівалася, чи розмокла від березневого дощу стежка-дорога, бічна від вулиці Богдана Хмельницького, справді веде до Народного дому «Збоїща» (вул. Мурована, 22). Врятував від імовірних блукань і переконав у правильності шляху болотистою дорогою портрет Шевченка на фасаді двоповерхового будинку. Бічна стіна — облуплена, а на фасадній ледь прозирають контури «велосипедного» графіті, яке з’явилося тут приблизно рік тому, з появою нових керівничок народного дому — директорки Вікторії Швидко та художньої керівнички Ольги Райтер. Цього року графіті замалювали, у відповідь на реакцію громадськості Збоїщ (ровер не можна розміщувати на одній стіні разом із портретом Шевченка, коментуватимуть згодом збоїщани Мирослав і Юрій).  

   16 березня, у день кримського «референдуму», Оля та Вікторія запросили мешканців мікрорайону прийти на зустріч із колективом Народного дому. Докладно прозвітувати про діяльність, розповісти про плани, відповісти на запитання, а також послухати пропозиції мешканців на цьому «віче» керівники установи вирішили після того, як зіткнулися з шаленою критикою їхньої діяльності з боку кількох місцевих активних жителів.  

   Директорка й художня керівничка щиро розповіли про здобутки Народного дому на Збоїщах за рік. Зокрема за цей час у будівлю повернулося таке благо цивілізації, як електрика. Водоканал нарешті проклав трубу, і тепер у Народному домі з крана тече вода, а в приміщенні є туалет. В одній із кімнат за спонсорські кошти зробили капітальний ремонт. От-от мають під’єднати інтернет. Про все це молоді очільниці установи розповідали дуже детально, ілюструючи фотографіями, на яких вони, їхні друзі, родичі на волонтерських засадах долучаються до облаштування приміщень. Але їхні розповіді не пройняли більшість присутніх на зустрічі збоїщан. А гордість дівчат за те, що їм довелося вивчати тонкощі інвентаризації, фінансових звітів тощо у мешканців співчуття теж не викликали. 

   — Що вам заважало весь той час займатися з дітьми, організовувати для них гуртки? В туалет вони могли піти і в той, що на вулиці, — кидали репліки. 

   І перелік проектів («Великдень на Збоїщах», драматургічні майстер-класи для дітей «Місто та його райони», короткометражний фільм «Збоїща video project», кінопокази «Кіно на районах» тощо), які за цей рік реалізувало керівництво установи, не порятував від критики.

   — До чого тут роботи? Що вони мають до просвіти? — так емоційно коментував авторитетний для налаштованої критично щодо нововведень частини збоїщан пан Юрій Жмихов озвучені в пресі плани колективу Народного дому організувати тут майстерню роботів. 

   — Ми боїмося, що занепаде той дух, який завжди був у нашому Народному домі «Просвіта». Гуртки тепер є всюди, цим нікого не здивуєш, — каже мама трьох дітей Ірина. — Ми хочемо, щоб у штаті Народного дому надали одну ставку для людини, яка готувала б наших дітей для участі в традиційних міських святах, конкурсах, щоб наші діти одержували дипломи. Щоб усе відбувалося за старою схемою, щоб у нас щороку були Свято Матері, Шевченківське свято. І ми би хотіли, щоб цією людиною, як і раніше, був пан Юрій (Юрій Жмихов. — Авт.)

   Передбачити ймовірне відсторонення громади від нового керівництва можна було ще під час святкування Великодня торік. Судячи з розповідей очевидців та фотографій, він був святом радше для гостей з інших районів, ніж для місцевих. Вікторія Швидко та Оля Райтер визнають такі свої помилки: не контактували з громадою й не радилися з нею, не співпрацювали з церквою, не були публічними. І намагаються переконати, що тепер радитимуться з громадою і що традиційні свята тут відзначатимуть. 

   — Молодь не така, як ми, вони інакші. Варто дати їй можливість самовиявитися. І може, тоді ваші діти не співатимуть «Думи мої…». Можливо, вони їх танцюватимуть, — зазначила присутня на зустрічі начальниця управління культури ЛМР Ірина Подоляк. 

   — Вони будуть співати «Думи мої…». Будуть, — безапеляційно заявила пані, яка сиділа неподалік. 

   Тим часом юні збоїщани і збоїщанки, які прийшли на зустріч, жваво реагували на відео про Збоїща, що його знімала молодь району, та зацікавилися гуртком сучасних танців і ефективної самооборони, які керівництво Народного дому обіцяло відкрити в разі наявності охочих їх відвідувати. 

   Критично налаштовані були аж ніяк не всі присутні на зустрічі. Зокрема Олеся Дацко, яка 12 років у невістках на Збоїщах, позитивно сприйняла діяльність нових керівничок установи і запропонувала фотоархів із життя родин району. А Євген Гладкий, який свого часу працював директором УДЮМКу, у коментарі зазначив, що хоче бачити Народний дім на Збоїщах таким, яким його бачать молоді очі: «Як молоді зроблять, так і буде добре. Маю побажання, щоб був комплексний дизайн, щоб усе гармоніювало. Знаю, що це непроста справа. Волів би, щоб не завішували вишивками, а зробили по-сучасному».  

   — Таке враження, що нас просто надурили, тут постійно було закрито, — нарікає по закінченні зборів пан Мирослав.

   — Нам тут «Дзиґа», оті новомодні арти не потрібні, — резюмує пан Юрій. І не зважає на аргумент, що на Збоїщах може бути меншість, яку цікавлять саме експерименти. До речі, пан Юрій Жмихов також проти, щоб у Народному домі працювали спортивні гуртки, бо «борошно має бути окремо, а жучки окремо». З ним не погоджується пан Мирослав, який розповідає, що в дитинстві чимало часу проводив саме в Народному домі, граючи в теніс та більярд. 

   — Ходімо! — цим лаконічним закликом пан Євген Гладкий висловив своє ставлення до намагань журналістів з’ясувати, що ж усе-таки думають опоненти нового керівництва Народного дому... 

Наталя ДУДКО, фото автора
 Опубліковано : 20.03.14 | Переглядів : 1062

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама