Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Не ПРИВАТна справа
Не ПРИВАТна справа

Як націоналізували найбільший комерційний банк країни

Націоналізація «ПриватБанку», без перебільшення, — топ-подія останнього місяця зими 2016-го. Рішення про перехід найбільшого комерційного банку країни під крило держави ухвалювали в ніч із неділі на понеділок 
19 грудня, коли Святий Миколай робить добро. Що ж — побачимо… За повідомленням Кабінету Міністрів, Міністерство фінансів, розглянувши подання Національного банку України щодо можливого входження держави у статутний капітал «ПриватБанку», внесло пропозицію щодо можливості переведення «ПриватБанку» в державну власність. Також беручи до уваги лист акціонерів банку, які звернулись до керівництва країни з проханням щодо його добровільної передачі державі, враховуючи рішення РНБО, Кабмін дав згоду на націоналізацію. Таким чином, держава стала стовідсотковим власником «Привату».

Чому націоналізували?

Основною причиною вилучення фінансової установи з приватної власності стало те, що Національний банк України відніс «Приват» до категорії неплатоспроможних і звернувся до уряду з проханням передати цей системно важливий банк у державну власність. Адже проблеми, що їх переживав «ПриватБанк» останнім часом, загрожували фінансовій системі України.
   
   «За останній рік НБУ провів понад 30 зустрічей із власниками та керівниками «ПриватБанку». Враховуючи системну важливість «ПриватБанку», НБУ неодноразово продовжував терміни до капіталізації. В результаті станом на 1 грудня 2016 року нестача в капіталі банку зросла до 148 мільярдів гривень, а ліквідність банку суттєво знизилася. Банк майже рік не виконував нормативи обов’язкового резервування, прострочена заборгованість банку перед регулятором за стабілізаційними кредитами становила 14 мільярдів гривень, а загальна заборгованість — 19 мільярдів гривень. Усвідомлюючи всю ситуацію та ризики для фінансового сектору України, ми вже не могли чекати довше», — заявила очільниця Національного банку України Валерія Гонтарева.

   За попередніми підрахунками експертів, вклади «ПриватБанку» на сьогодні становлять орієнтовно шість мільярдів доларів. Якщо перевести у гривні — це близько чверті бюджету України. А кількість вкладників — понад третину від загального показника по країні. 

   «Основна причина в тому, що можна було втратити банк, що він міг загинути, а загинути через те, що це перш за все борги, безумовно», — каже доктор економічних наук, професор НУ «ЛП» Олег Кузьмін. 

   Боятися націоналізації клієнтам фахівці не радять. Адже в таких умовах це нормальний процес. І тепер усі клієнти є вкладниками не комерційного, а державного банку, яким володіє держава в особі Міністерства фінансів. 

Що каже світ?

   Вилучення з приватної власності найбільшого комерційного банку України світові партнери оцінили позитивно. Віце-президент США Джозеф Байден привітав рішення української влади щодо такого прецеденту у нашій державі.
   За його словами, цей сміливий та важливий крок демонструє рішучість та відданість України подальшому впровадженню потрібних реформ. 
   Сміливим рішенням, яке дозволить повернути довіру до фінансового сектору країни, назвала націоналізацію «ПриватБанку» представник ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Федеріка Могеріні.

Коломойський знову у виграші

   Як пояснюють фахівці, націоналізація «Привату» — це ще далеко не кінець історії фінустанови у комерційних руках. Коли ситуація стабілізується, банк знову може перейти під опіку інвестора або ж повернутися до вже екс-власника Ігоря Коломойського, якщо той захоче його повернути згідно з передбаченою законом процедурою. «Чому ні. Є приклад інших держав: Японії, Європи, тих самих Штатів. Це нормальна практика, коли держава бере під своє управління. Ці активи не потрібні державі, держава не має бути управлінцем банківської установи чи футбольного клубу. Звичайно, це прерогатива приватних осіб, приватних інституцій, і приватних інвесторів», — каже експерт з економічних питань Андріан Фітьо.

Вклади не зникнуть

   Як повідомив у своєму зверненні до українців Президент Петро Порошенко, держава бере на себе відповідальність і гарантує клієнтам «ПриватБанку» недоторканність і цілісність їхніх грошей.

   «В основі нашого рішення — порятунок банку та гарантування права власності на свої фінансові ресурси для всіх, хто розмістив їх у цій установі. Заходів, яких впродовж останніх двох років вживали приватні власники та топ-менеджери, виявилося недостатньо. Проблеми «ПриватБанку» накопичувалися роками. В умовах війни та економічної кризи вони ще більше загострилися. Акціонери не знайшли ресурсів для виконання обов’язкової програми докапіталізації. А чинна бізнес-модель, очевидно, себе вичерпала. Тому очевидно, що єдиним способом зберегти банк і таким чином забезпечити збереження коштів його клієнтів є його перехід у власність держави. Альтернатива була б безвідповідальною, бо вона означала заплющити очі, сховати голову у пісок і чекати, поки банк впаде», — зазначив Петро Олексійович. 

   Понад те, Президент подав до Верховної Ради законопроект, який має надати додаткові гарантії вкладникам «ПриватБанку» нарівні з «Ощадбанком». 

Без проблем не обійшлося

   Щоправда, без клопотів націоналізація «Привату» таки не минула. Ще з ранку понеділка українці почали штурмувати банкомати та каси філій націоналізованої фінустанови, аби зняти з рахунків кошти. Подекуди у чергах доводилося вистоювати ледь не півгодини. Більше того, за інформацією ЗМІ, у понеділок, 19 грудня, у банкоматах «ПриватБанку» було знято два млрд грн, що набагато вище за звичайні дні.
   Фахівці ж певні: цього слід було очікувати, адже українці економічно неосвічені, тому будь-які зміни в системі позначаються панікою та стихійним зняттям грошей. За прогнозами економістів, такі дії з боку українців негативно впливають на економіку держави. І якщо найближчими днями ситуація зі зняттям грошей з рахунків не збалансується — влада країни, ймовірно, впровадить певні обмеження на зняття коштів. 

   Зіткнулися з проблемами у вівторок і фізичні особи-підприємці та юридичні особи. Їхні кошти виявились замороженими. Щоправда, не всі, а лише ті, які були внесені на рахунок до 19 грудня — тобто дня переходу банку на державний баланс. Ближче до вівторкового вечора влада відзвітувала про те, що рахунки розморозили і платежі вже почали надходити за призначенням. 

За справу беруться львів’яни

   Керувати фінустановою після націоналізації буде екс-міністр фінансів України, який тривалий час мешкав у Львові, Олександр Шлапак. Про це на своїй фейсбук-сторінці написав перший заступник голови правління «ПриватБанку» Олег Гороховський.

   «У банку з’явиться новий голова правління, Олександр Шлапак, який сформує нову команду топ-менеджерів. Стара команда готова і буде надавати їм всіляку підтримку», — повідомив Гороховський.

   Рішення про підтримку кандидатури Шлапака на цю посаду у складний для банку час, за словами міністра фінансів, було ухвалено з огляду на його репутацію у сфері фінансів і досвід у банківському секторі. 

Олег ГАЛІВ
Коментарі:

   Олександр ПАСХАВЕР, економіст, радник трьох Президентів:

   — Звичайно, це підсумок складних політичних і персональних конфліктів інтересів і слабкості превентивної функції держави в контролі монополій і регулювання банківської сфери. Все це традиційно для України, але чітко видно і важливі відмінності і зміни. Очевидним є вибір найменшого зла: націоналізація проти банкрутства. Сторони, які постійно перебувають у конфлікті (власники і влада) досягли і дотримуються компромісів на користь клієнтів. А це більше як половина громадян і юридичних осіб України. «Проклієнтського» компромісу не тільки досягнуто, але його широко демонструють, що не менш важливо. Антипаніка в дії. Погодьтеся, все це дуже не схоже на нашу звичайну практику. Вперше я це відчув, побачивши згоду між Міністерством фінансів і буйною командою вільних експертів під час подання податкової реформи на Національній раді реформ. У моєму полі зору зовні безконфліктна націоналізації «ПриватБанку» — це другий такий екстраординарний випадок. Країна змінюється повільно, але рух стає помітний.

   Святослав ЛІТИНСЬКИЙ, громадський діяч та викладач:

   — Шкода, бо це не просто банк, а справжня фінтехкомпанія.
   «Приват» заробляв на мені не через кредит/депозит, а через таксі, комуналку, залізничні квитки, оплату за мобільний... Це те, що спрощує мені життя щодня.
   Не знаю реального стану, але ззовні для мене є ДУЖЕ дивним такий крок. В «Привату» диверсифіковані джерела прибутків, оптимізовані процеси, навіть на межі постанов НБУ (наприклад, НБУ вимагає підписаного карткового договору, «Приват» оминув цю формальність, — молодці!), впевнений що найвищий рівень приходу на одного працівника. Чи зможе державне керування продовжити інноваційний напрям розвитку?..

   Державні банки не пропонують і половини тих послуг та підтримки... Наприклад, із моїх 15 дзвінків в службу клієнтської підтримки «Ощадбанку» — вдалими було рівно «нуль».

   Кирило САЗОНОВ, журналіст, блогер:

   — У контексті ситуації в націоналізації «ПриватБанку» є цікавий аспект. Зрозуміло, що рядових клієнтів особливо не зачіпає, хто акціонер, а ось політичні розклади міняються. Баланс сил серед еліт порушений. ФПГ Ігоря Коломойського безумовно зберігає вплив — у них залишаються серйозні активи і «1+1» залишається одним із провідних телеканалів України. Але втрата найбільшого банку не мине без наслідків, і про колишній вплив вже нема мови. Якщо один гравець втрачає позиції, інший їх посилює. І тепер питання — хто посилить свій вплив серед українських ФПГ? Тут усе буде дуже цікаво... і не факт, що спокійно...
  
 Віктор ШЕМЧУК, екс-губернатор Львівщини:

   — Все, що треба знати про націоналізацію... І це стосується не тільки «Привату». 
   «До форс-мажорних обставин можуть належати такі події:
   - натуральні катастрофи;
   - військові дії і терористичні акти;
   - НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ;
   - страйки;
   - перебої в подачі електрики».

 Опубліковано : 22.12.16 | Переглядів : 1799

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Реклама