Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Забудований кожен сантиметр-2
Забудований кожен сантиметр-2

Щільно забудований історичний ареал міста Лева продовжує ущільнюватися щодня. Інвестори не реагують на заклики краєзнавців дати спокій вільним площам у центрі та ближніх районах, аби старі будинки не руйнувалися, а дихалося вільніше. Забудовники не горять бажанням освоювати простори у спальних районах міста, а вишукують більш-менш просторі чужі подвір'я та під соусом реконструкції починають зводити там багатоповерхівки. "Ратуша" продовжує серію публікацій про скандальні забудови Львова.


Похила, 6. Ну дуже близький сусід

   На вулиці Похилій (район вулиць Бой-Желенського та Героїв Майдану, колишня Гвардійська), наче гриб після дощу, виріс шестиповерховий житловий будинок. Марія Стецька мешкає в приватному одноповерховому особнячку за адресою: Похила, 8. Коли розповідає про своє сусідство з несумлінними забудовниками, мимоволі плаче. Новобуд виріс у прямому значенні за три метри від входу до її хатинки, що тепер виглядає прикрим непорозумінням поруч із сучасною багатоповерхівкою. 


"На тому місці колись теж була хатинка, жили там батько зі синами, - пригадує пані Марія. - Сім'я бідувала, власність чи то продала, чи то обміняла, нібито їм щось натомість мали дати, але, схоже, обманули, бо ще донедавна вони всі були зареєстровані за старою адресою, я з хлопцем випадково зустрілась, і він мені це сказав. Забудовники, ТзОВ "Тір", запланували нібито реконструкцію, а от що маємо в результаті. У нас, в хаті, стало темно-вогко, і в сусідів теж, у нас в обох помешканнях вікна тепер виходять на стіну. І Держархбудконтроль, і прокуратура відписали на наші листи, що все там нормально. Суд позовну заяву не прийняв. А ті забудовники ще й знущаються: пишіть куди хочете, ми маємо гроші, будемо будувати. Ходили на прийом до директора департаменту містобудування, Павлів божиться, що не давав дозволу на таке будівництво, хіба що на реконструкцію. А хто ж давав? Я?!".

Проспект Шевченка, 3. Скляний монстр

   За планами ТзОВ "Кіносвіт", на ділянці у самому серці Львова на тихенькій вуличці Нижанківського у 2015 році вже мав би красуватися шестиповерховий 24-метровий скляний монстр, не гірший, аніж його побратим на розі вул. Франка - Шухевича. Втім, дуже активні сусіди, дім яких перетворювався у тісний закритий колодязь, не дали цим планам реалізуватися. Юридична адреса ділянки - проспект Шевченка, 3 - Галицька, 15. 


Колись там був глядацький зал кінотеатру "Україна", "Кіносвіт" його викупив. Землю під майновим комплексом новому власникові надавали в оренду "для обслуговування і реконструкції з добудовою існуючих споруд". І саме на "реконструкцію з добудовою" було видано дозвіл від Держархбудконтролю. Жодного дозволу на нове будівництво ніхто не давав. Натомість ТзОВ "Кіносвіт" у 2007 році зніс усі будівлі й почав будівництво "з нуля" шестиповерхового багаторівневого скляного торгового центру. Департамент містобудування ЛМР відповів активістам, що проект на спорудження торгового центру забудовники у міськраді не погоджували, як і містобудівні умови та обмеження. Немає у забудовника дозволів ні від міського управління охорони історичного середовища, ні від Міністерства культури. Тобто будівництво повністю самочинне. Інспекція сільгоспземель видала Припис про звільнення земельної ділянки, яка використовується не за призначенням. "Кіносвіт" цей припис оскаржив і чомусь виграв у суді першої інстанції - в окружному Адміністративному. Наприкінці травня буде апеляція. Міська рада подала до суду щодо розірвання договору оренди на тій же підставі - ділянку використовують не за призначенням. Нещодавно Господарський суд цей договір визнав розірваним. І тут, зрозуміло, буде апеляція. Через те, що мешканці "лягали під самоскиди" і не давали вести будівельні роботи, "Кіносвіт" подав до суду і на них, справа слухатиметься у середині травня. На сайті "Енциклопедії новобудов" стан будівництва об'єкта зазначений як "заморожено".

Богуна, 11. Новобуд на чужому подвір'ї

   Невеличка вулиця Івана Богуна причаїлася поруч вулиць Котляревського та Нечуя-Левицького. Під номером 11 там заплановане будівництво 5-поверхового будинку, імовірно, готелю. Дивина у тому, що ділянки під новобуд як такої не було та й номера "11" - теж. 600 метрів квадратних нашкребли для будівництва з ... чужої прибудинкової території. А саме будинків: № 13 та 15 на вул. Богуна, № 9, 11 і 13 на вул. Котляревського та № 1-а і 13 з вул. Нечуя-Левицького. Активістка руху "Народна дія" і мешканка вул. Богуна, 13 Ірина Щитинська розповідає: "Це наше подвір'я, наша прибудинкова територія. Було  її у нас 401,6 кв.м, стало - 200,92 кв.м. Те, що це наше подвір'я, затвердив виконком Львівської міської ради ще у 1953 році! Земельні ділянки були офіційно, документами закріплені за нашими будинками. Формували цю нову ділянку вельми цікавим способом. Через суд визнали об'єктом нерухомості тимчасову споруду кіоску, і для обслуговування цієї нерухомості отримали землю. У 2008 році суддя Третейського суду Руслана Юхименко зуміла розгледіти в металевому кіоску, що притулився до будинку на Котляревського, 13, об'єкт нерухомості та зобов'язала БТІ присвоїти цьому кіоску адресу: вул. Богуна, 11. Юридичне управління ЛМР не знайшло правових підстав для оскарження рішення, хоча саме це рішення суду стало формальною підставою для передання земельної ділянки в оренду". 
   Влітку 2009 року пройшла перша ухвала міськради "Про погодження ТзОВ "Єврольвів" місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. І. Богуна, 11". На початку 2010 року міськрада, не провівши громадських слухань, проголосувала другу ухвалу "Про затвердження ТзОВ "Єврольвів" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. І. Богуна, 11". 0,060 га віддали забудовникам в оренду терміном на 10 років для розміщення житлового будинку з вбудованими торгово-офісними приміщеннями.

   Окрім того, що містяни позбуваються свого подвір'я, є ще одна вагома причина їхнього несприйняття осоружного новобуду. "Впродовж семи років ми спостерігали за бідами наших сусідів, які постраждали від будівництва на вул. Богуна, 6-а, це лише за 50 метрів від наших будинків, - розповідає пані Ірина. - Інвестор звів собі новобуд і цим довів будинки № 6 та № 7 до аварійного стану. П'ять років люди чекали, поки їх внесуть у списки на ремонт. І що цікаво: будує приватна структура, відшкодовує міський бюджет. У 2011 році місто витратило 170 тис. грн для ремонту пошкодженої внутрішньої каналізації. У нас ті ж самі насипні ґрунти, той самий колектор, в який зашито потік, що впадає в улоговину річки Славка на вулиці Сахарова, це забудова того ж самого періоду. Але, на відміну від Богуна, 6-а, наші будинки ще й перебувають під впливом сейсмічних хвиль від руху трамваїв № 1 та № 9, колії яких прокладено на віддалі 2-3 метри від наших фундаментів. П'ять будинків є пам'ятками архітектури місцевого значення, а два - належать до цінної забудови, і кожен із них вже й так має тріщини!"

Голубовича, 37. Вкрадене небо

   У Привокзальному районі будують "Квартал на Голубовича". Інвестором проекту є польська компанія SBM "Euro-city". Новобуд виростає, зрозуміло, не на пустирі, його втискують серед уже наявних будівель - всередині букви "П", що її утворюють житлові будинки з вулиць Головацького - Городоцької - Хотинської. 


Раніше на цій території стояли технічні приміщення заводу "Електрон". У містобудівному обґрунтуванні сказано: "На проектованій ділянці, площею 0,3434 га передбачається будівництво двох 5-поверхових багатоквартирних житлових будинків з підземними автостоянками і об'єктами обслуговування". На ділі ж виходить 7-9 поверхів і чотири секції (тобто чотири будинки). Те, що поверховість сягає 7-9 залежно від секції - не таємниця. Про це відкрито пишуть на різних містобудівних сайтах-каталогах новобудов. Новий житловий комплекс нахабно втискується між помешкань сусідів і повністю закриває їм доступ до світла. Найбільше потерпають мешканці вул. Головацького, 5, 7 (квартира на 3-му поверсі вся пішла тріщинами), 9 та 11. До будинку № 5 одну секцію причепили впритул, і там стало зовсім темно. Мешканці загалом не були проти забудови ділянки, адже на тому місці стояли покинуті склади-руїни. Втім, є принципова різниця, збудувати 5 поверхів чи 9, і скільки відступити від вже наявних будинків.

Коментарі

   Любомир МЕЛЬНИЧУК, депутат ЛМР від ВО "Свобода", голова комісії з депутатської діяльності та законності:
   "Існує такий міф, що в міста недостатньо повноважень, аби боротися з незаконними забудовами. Мовляв, є Держархбудконтроль, який підпорядкований не місцевій владі, і Андрій Іванович розводить руками. Це чистої води маніпуляція. То хто ж відповідає в місті за будівництво? Першим документом, без якого забудовник кроку не може зробити, навіть в архбудконтроль звернутися, - це містобудівні умови та обмеження, які видає департамент містобудування. Тобто відповідальність за будівництво в місті особисто несе міський голова та очільник департаменту містобудування Андрій Павлів. Садовий часто дає "добро" на будівництво, а коли бачить, що починаються проблеми, каже: це не я, це архбудконтроль. А хто ж є тими проектантами, які планують таку "чудову" нову архітектуру у Львові? Дуже часто це близькі родичі тих чиновників, які ставлять підписи на будівельній документації. А чому правоохоронні органи не бачать порушень? Інвестори віддячують часточкою новозбудованого. А левову частку квартир від міста отримують прокурори, судді, есбеушники, міліціонери. Ось це ті ноги, на яких тримається влада Садового. У нас ще жоден будинок не було розібрано, жоден поверх. Усі знають - головне почати".

   Андріян ГУТНИК, депутат ЛМР від ВО "Свобода", голова комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища:
   "Чиновники міськради видають дозволи на реконструкції-добудови-забудови без попередньої експертизи сусідніх будинків, їхніх фундаментів, їхнього стану. І це часто призводить до тріщин, до руйнації історичних будівель. І все це робиться з мовчазної згоди можновладців. Мало не кожної сесії я подаю депутатські запити з таких приводів - поруч, за кілька метрів від старої кам'яниці, росте новобуд, а пам'ятка руйнується. Якщо новобуд зводять впритул чи за кілька метрів до вже існуючого будинку, він закриває людям світло, то не конче мати освіту архітектора, аби розуміти, що це не піддається логіці, що так не має бути. Очевидно, у таких випадках наявна корупційна схема. На таке мали б звертати увагу правоохоронні органи, а як ми знаємо, сама система правоохоронних органів у нас найбільше потребує зміни. Добре, що у нас є свідомі громадяни, які не мовчать, які виходять, перешкоджають безчинству". 

Над темою працювала Ірина ЮЗИК
 Опубліковано : 30.04.15 | Переглядів : 2817

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лют.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Реклама