Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Податки таки змінили
Податки таки змінили

Скандали в парламенті наприкінці минулого року найбільше стосувалися затвердження бюджету та змін у Податковий кодекс. А під стінами Верховної Ради протестували аграрії. Зрештою, нардепи проголосували за обидва документи, але зі значними змінами. “Ратуша” вже писала про два альтернативні законопроекти щодо податкових змін. Нагадаємо, що раніше уряд пропонував практично знищити спрощену систему оподаткування, запровадити повсюди касові апарати чи значно зменшити аграрну категорію.

   Проте, після довгих дискусій і змін, був ухвалений закон “Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”. За словами експертів, зміни в Податковий кодекс ще будуть затверджувати, але найрадикальніших пропозицій уряду нардепам вдалось уникнути.


   Про те, як тепер оподатковуватимуть українців, “Ратуші” розповідає голова Асоціації платників податків Львівщини Лілія Долінська. 

— Що можна вважати найбільшою перемогою?

   — Звичайно те, що в новому Законі повністю зберігається спрощена система оподаткування для підприємців і юридичних осіб. Тобто не доведеться впроваджувати касові апарати, під’єднувати їх до мережі інтернет, купувати програму, яка б автоматично надсилала звіти в податкову, наймати бухгалтерів... Також зі збереженням системи спрощеного оподаткування підприємці зможуть імпортувати та експортувати (приміром, маленька фірма, яка возить вирощені її працівниками гриби до Польщі. — Авт.), залишаючись при цьому на спрощеній системі оподаткування. Разом із тим для третьої групи “єдиноподатників” зменшили суми річного обороту з 20 мільйонів до п’яти. Але в реальності підприємці цієї категорії змін ніяких не відчують, бо все одно не мали таких великих коштів. Тому це — справедливо. — Роз’ясніть, будь ласка, чому так протестували аграрії?

   — Річ у тім, що раніше аграріям їхній ПДВ залишали. Кошти нараховувались на окремі спецрахунки, і вони могли потім їх використовувати на власний розвиток. Новим Законом суму цього ПДВ ділять, і частина коштів надходить до бюджету. Відтепер практично всі сільгоспвиробники, сплачують у бюджет 50 % коштів нарахованого ПДВ, а для себе залишають 50 %. Тваринники, для себе залишать 80 % податку на додану вартість, а бюджету віддадуть 20 %.  

— Чому акцизи підвищили навіть більше, ніж пропонували раніше?

   — Річ у тім, що єдиний соціальний внесок зменшили з 36 % —  42 % до 22 %. Це величезна прогалина, яку треба чимось заповнити. Адже саме цей податок є основним джерелом виплати пенсій. Тому компенсовувати нестачу грошей вирішили за рахунок підвищення акцизів на алкоголь, тютюн, а головне на пальне. Якщо алкоголь та тютюн продуктами першої необхідності не назвеш,  то підвищення акцизу на нафтопродукти “вдарить по кишені” абсолютно всіх українців, адже пальне входить у собівартість майже всіх товарів та послуг. А отже, ціна на них автоматично зросте. Більше навіть, цей податок “прив’язали” до євро: 0, 04 євроцентів. Тобто, якщо навіть бензин упродовж року дорожчати не буде, а євро “поповзе” догори, то ціна пального зростатиме разом із ним. 

   До слова, про пальне: з першого липня в Україні повинна запрацювати система електронного адміністрування та реалізації пального. Тобто на серверах можна буде побачити, скільки бензину було закуплено, де і в кого його купили, і скільки продали. Наслідком має стати те, що з ринку зникнуть фальсифікати й акциз сплачуватиметься повністю. 

—А штрафи за невиконання передбачені?

   — Є нові види фінансових штрафів. Зокрема, якщо заправка не зареєстрована платником акцизного податку, то штраф — 100 % від вартості реалізованого пального. Окремо також запроваджують нові штрафи за порушення строків. Наприклад, 2 % від суми акцизного податку за об’єм пального у разі порушення терміну реєстрації до 5 календарних днів, а за 30 днів протермінування реєстрації — 10 % акцизу від усього пального за ті дні. Якщо ж реєстрації нема більш як 120 днів – штраф 50 % від розміру акцизу. При цьому суму акцизного податку для цих штрафів визначатимуть за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, і курсом НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального. 

— Тобто загалом тиск на бізнес зменшується?

   — Ще однією перемогою можна назвати те, що новий Закон скасовує так званий “стан дев’ятий”. Тут краще пояснити на прикладі. Кожна юридична і фізична особа-підприємець, тобто платник ПДВ, має зареєстровану юридичну адресу, яка часто є далеко від фактичного місця розташування. І якщо фіскальна служба хоче щось перевірити, вони пишуть листи саме на цю адресу. Відповідно, листи до підприємців часто не доходять. Процедура довга і передбачає не один лист, і навіть оголошують підприємство у розшук, проте ми часто фіксували випадки, коли податкова зловживала цим пунктом. Зрештою, не отримавши відповіді від підприємця, податкова позбавляла його права бути платником ПДВ, про що підприємець часто-густо і не здогадувався “до останнього”. На прикладі це виглядає так: магазин позбавляють права платника ПДВ, за лічені дні підприємець повинен сплатити ПДВ з усього залишку продукції (якщо залишок — 6 мільйонів, то ПДВ — мільйон). Заплатити таку суму він мусить за один місяць. А працювати далі з такою забороною стає практично неможливо. Маленькі підприємства частіше закриваються, а великі — судяться, аби відновити своє право. Скажімо, в нас є випадок, де будівельне підприємство вже чотири роки не може поновити своє право платника ПДВ, хоча рішення судів кількох інстанцій на його боці.
   Звичайно, саме завдяки “стану дев’ятому” податкова заробляла чималі штрафи. Тепер же податковій заборонили позбавляти підприємство права платника ПДВ тільки тому, що вони не знайшли його за юридичною адресою. 
   Разом із тим Закон врегульовує питання з податковими накладними, що дуже важливо.

— Чому?

   — Часто траплялись випадки, коли виписуючи податкову накладну, компанія робила в ній помилки. Зазвичай це траплялося у великих компаніях, де сервер приєднаний до бухгалтерської програми, що в результаті давало помилки в накладних. Натомість покупець, отримавши таку накладну, вже не мав права скористатися податковим кредитом. А виправляти помилки компанію-продавця закон не зобов’язував. Тепер Закон зобов’язує виправити помилки за 10 днів. Якщо ж компанія не виправила, то — штраф. 

— Повертаючись до єдиного соціального внеску: окрім зменшення відсотка, ще якісь зміни є?

   — Як і обіцяли раніше, у 2016 році встановлюється єдина ставка нарахування ЄСВ. Вона становитиме 22 % і застосовуватиметься до всіх видів доходів, на які раніше нараховували ЄСВ. Виняток становитимуть тільки спеціальні ставки нарахування ЄСВ для інвалідів, які залишатимуться без змін. А утримання ЄСВ з доходів — скасовується. 

   Водночас у 2016 році скасовується визначення класу професійного ризику для роботодавців та відповідні перевірки з боку Фонду соцстрахування щодо правильності такого визначення. 

   А максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становитиме не 17, а 25 прожиткових мінімумів, тобто: 
   З 01.01.2016 р. — 34450 грн (25 х 1378 грн);
   З 01.05.2016 р. — 36250 грн (25 х 1450 грн);
   З 01.12.2016 р. — 38750 грн (25 х 1550 грн). 

   При цьому, якщо база нарахування ЄСВ  не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ, як і раніше, розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (тобто 22 %).

   Також у 2016 році сума мінімального страхового внеску з ЄСВ становитиме: 
   З 01.01.2016 р. — 303,16 грн (22 % х 1378 грн);
   З 01.05.2016 р. — 319 грн (22 % х 1450 грн);
   З 01.12.2015 р. — 341 грн (22 % х 1550 грн).

Розмовляла Христина ІНЖУВАТОВА
 Опубліковано : 14.01.16 | Переглядів : 1042

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лют.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
 
Реклама