Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Велика гудронна вода
Велика гудронна вода

У Грибовичах та Малехові сталася саме техногенна катастрофа через незаконний видобуток гудронів, — екоактивісти

   Минулого тижня на Грибовицькому сміттєзвалищі трапилося те, про що вже кілька місяців попереджали львівські екоактивісти: через незаконний видобуток гудронів отруєна ними вода розлилася по великій території, потрапила у річку і, цілком ймовірно, — у криниці та водозабори.

   Техногенна катастрофа (а вона саме техногенна, а не природна, наполягають природозахисники) трапилася 12 січня. На місце виїжджали депутати ЛМР від УКРОПу, не раз була там комісія від місцевої та обласної влади, члени Громадської ради при Державній екологічній інспекції у Львівській області. Останні, зокрема, попереджали про незаконний видобуток гудронів, який зафіксували ще в жовтні 2015 року.

   Нагадаємо, в середині грудня “Ратуша” писала, що незаконний видобуток гудронів триває вже два місяці, невідомі особи відколупують з озера затверділі гудрони, розігрівають їх та вивозять у невідомому напрямку. Як розповідав голова Громадської ради при Держекоінспекції Марко Шпікула, робітники без спецодягу не показували ніяких документів та посилалися на фірму “Карпат Еко”— фірма ця, хоч і зареєстрована у Бориславі, та в місті про неї ніхто нічого не знає. Керівник Жовківської поліції пан Гостіщев казав, що ведеться слідство. Паралельно вівся і видобуток гудронів, який закінчився бідою. 

   Що сталося по суті? Голова комісії з небезпечних відходів Громадської ради при Держекоінспекції Юрій Дмитришин пояснює: “Гудрони — надзвичайно шкідливі продукти нафтопереробки — є у затверділому стані, містяться у трьох гудронових озерах, вони важчі за воду, тому лежать нижче від її рівня. Вода зверху заважала робітникам їх видобувати, тому вони прокопали канал від одного озера і знищили дамбу, аби з мінімальними фінансовими затратами позбутися води. Ця надзвичайно токсична вода розлилася на сотні гектарів навколо, знищила ліс, потрапила в озеро неподалік в річку Малехівку. Є серйозна небезпека, що вона забруднила колодязі у селі Малехів і два водозабори. Один із них постачає воду двом вулицям у Малехові, інший — Шевченківському району Львова. З річки Малехівки, рівень якої зріс тепер на 30 см, забруднена вода потрапила у Полтву, а звідти у Західний Буг. З мінерального джерела у тому районі тече вже просто чорна вода, а це джерело розташоване за 250 метрів від водозабору Шевченківського району Львова”.


За оцінками природозахисників, рівень гудронів в озері, з якого вели незаконний видобуток, зменшився приблизно на півтора метра, площа забруднення гудронною водою — сотні тисяч гектарів, шкідливих речовин поширилося близько 1500 тонн. Гудронна вода утворила нові озерця-калабані, тепер вони замерзлі. Якщо з території ураження взяти грудку снігу-льоду, то навіть на дотик відчутно, що вона обпікає шкіру, тобто там є кислота. 

   Держекоінспекція взяла проби ґрунту і зразків води, паралельно свій аналіз робитимуть і екоактивісти. Вже є перший результат: перевищення норми пестицидів у 15 тисяч разів! Вони нарікають, що ніяких конкретних дій щодо ліквідації аварії не зроблено, лише частково засипано місце витоку на самому озері, проте загроза другого прориву все ще можлива. На їхню думку, хороше рішення —засипати гашеним вапном або крейдою новоутворені калабані, які нині у замерзлому стані — таким чином, можна нейтралізувати кислоту в них. Також екологи пропонують зняти гудрони з балансу львівського нафтомаслозаводу і знайти їм відповідальнішого господаря. Раніше завод брав під них кредит у банку, який наразі вже є банкротом. Тому арешт із гудронів знято, і їх можна передавати комусь іншому. До самого нафтомаслозаводу, на жаль, так і не вдалося додзвонитися. У Державній службі з надзвичайних ситуацій “Ратуші” повідомили, що прорив з озера ліквідувало ЛКП “Збиранка” (підприємство, яке працює на сміттєзвалищі). Далі боротися з наслідками має вже Державна екоінспекція, а власне рятувальників і їхньої техніки там не потрібно. Також нема потреби підвозити питну воду.

Ірина ЮЗИК

ДО ТЕМИ

   З’ясовуючи ситуацію стосовно гудронів, учасники виїзних комісій натрапили також на машину ЛКП “Збиранка”, яка відкачувала інфільтрати. Інфільтрати — це продукти гниття вже самого сміттєзвалища. Для їх переробки поруч зі звалищем у 2006 році збудували станцію, яка переробляє 15 тонн інфільтратів на добу, а потреба у 10 разів більша. Викачані інфільтрати ЛКП “Збиранка” зливає просто ... у міську каналізацію Львова. У листопаді 2015 року цю ж автоцистерну поліція спіймала саме на зливанні інфільтратів у люк на вулиці Торф’яній. 

Чинний договір № 203198 про користування міською каналізацією укладено між “Збиранкою” та “Львівводоканалом” у грудні 2015 року. Цікаво, що в договорі не вказано ні об’єми зливу, ні що саме буде зливати “Збиранка” у міську каналізацію, тобто можна будь-що і в будь-яких кількостях. Зрозуміло, що львівські очисні споруди не розраховані на очищення особливо токсичних речовин — продуктів гниття величезного сміттєзвалища. Екоактивісти кажуть, що така співпраця між комунальними підприємствами триває вже не перший рік, і саме це, скоріш за все, і є причиною “фірмового” львівського смороду.
 Опубліковано : 21.01.16 | Переглядів : 3825

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама