Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Мораторій на «відкати»

Мораторій на «відкати»

Львівські міські обранці готують ухвалу про заборону нового будівництва в зоні ЮНЕСКО

Давній Львів славиться не лише своєю різноманітною унікальною архітектурою та чарівними пам’ятками національного значення, що були збудовані в різні епохи. Віднедавна наше місто відоме як рекордсмен із кількості незаконних та, ба більше, дозволених новобудів, які паплюжать історичне середовище та порушують усі можливі пам’яткоохоронні норми й правила. Ситуація стала настільки нестерпна, що крім архітекторів та пам’яткоохоронців, за неї вирішили взятись і міські обранці. На четверговій сесії голова фракції Української галицької партії у Львівській міській раді Тарас Чолій виступив із пропозицією накласти мораторій на забудову в зоні ЮНЕСКО бодай би на 5 років.  

«Нині ситуація є критична — кожного року ми втрачаємо цінні будинки та цінний простір, який забудовують різноманітними будівлями без смаку та без нагальної суспільної потреби. Більше навіть, земля в зоні ЮНЕСКО — це землі заповідника, які у нас трактуються як землі комерційної та житлової забудови, а мали б розглядатись, як землі історико-архітектурного призначення. Такий захід, як мораторій, є радикальним і не сподобається багатьом представникам бізнесу, але це необхідно, поки не є врегульовані всі нормативно-правові акти і триває ця будівельна вакханалія, — наголосив депутат. — Ми напрацювали проект ухвали щодо проведення мораторію і тепер розпочинаємо громадське обговорення з фахівцями і тими людьми, які давно обстоюють збереження спадщини у місті. Будемо добиватись, щоб ця ухвала була підтримана депутатами та затверджена, хоч розуміємо, що в цій залі теж є чимало людей, які руйнують це місто або представляють інтереси тих, хто під приводом будівництва нищить історичне обличчя Львова. Буде складно впровадити цей мораторій, але ми повинні вжити цей кардинальний захід, бо більшість документів, які потрібні, щоб зберегти Львів, або недосконалі, або не ухвалені. Ми самі собі копаємо яму, бо туристи приїжджають до Львова не за новими готелями, їм цікава архітектура різних періодів, якою славиться наше місто — цінність у тому, що Львів різний: австрійський, польський, княжий…».

Мораторій як тайм-аут

   Пам’яткоохоронці в один голос запевняють: мораторій — ідея хороша, проте проблеми він не подолає. Але тимчасова заборона до врегулювання всіх законодавчих нюансів Львову не завадить, переконаний Андрій Салюк, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. «У нашому місті нині, так би мовити, не поприбирано в контексті чинного законодавства. В нас нема історико-архітектурного опорного плану, нема органу управління пам’яткою ЮНЕСКО. Місто дістало величезний скарб — культурну спадщину — і не знає, що з тим робити.

   Мораторій — ідея хороша, але не «заради мораторію», а як тайм-аут. Нам потрібен час, щоб узгодити з вимогами законодавства документи, які в нас є, і розробити ті, яких нема, після цього ми зможемо нормально працювати. А тепер у мутній водичці дуже легко зловити велику рибку, і багато хто так і робить. У Львові вже дуже багато чого зроблено некоректно, і тепер буде дуже важко все це розгрібати», — каже Андрій Салюк.

   Погоджується з пам’яткоохоронцем й Оксана Бойко, учасник УНК ICOMOS, науковий працівник інституту «Укрзахідпроектреставрація». За її словами, нищення історичної спадщини Львова відбувається не лише агресивними новобудовами в історичному ареалі та навіть у центральній частині міста, яка є в зоні ЮНЕСКО. «В історичній частині міста з’явилось дуже багато штампованих кітчевих пам’ятників, на фасадах кам’яниць встановлено безліч пам’ятних таблиць, зроблених нефахово й абияк, із пам’яток зникають автентичні вікна й двері, які змінюють на нові. Враховуючи таку ситуацію, я тільки за мораторій до того часу, поки не внормується механізм регулювання всіх цих явищ. Всі наші владні структури — управління охорони історичного середовища міськради, відділ охорони культурної спадщини області просто не можуть впоратись із цією ситуацію, і одна з причин — це те, що просто немає відповідного механізму. Натомість є відпрацьовані схеми, орієнтовані на заробляння грошей, в які не задіяні ані найкращі архітектори, ані найкращі реставратори. Це має хтось контролювати. А у нас, у кращому разі, забудовник заплатить штраф, сума якого просто смішна, — зазначає архітектор. — Місто мусить жити, адже воно — живий організм. Якщо людина відкриває в центрі кафе крамничку, звісно, там треба буде зробити реконструкцію, і ми не можемо сказати — «ні». Однак на ведення нового будівництва в зоні ЮНЕСКО потреба мораторію хоча б на короткий час, до встановлення порядку з документацією, нині очевидна».

У мерії кажуть: треба подумати

   Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, переконана, що перш ніж запроваджувати мораторій, треба добре визначити, ЩО саме вкладено в термін «забудова». «Дуже важливо не робити мораторій зопалу, а якщо й реалізувати таку пропозицію, то треба проаналізувати всі позитивні та негативні сторони такого рішення. По-перше, термін «будівництво», згідно з законодавством, передбачає не лише нове будівництво, але й реставрацію, перебудови тощо, тому варто буде уточнити, що саме мається на увазі під цим терміном. Потім треба буде обдумати, на який термін ми зупиняємо і що будемо робити далі. Наприклад, вводимо мораторій на 5 років, то треба знати, що буде після: що ми хочемо за ті 5 років зробити, щоби через 5 років це будівництво було можливе, — каже чиновниця. —  Охорона культурної спадщини — це не тільки збереження, це обов’язково має бути також і розвиток, адже міста, які не розвиваються, перетворюються потім на села. Маємо яскравий приклад — Звенигород чи Галич, які вже позбулися своєї слави. Львову це не загрожує, звичайно, але цей фактор треба врахувати».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

Коментар

   Олеся ДАЦКО  активістка громадської ініціативи «Народна дія»: 

   «Щоб будувати, особливо в історичному місті, треба мати правила гри, а їх у Львові нема. Тут немає місцевих правил забудови, які є обов’язкові для історично населених місць. Зрозуміло, що історично сформована забудова вимагає іншого підходу, ніж звичайні ДБН. Постанова Кабміну № 318 каже, що мали б бути розроблені місцеві правила, а їх у нас нема. У Львові досі нема органу управління заповідником, в 2010 році орган управління відновили, але не дали жодної копійки та жодної штатної одиниці, тобто, на папері він був, а реально — ні. Тепер його взагалі ліквідували. Ще одна проблема, пов’язана з історичним ареалом: землі в межах історичного ареалу мають бути визнані землями історично-культурного призначення, але досі їх такими не визнали. Заповідник ЮНЕСКО — це державна власність, держава не передавала повноважень управляти цим об’єктом місцевій владі. На якій підставі приватизована ділянка на розі вул. Краківської — Вірменської? На території державного заповідника не може бути приватної землі. Важливо й те, що у містобудівних умовах та обмеженнях, які видає наша влада, реально не вказано жодних обмежень, які б мали бути. Коли треба вказати наявність пам’яток, в нас вказують їх згідно з ДБН. Але ніхто не вказує реальну відстань до пам’ятки, реальну охоронну зону… Це брак обмежень. Поки Львівська міська рада  не затвердила та не розробила тих основоположних документів, вони не мають права нічого погоджувати, а мораторій буде стимулом для них перевести будівництво в законну площину. Я б не встановлювала мораторій у роках, він має діяти до моменту, коли буде орган управління об’єктом заповідника в зоні ЮНЕСКО, який зможе щось контролювати реально, коли будуть розроблені місцеві правила забудови, проект землеустрою та встановлені межі історичного ареалу, коли будуть ознаковані всі пам’ятки на території ЮНЕСКО і погоджений історико-архітектурний опорний план. Адже це вихідні дані для проектування і якщо їх нема, то від чого відштовхуватись?»

 Опубліковано : 27.04.16 | Переглядів : 1282

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама