Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Княжичі: поліцейське самознищення
Княжичі: поліцейське самознищення

Отже, сьогодні вже можна з невеликими застереженнями сказати, що до масової загибелі поліцейських у залитих кров’ю Княжичах призвів не злий умисел, не «знищення непотрібних свідків» (як пишуть доморощені фейсбучні Еркюлі Пуаро), а традиційна «міліцейсько-поліцейська» безвідповідальність, брак чіткого і продуманого плану дій, а також трагічний збіг обставин і кілька безглуздих накладок. Оскільки всі обставини цієї справи відомі тільки тим, хто тепер розслідує цю трагедію (від служби відсторонені 25 посадовців — шукають винних, а, можливо, «крайніх»), то будемо опиратися тільки на загальновідомий фактаж.

  Отже, що ми маємо? Нацполіція вистежувала групу квартирних злодіїв, які вже тривалий час «бомбили» помешкання та офіси тих, хто має що записати в свої декларації. В оперативників з’явилась інформація, що наступним бастіоном, який хоче штурмувати банда, стане помешкання в селі Княжичі Броварського району Київської області. Як розповіла ЗМІ сама господиня, пенсіонерка Тамара Д., власне в її будинку вже кілька разів спрацьовувала сигналізація, з чого можна зробити логічний висновок, що це самі грабіжники таким чином могли викликати тривожну групу СО, відстежуючи час, за який прибуде наряд, і відповідно з цим коригуючи свої подальші плани. І ось у ніч, на 4 грудня 2016 року, в сусідньому, недобудованому будинку в ролі спостерігачів залишили двох поліцейських розвідників — вони, найімовірніше, мали дати сигнал КОРДу, який зачаївся в цьому ж селі, на захоплення злочинців. Звідки поліція знала, що саме ЦІЄЇ ночі злочинці мали йти на «справу» — нехай залишиться оперативною таємницею. Агентура в лавах злочинців, радіоперехоплення чи випадкова інформація — будь-який із цих чинників міг стати підґрунтям успіху запланованої операції з захоплення. Але став трагедією. Чому?

  Спочатку згадаємо офіційну версію: патруль Служби охорони поліції, який приїхав перевірити спрацювання сигналізації, виявив у сусідньому будинку двох підозрілих осіб (це були поліцейські-розвідники). Їх затримали. Очевидно, вони встигли подати сигнал про своє затримання керівнику операції, який скерував на визволення бійців КОРДу. В темноті виникла перестрілка,  у висліді якої загинули обидва розвідники (Юліан Рудько і Олександр Маніца), два сержанти Броварського відділу Управління поліції охорони в Київській області (Сергій Орлов і Євген Куртєв) і командир КОРДу, майор — 31-річний Віталій Валецький, уродженець Тернопільщини, якого, найвірогідніше, і зроблять  «крайнім». Справжні злочинці, що почули автоматні черги, зрозуміли, що сьогодні не їхня ніч, і втекли на Mercedes Vito. Коли ж вони на в’їзді в Київ (Дніпровський район) пересаджувались у дві Toyota Land Cruiser 200 — їх «прийняла» поліція, тобто за групою постійно стежили. У квартету, «сімдесятих» років народження (троє мешканців Київщини і один із Львівщини), вилучили два бойові «Глоки», Макаров із глушником, гранати, «травмати» і пневматичні пістолети. Так казав Антон Геращенко.

  Вже до цієї озвученої інформації виникло перше запитання. Скажімо, навіщо тримати КОРД і розвідку в маленькому селі, де всі всіх знають, коли групи грабіжників можна було легко затримати вже з награбованим під час перевантаження його в «Тойоти»? Але це таке… На думку експертів, з якими поспілкувався репортер «Ратуші», основою трагедії стало інформація про те, що члени банди, яка промишляла грабунками багатіїв, МОГЛИ БУТИ ОДЯГНУТІ У ФОРМУ ПОЛІЦІЇ. Цю інформацію довели до бійців КОРДу, до оперативних розвідників, які спостерігали в засідці, і до наряду СО, який не знав про проведення спецоперації, але був поінформований, що в їхньому районі працює банда, члени якої ходять у поліційних одностроях. Ба більше, Нацполіція мала інформацію, що в банду входять і ЧИННІ співробітники правоохоронних органів, тому про операцію інформували якомога менше коло осіб. Тобто, головний аргумент: «Та як вони могли стріляти в людей у формі?!» — нікчемний, бо кожна з поліцейських груп вважала іншу за переодягненого ворога. Другий чинник кривавої розв’язки — це темрява. Була 4-та година ночі, а вночі темні не тільки всі кішки.

  Тепер спробуємо відповісти на запитання, частину з яких чомусь вважають риторичними. Хоча відповіді лежать на поверхні. Чому захоплені розвідники не змогли розтлумачити поліцейським з охорони, що вони — свої? Елементарно: якщо ті, хто постійно працює під прикриттям, вважали наряд СО звичайним «поліцейським дахом» грабіжників квартир, то їм не було жодного сенсу себе розкривати, правильно? Друге питання: якого милого патруль СО поліз у сусідню недобудову, якщо цей об’єкт не є під їхньою охороною, і ЯКИМ ЧИНОМ виявив там РОЗВІДНИКІВ? Чи, може, на цей момент розвідники вже не були в будові? 
  Відповісти на це та інші запитання допомогла розповідь водія служби охорони Валентина, який залишився живий під час перестрілки в Княжичах 4 грудня. Про це повідомляє «Настоящее время». За його словами, екіпаж  служби охорони прибув у Княжичі через сигналізацію, що спрацювала в одному з будинків. Приміщення вже було «вскрите», і по слідах на снігу держохорона наздогнала двох чоловіків. Я запитав у нього: «Хто ти такий?» А він мені: «Яка різниця, хто я такий». Я намацав у нього документи. Витягнув із візитниці права на прізвище Рудько і пропуск у наш госпіталь МВС. Я відразу подумав, що людина просто добре знає сигналізацію і вирішила «підзаробити», так би мовити, на вихідних. І все, Сергій (Орлов, один із загиблих співробітників держохорони) посадив його до нас у машину», — розповів водій. Через кілька секунд до місця подій прибула «підмога затриманих», і не розбираючись, вони відкрили вогонь по автомобілю.  «Я не знаю, ми не встигли нічого сказати. Вони вискочили, три секунди, і почали стріляти. Я вже думав, вони побачать, хто ми, і розберемося, а тут відразу стрілянина і все, ледве встиг втекти. Першими стріляли працівники КОРДу, це 100 %. Це за два метри від мене відбувалося», — повідомив водій. Він також розповів, що вже після перестрілки ще чотирьох співробітників держохорони поклали на землю і таки перевірили документи. Перевіряючий крикнув: «Мужики, це ДСО!» А через п’ять-шість секунд чую від них: «Боже, що ми наробили? Ми полісменів розстріляли!», — додав водій. На запитання журналістів, чи серйозно спецслужби не второпали, хто перед ними, водій заявив: «Понабирали придурків туди, за місяць спецпідрозділ із них зробили». 

http://ratusha.lviv.ua/up/news/article/47_2016/druga1.jpg

  У вбитих випустили понад 30 куль. Хто стріляв у «кордівця» — наразі невідомо. Усі розмови на кшталт заяв Костянтина Стогнія і Ко, мовляв, «повиганяли професіоналів через переатестацію, понабирали не знати кого» – від непоінформованості. Увага: ні ДСО, ні кримінальна розвідка, ні бійці КОРДу НІЯКОЇ ПЕРЕАТЕСТАЦІЇ не проходили!Тобто, в Княжичах якраз діяли «зубри» міліцейської системи. Діяли, як завжди... Щодо координації дій. Якщо НЕ МОЖНА БУЛО (а це цілком ймовірно) ставити до відома керівництво поліцейської служби охорони про проведення операції в Княжичах, то чому ніхто з «технарів» поліційної розвідки не моніторив ефір і після сигналу від охоронців про затримання невідомих моментально не попередив керівництво КОРДу, що це — свої? Врешті, чому не встановили законспіровані пости ДАІ на в’їзді в село, які могли б зупиняти будь-який підозрілий транспорт чи автомобілі зі Службою поліцейської охорони? Чи було розроблено ДЕТАЛЬНИЙ план операції? Як підказує життєвий досвід — саме зараз такий план заднім числом пишеться і переписується…

  Тепер щодо самої стрілянини. Для початку треба чітко зрозуміти: яке саме завдання ставив загиблий командир бійцям КОРДу. Якщо — знищення нічних супротивників, то це один формат (тому КОРД і відкрив вогонь перший), якщо — визволення заручників (саме для цього кидають світло-шумові гранати), то це зовсім інша специфіка дій. 

Довідка «Ратуші»

   Нагадаємо, що КОРД — це Корпус оперативно-раптової дії (КОРД) Головного Управління Нацполіції для вирішення надзвичайних ситуацій, рівень яких є настільки високий і складний, що може перевищити можливості сил оперативного реагування чи оперативно-розшукових підрозділів, і крики «Ура!» під час його роботи не проходять. 4 березня 2016 року перші 37 бійців групи «А» спецпідрозділу КОРД, пройшовши жорсткий відбір та двомісячний курс підготовки, взялися до виконання своїх обов’язків. За підтримки американських партнерів перші спецпризначенці, яких відібрали серед 900 кандидатів, отримали свідоцтва про проходження курсу підготовки. Впродовж двомісячного курсу навчання вони переймали досвід та тактику ведення поліцейських спеціальних операцій Управління боротьби з наркотиками (DEA) Міністер-ства юстиції США та прикордонного патруля BORTAC. Вісімдесят відсотків навчального курсу становили практичні заняття. До практичної частини увійшли заняття з вогневої підготовки, яка є базовою дисципліною, а також тактики дій в екстремальних умовах, зокрема, у приміщенні та лісовій місцевості. Крім того, кандидати здобули навички снайпінгу, бою на ножах, тактики дій під час затримання злочинців, які використовують авто. 22 липня 2016 року представник ФБР вручив українським бійцям сертифікати про закінчення базового курсу із застосуванням спеціальної зброї й тактики. 

   …Поки нема висновків балістів і трасологів, можемо зробити розумне обличчя і запитати: на розтиражованій в інтернеті фотографії видно кучні кульові отвори в дверцятах на місці водія. Шиби в авто Служби охорони цілі. А яким чином тоді в салоні вбили аж ЧОТИРЬОХ правоохоронців? Не зрозуміло. Розмови про те, що, мовляв, поліцейські розвідники і «сошники» —  це і є та сама банда грабіжників елітних будинків, не витримують жодної критики. Що, бійці СО не могли відімкнути сигналізацію? Чи двом розвідникам для того, щоб винести гіпотетично награбоване, потрібні були ще сильні руки помічників із КОРДу, який виділяють за рішенням Міністерства? Над такими версіями можна було просто посміятись, якби не трагічний фінал.

   Наразі може констатувати очевидне: через нестачу координації та брак ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ в загальному керівництві спецоперацією Національна поліція зазнала страшного репутаційного удару, від якого вона ще довго буде оговтуватись. Чи знімуть Авакова? Тут питання до політиків. Звичайно, йому б самому пасувало попроситись у відставку. Але це вже навряд. А якщо його в цю відставку відправлять, то почнуть бунтувати політичні патрони Арсенія Борисовича, а це вже вихід із коаліції та неспокій в державі. Чого так прагнуть Юля Володимирівна і Путін. Тому і пишемо: питайте в політиків… 

   Загинуло п’ятеро хороших людей. І навряд чи їхнім рідним та дітям зігріє душу інформація про те, що кожна родина отримає по сотні тисяч гривень, бо як пояснив радник міністра Авакова пан Антон Геращенко: «Закон предусматривает, что, если милиционер погиб при исполнении своих обязанностей, а тут случилось так, что все представители трех служб МВД придерживались инструкций, своих обязанностей, то, конечно, семьям погибших будет выплачена компенсация, которая составляет около 700 тысяч гривен». Бо немає нічого гіршого, як загинути в непотрібній, недбало організованій нічній перестрілці, виконуючи тупі інструкції і вбиваючи своїх…

Микола САВЕЛЬЄВ 

 Опубліковано : 07.12.16 | Переглядів : 3280

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама