Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
У ЮНЕСКО аплодують стоячи!
У ЮНЕСКО аплодують стоячи!

Щоб запобігти беззаконню та корупції й захистити українські пам'ятки ЮНЕСКО, львівські експерти розробили законопроект

На те, що чинна редакція Закону України "Про охорону культурної спадщини" як слід не регулює процедури захисту об'єктів, що внесені в Список світової спадщини ЮНЕСКО, пам'яткоохоронці нарікали вже давно. Водночас, фахівці в сфері охорони пам'яток наголошували: слід внести в чинне законодавство зміни, які допоможуть усунути безкарне руйнування об'єктів всесвітньої спадщини та забезпечать їм надійний захист і відповідний контроль.

Саме для цього народний депутат України Ігор Васюник зініціював створення робочої групи, яка регулярно збиралась упродовж півроку і в результаті напрацювала проект закону про внесення змін до ЗУ "Про охорону культурної спадщини", що регулюватиме питання збереження пам'яток ЮНЕСКО. До складу групи увійшли науковці, архітектори, реставратори і пам'яткоохоронці та юристи, які працюють у сфері охорони культурної спадщини впродовж багатьох років. "Цей законопроект - робота, в яку закладено глибоке експертне розуміння ситуації та її юридичне врегулювання. Нині пам'ятки ЮНЕСКО є в жахливому стані. І причина - не так брак коштів, як брак законодавчого регулювання, і наші чиновники, які за гроші погоджують надбудови, перебудови і забудови в пам'ятках всесвітньої спадщини. Усі скандальні забудови у Львові проводили через валізи грошей у Мінкульт, - зазначив Ігор Васюник. - Історичні кам'яниці руйнують, кожен квадратний метр землі у Львові забудовано. Може дійти до того, що отримаємо чергове попередження від ЮНЕСКО, і за порушення нас можуть викреслити зі Списку пам'яток всесвітнього значення. Це буде не лише фінансова втрата України, але й іміджева".

   Як зазначив голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Андрій Салюк, чинний закон передбачає, що українські пам'ятки можуть бути внесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО, крім того, Україна ратифікувала хартії і конвенції ЮНЕСКО щодо збереження спадщини. Однак попри це, жоден суд не бере цього до уваги, тобто нема верховенства міжнародних документів над національним законодавством. "Саме держава Україна подає той чи інший об'єкт до Списку спадщини ЮНЕСКО і несе відповідальність за його збереження. Ми маємо правовий вакуум, оскільки нема органу управління пам'яткою, якого вимагає ЮНЕСКО. Крім того, в нас вимагають підготовку стратегічного плану управління, а чинні органи, що займаються пам'ятками, не мають ані повноважень, ані можливостей готувати ці плани, тому це питання також "підвисає", - каже Андрій Салюк. - Тому мусить бути орган управління, повноваження та можливість підготувати стратегічні плани управління і залучення широкого кола громадськості. Саме ці речі ми намагались прописати у законопроекті". Тож проект передбачає створення для кожної пам'ятки, внесеної до Списку ЮНЕСКО (а їх в Україні є сім), індивідуального органу управління з чітко визначеними повноваженнями. Такі органи управління зможуть погоджувати роботи на пам'ятці всесвітньої спадщини, її території та в буферній зоні, однак на них поширюватиметься й відповідальність за всі порушення та незаконні дії. "Сьогодні відповідальність за те, що чинять із пам'яткою всесвітнього значення, не несе ніхто. Адже один орган перекладає це на інший, і в кінцевому результаті спитати, хто надавав згоду на незаконні роботи, немає в кого. Органи управління на конкретну пам'ятку всесвітньої спадщини запропоновано створити якраз для того, щоб саме вони могли нести відповідальність, - каже юрист Мирослава Дмитришин. - Крім того, законопроект визначає можливість не створювати новий орган управління, а передати управлінські функції об'єкту-пам'ятці ЮНЕСКО, органу, що вже є створений - тобто своєрідне делегування повноважень. Наприклад, адміністрація може передати повноваження органу управління пам'яткою культурної спадщини, скажімо, університету".

   Як розповіли автори законопроекту, контролювати за діяльністю органів управління будуть наглядові ради, в які увійдуть представники громадськості, науковці та фахівці зі збереження культурної спадщини. Крім того, саме наглядова рада погоджуватиме, хто очолить орган управління тим чи іншим об'єктом. "Якщо держава не змогла за декілька десятків років відповісти на запитання ЮНЕСКО, що діється з нашими пам'ятками, то це має хтось зробити. В цьому законі головним є те, що все сконцентровано на наглядовій раді. Вона має найвищі повноваження в цьому законі, всі інші органи управління, закладені в цьому законі, мають керуватись із рішеннями наглядової ради. Тобто, тут ми заклали ідеологію дії громади, - наголосив Василь Петрик, архітектор-реставратор, співавтор законопроекту. - Ми за останні роки побачили, що громадський розголос та громадська дія - це реальна сила. Якщо це поєднати з науково обґрунтованими рішеннями та роботою експертного середовища, матимемо чітку і прозору модель управління пам'ятками".  

   "Найбільшою проблемою сьогодні є брак правового регулювання в чинному законодавстві. Чинним законом поняття пам'ятки всесвітньої спадщини взагалі не регламентоване. Є поняття пам'ятки національного та місцевого значення. Ухваленням такого законопроекту усунуться питання нестачі правового регулювання пам'яток всесвітнього значення, адже їх є небагато, і їхнє культурне значення важливе для всього світу, - пояснила юрист Мирослава Дмитришин. - Законопроектом запропоновано доповнити чинний закон визначенням поняття "пам'ятка всесвітньої спадщини" та "буферна зона", яких у чинному законі нема. В межах пам'яток всесвітнього значення часто провадиться нове будівництво. Чинним законом, щоб отримати дозвіл на таке будівництво, треба лише звернутись у Мінкультури. Новим законопроектом пропонуємо ускладнити таку процедуру і забезпечити контроль громадськості на наданням такого дозволу та інформування комітету ЮНЕСКО, який би надавав рекомендації, варто чи ні виконувати ті чи інші роботи".

Уляна ДЕПУТОВИЧ
 Опубліковано : 18.06.15 | Переглядів : 914

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама