Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Простір синагог» -- пам’ять заради майбутнього
«Простір синагог» -- пам’ять заради майбутнього 

Львів'янам та гостям міста у неділю, 4 вересня, презентували перший етап меморіального громадського проекту «Простір синагог» -- законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та меморіальну інсталяцію «Увічнення».

Урочиста церемонія відкриття відбулась за участю міських очільників, представників уряду, дипломатичних установ, партнерських організацій та дослідницьких середовищ. Особливою була участь мешканців Львова, які пережили Голокост, та їхніх нащадків.

Ініціатори проекту запевняють: цей новий громадський простір стане місцем вшанування жертв Голокосту у Львові, місцем діалогу -- як з минулим, так і поміж сучасниками. «Попереду ще багато роботи. На 2017 рік заплановано відкриття другої частини проекту -- ділянки, де раніше стояла Велика міська синагога. Попередньо загальний бюджет цього етапу -- 275 000 євро. Більшу частину профінансують Львівська міська рада та партнерські організації. Однак ми продовжуємо збір коштів. Запрошуємо долучитися до вшанування єврейської історії Львова, яку ми вважаємо спільною спадщиною та відповідальністю!», -- йдеться на сайті ініціативи зі створення меморіального комплексу.

За словами Почесного консула Держави Ізраїль у Західному регіоні Олега Вишнякова, цей меморіальний комплекс дасть можливість не тільки більше дізнатись про історію Львова, а доторкнутися до частки єврейської душі. «На жаль, за радянських часів багато людей забули свою історію, але нині вони повертаються до неї. Багато галицьких євреїв приїжджають сюди, щоб зануритись у цю дивовижну атмосферу і відчути єдність. На жаль, у єврейського народу було дуже багато трагічних і сумних сторінок: Голокост, гетто, концтабори, знущання радянської влади. У 1939 році у Львові жило близько 150 тисяч євреїв, у липні 1944 року -- залишилося близько 3-х тисяч», -- наголосив Олег Вишняков. 
Також на відкритті була присутня і народний депутат України Ірина Подоляк, яка  у своєму виступі зазначила, що це місце -- щось значно більше, ніж просто нагадування про єврейську історію Львова чи історію Львова часів Другої світової війни. «Для мене це місце, те, яким воно стало завдяки людям, завдяки львів'янам і не тільки, -- це є місце для нас із вами майбутніх. Цей публічний простір, оці залишки руїн «Золотої рози», які є -- це є та «єдина чорна хустка», яка в мене залишилась від моєї української бабці. Для когось ці руїни -- єдине, що залишилось. Я б хотіла, щоб через це переосмислення простору, яке ми маємо тут, ми згадали не лише наше минуле, а щоб у такий спосіб, спокійний, гідний, толерантний, із глибокою повагою до людини, до людського життя, яке воно було і яке є, і яке воно буде, переосмислювали вже наше майбутнє, тому що в цьому місці живе дуже багато різних людей, вони мають свої погляди й уподобання, вони вірять кожен у свого Бога. Ми всі різні, але наша основна місія в житті -- бути приязними, чутливими один до одного», -- висловила своє переконання Ірина Подоляк.
Після офіційної частини учасники зняли накриття з меморіальних плит та, за єврейською традицією, поставили на стели камінці. Також у рамках урочистостей прочитано на ідиші «Заповіт» Шевченка, освячено площу, відправлено спільну молитву. На завершення була мистецька програма «Мистецтво пам’ятати: голоси міста».

Нагадаємо, що три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х роках, під час Голокосту. Після здобуття Україною незалежності, ця ділянка у центрі міста занепадала. Вісім років тому оголосили міжнародний архітектурний конкурс із вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору в єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке. Над проектом також працює і львів’янин Юрій Столяров.
Практичні роботи з втілення «Простору синагог» розпочались ще у липні 2015 року, виставкою американського фотографа Джейсона Франциско «Золота Роза». Більш як за рік вдалося реконструювати вцілілі залишки синагоги, облаштувати на її території дренажну систему. Автентичний фундамент Бейт Гамідрашу було очищено від бетону та помарковано білими каменями «Venezin Terazzo», встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами євреїв-мешканців Львова та тих, чиє життя пов’язане з містом, демонтовано літній майданчик сусіднього ресторану та висаджено нові дерева. У 2017 році заплановано початок робіт на ділянці Великої міської синагоги.

Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 07.09.16 | Переглядів : 943

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Реклама