Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Угода окозамилювання
Угода окозамилювання

Міська влада “розвела” захисників скверу Юра, і навіть суди не затверджують мирову

Наприкінці минулого тижня захисники скверу Юра урочисто підписали мирову угоду з міською радою щодо реконструкції площі. А вже з початку тижня чиновники почали її активно порушувати — вже вирубано принаймні на сім дерев більше, аніж прописали в документі. 

Нагадаємо...

У березні 2015 року Львовом пішла перша хвиля обурення стосовно реконструкції скверу поблизу собору Святого Юра. За твердженням влади, територія потребувала оновлення, активісти ж виступали проти вирубування дерев у середмісті та недоцільного використання міського бюджету. Греко-католицька церква, яка виступила у цьому конфлікті третьою стороною, заявляла, що жодним чином на події, що відбувалися за межами собору, впливу не мала.

   Активістка ініціативи «Врятуй сквер Святого Юра» Марта Коновал подала позов проти виконкому ЛМР та Державної архітектурно-будівельної інспекції України про незаконність рішення, яким «Львівавтодору» надано функції замовника на проектування і подальшу реконструкцію площі.  Крім цього позову, раніше Галицький районний суд Львова відкрив провадження за позовом ГО «Екологія — Право — Людина» задля припинення дій, які призводять до знищення скверу та зелених насаджень. Коли пам’ятник Шептицькому таки постав, активісти зітхнули з полегшенням: їх ніхто уже не назве рукою Кремля, що не дає увіковічити славу Митрополита. Втім, після цього проблем менше не стало. Каменем спотикання у впорядкуванні площі й надалі  залишилася дорога, яку мали прокласти згідно з планом під стінами «Львівської політехніки».

Компромісне рішення

   Воювати вічно не можна, переговори й укладення миру — закономірний і логічний процес для цивілізованого суспільства. Щоправда, у цивілізованому суспільстві умов мирової угоди зазвичай дотримуються. У Львові ж частенько роблять вигляд, що дотримуються, а тихцем роблять своє. 

3 грудня у стінах міської ради було підписано мирову угоду із захисниками скверу щодо реконструкції площі Святого Юра. Згідно з цим документом, має бути проведене ефективне службове розслідування щодо можливих фактів неправомірного знищення зелених насаджень під час будівельних робіт із реконструкції площі у період з травня по листопад 2015 року включно. Також передбачається, що сквер Святого Юра повернуть у перелік скверів Галицького району міста. Крім того, сторони 3 і 4 (Виконавчий комітет Львівської міської ради і Львівська міська рада) зобов’язуються організувати у процесі проведення реконструкції площі Святого Юра у місті Львові прокладення нової дороги винятково для руху тролейбуса (по одній смузі в обидва боки) повз новий корпус науково-технічної бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка», звівши до мінімуму, і лише з боку вказаного корпусу, втручання у територію скверу на площі Святого Юра у Львові, не допускаючи встановлення з боку скверу тролейбусних зупинок. Рух громадського транспорту запланували відновити вже впродовж двох з половиною тижнів (!) з моменту підписання документа. Якщо всі умови мирової угоди будуть виконані, то всі сторони у майбутньому мають підписати відповідний меморандум. 

   На брифінгу, присвяченому компромісному рішенню, головний архітектор Львова Юліан Чаплінський зазначив: «Тепер є мирова угода між сторонами, які судилися. Це добрий приклад того, коли неймовірно затягнутий процес справді титанічної давності, який був у ті часи зроблений непрозоро, став добрим прецедентом для того, аби всі наступні конкурси робити максимально прозоро, і щоб не було, скажімо, таких неприємних моментів в історії нашого міста. Тому, як на мене, це дуже добрий консенсус, і я сподіваюсь на якнайшвидший запуск тролейбусів через площу Святого Юра». 

Думки учасників процесу

   Активіст «Екозахисту» Орест Залипський так прокоментував «Ратуші» підписання мирової угоди: «Підписати мирову про знищення частини скверу — це взагалі ганьба. Стояти рік за сквер і потім так легко здатись? Ініціативі «Врятуй сквер» ніхто не давав права вирішувати за всіх львів’ян. Прокласти дорогу через сквер — це підписати смертний вирок скверу. Ні ЛМР, ні ініціатива не засновували і не садили цей сквер, тому вони не мають права вирішувати його долю. Я не підтримую підписання мирової угоди. І для мене є недопустимим знищення зелених насаджень. Хоча знищують не цілий сквер, але знищують частину — 9 дерев. Я взагалі був противником цієї площі і пам’ятника. Потрібно було лічницю відновити».

   Активістка “Автономного опору” Ярина Волошин оцінила підписання угоди трохи компромісніше: «Історія зі сквером насправді мала багато «тупиків» ще з самого початку. Вирубка дерев стала реальністю ще тоді, коли тільки почали мостити бруківку на площі. Але, з іншого боку, не дати зробити площу і поставити пам’ятник — означало піддати себе остракізму та серйозному моральному тиску з боку консервативних чи, навіть, фундаменталістських львівських угруповань, тому я розумію, чому ніхто не взяв на себе таку відповідальність.

   Все, що було після відкриття пам’ятника — це рефлексії та наслідки попередніх подій, бо тролейбус їздити кудись мусить, а для цього доводиться чимось жертвувати. Я особисто до процесу переговорів із міською радою приєдналась лише на останньому етапі, але весь той час мене не покидало відчуття, що мене банально «розводять», навіяне попереднім досвідом співпраці та стосунків з чиновниками міськради. Інтуїція не підвела, на жаль.

   Мирова угода, як на мене, була і залишається єдиним реальним шансом отримати від міськради гарантії щодо облаштування скверу, його відновлення, ревіталізації і т.д. Адже чиновників можна буде змушувати виконувати умови через виконавчу службу. Але вже на цьому етапі ми всі розуміємо, що це буде дуже важко».

Не так сталося, як писалося

   Та хто б сумнівався, що на дев’яти деревах ніхто не зупиниться. Уже в понеділок, 7 грудня ініціатива «Врятуй сквер Святого Юра» заявила про невиконання умов мирової з боку Львівської міської ради. Як зазначено в їхньому повідомленні, замість зрізаних 9 узгоджених дерев, у сквері можна нарахувати вже 16 свіжих пнів. Також вони заявили, що на території скверу заплановано розмістити зупинку, якої згідно з пунктом 8 бути не повинно. А робітники, до того ж, іще й не мають паспорта проекту.


   Захисниця скверу, учасниця ініціативи «Врятуй сквер Святого Юра»  Ірина Янів через соцмережі звернулася до перших осіб у міській раді: «Революціями і протестами, які так обожнюють наші люди, сталого суспільства не побудуєш. Тому для мене процес «домовляння» був і залишається важливим і необхідним елементом. Попри те, що багато хто з вас при цьому кричить про «зраду/зливання» і готовий кидатись гнилими помідорами і тухлими яйцями, щоправда, зі свого затишного балкона, подалі від самого скверу. Але от такі випадки, як оце сьогодні (чи декілька останніх днів) руйнують усе — як інституційну довіру в її ніжному зародковому стані, так, і це набагато гірше, — довіру всередині громади — до активістів і між активістами…».

   Активістка «Автономного опору» Анна Іванцик прийшла у сквер зранку 8 грудня. Вона розповідає: «Вже зранку вони викорчовували пеньки, аби заховати сліди своїх діянь. Робочі показали нам документи за 18.06.2015 року. З того часу в проект робіт вносилися зміни! Ми викликали поліцію, керівника бригади забрали у райвідділок. Ми пішли до керівника юридичного управління ЛМР Гелени Пайонкевич. Там був іще представник «Львівавтодору». Нас запевнили, що буде створена комісія, яка з’ясовуватиме, чому очільник екологічного департаменту Галушко спиляв більше дерев. Сказали, що готується ухвала про повернення скверу статусу скверу і у четвер проект ухвали винесуть на колегіум, щоб внести розгляд ухвали до порядку денного сесії міської ради 17 грудня. Втім, як вони планують законодавчо оформити новозбудовану дорогу — для мене загадка. Цільове призначення тієї території — зелені насадження. Змінити цільове призначення може лише Кабмін, бо нині на такі дії — мораторій. Тобто дорога буде самобудом. І ще один цікавий нюанс. Аби мирова угода офіційно вступила в дію, її потрібно розглянути у суді, саме суддя її має затвердити. Між іншим, йдуть три судові процеси з цієї теми, все це мало б припинитися. Та сьогодні Галицький районний суд випровадив нас із тією угодою”.

   Захисники скверу знову відновили чергування і блокують роботи з прокладення дороги. «Допоки не буде скориговано проект дороги відповідно до мирової, не буде паспорта проекту на сайті ЛМР і на місці робіт, і не буде офіційної заяви від ЛМР з поясненнями причин порушення мирової угоди зі сторони ЛМР та визначення відповідальних, роботи не можуть тривати», — поширили звернення активісти.

Ірина ЮЗИК, Олег ГАЛІВ
 Опубліковано : 10.12.15 | Переглядів : 3558

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама