Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Медитація: шанс бути щасливим
Медитація: шанс бути щасливим 

Древні мантри в медіатеці у Львові

— Вам не потрібно нічого принципово змінювати у своєму житті. Не треба записуватися в якусь організацію, дотримуватися відповідної філософії чи ламати звички харчування… Досить знайти 10-15 хвилин щодня для медитації, — каже Аріна Шадій. Про медитацію вона дізналася дев’ять років тому, і вже впродовж трьох років проводить заняття з мантра-медитації. Минулої суботи, 21 січня, Аріна разом зі своїми однодумицями розпочали курси медитації у Першій львівській медіатеці. Навчання безкоштовні, тому що саме так знання передавали в давнину.    Щоб потрапити на заняття, учасники попередньо реєструвалися, зазначаючи, чого очікують від заходу. Тренерка зачитала ці очікування вголос. Серед них такі: пізнати основи медитації; навести лад у голові; відволіктися від роздумів і дослухатися до своїх відчуттів; вийти з депресії та рутини; навчитися розслаблятися; відчути щось справжнє; гарно провести час; спробувати щось нове для себе; піти з дівчиною для товариства. 
   — Найчастіше медитацією цікавляться ті, хто шукає гармонії, внутрішнього спокою, прагне заспокоїти думки, навчитися виходити з депресії. Тобто йдеться про вплив на наше ментальне тіло, на розум, емоції. Значно менше тих, хто практикує медитацію задля впливу на фізичне тіло. Є дослідження, які свідчать, що регулярна медитація допомагає зменшити інтенсивність больових відчуттів у людей з онкологією, також послаблює головний, зубний біль, сприяє швидшому одужанню після операції. Медитація здатна допомогти схуднути, знижує рівень стресу, покращує роботу мозку, зміцнює імунітет, підвищує концентрацію уваги, — розповідає Аріна Шадій. — Та є ще один аспект медитації, яким цікавиться не надто багато людей і небагато знає про неї, — те, що медитація має духовну користь. Такі практики можуть наповнити нас внутрішньо, допомогти віднайти свою справжню сутність.

   Описано безліч технік та видів медитації, які відрізняються тим, на який об’єкт пропонують медитувати (або на чому концентрувати розум). Є давні практики й сучасні авторські методики. Практики з чіткими правилами і такі, що дозволяють імпровізувати. Також є різні визначення цього поняття: «процес самозаглиблення з метою самовдосконалення, під час якого людина залишається на самоті зі своєю свідомістю», «духовна практика, що дає змогу людині побачити все відчужено, без втручання розуму в цей процес», «зупинка світу, байдикування, недумання», «різновид психічних вправ, що їх використовують у духовно-релігійній або оздоровчій практиці». Медитаційні техніки так чи інакше наявні в різних релігіях. Найпоширеніші — в індуїзмі, буддизмі, але є й практика християнської медитації. Слово «медитація» набуло й переносного значення, і різноманітні рукоділля (в’язання, вишивання), зафарбовування розмальовок, вболівання на стадіоні під час футбольних матчів теж нерідко мають наближений до медитаційного ефект. Чимало успішних компаній світу, такі як Google, Apple, Microsoft та інші, запровадили корпоративні тренінги з медитації. Є навіть мобільні додатки для медитацій. 

   — Техніки мантра-медитації, які ми розглянемо на занятті, — дуже давні, записані близько п’яти тисяч років тому у ведичній літературі. До того їх передавали усно, від учителя до учня, — розповідає Аріна. — Усі види медитації діють на фізичне та ментальне тіло, тобто можуть поліпшити здоров’я або розв’язати розумові, психологічні проблеми. Мантра-медитація діє також на духовному рівні. Мантри — слова на санскриті, які мають духовну природу. Це звуки, які допомагають піднести наш розум над площиною матеріального світу. Мантри спрацьовують як запобіжний фільтр проти інформаційного сміття, якого чимало навколо нас. Мантра-медитація не виводить в астрал, не відкриває «третього ока», а просто дає змогу бути щасливим. Усе в житті ми робимо для приємності. Шукаємо задоволення в якихось речах, інших людях, у книжках, фільмах. Однак усе, що там знаходимо, робить нас щасливими впродовж дуже короткого часу. Поспілкуйтеся зі старими людьми, які мають відчуття, начебто щось робили, чогось шукали, але в підсумку нічого не знайшли. У нас ще є надія, що колись станемо щасливими. У них її вже нема. Пригадую, як в юності хотіла не дожити до віку, коли все, що ти маєш, — лише спогади. Проблема в тому, що шукаючи всі ті приємності, робимо щось для свого розуму чи тіла. А мантра-медитація заторкує нашу душу, впливає на нас на духовному рівні. І людина вже не будує свого життя на повітряному замку. 

   На занятті в медіатеці тренерки ознайомили з трьома техніками мантра-медитації: індивідуальні (медитація з диханням і джапа-медитація з ведичною вервицею) та колективна — кіртан (співання мантр). 

   — Під час медитації з диханням намагайтеся зосередити розум на звуках мантри. Не треба уявляти собі щось зумисно, вигадувати якісь відчуття. Розум, звісно, щось вам підказуватиме, але концентруйтеся на мантрах, — інструктує Ірина Бенько. — Дихання у нас зазвичай поверхове, тому дихальні вправи дуже корисні. Я викладаю вокальний спів, і коли людина вперше їх виконує, це відразу відчутно. Сідаємо рівно, залучаємо в процес дихання не тільки верхню частину легенів, а й живіт, діафрагму. Під час глибокого вдиху подумки промовляємо мантру «гоуранга», а видихаючи, промовляємо її вголос, протяжно («го-ра-ан-га»). 

   Медитувати можна із заплющеними очима, під фонову музику, на свіжому повітрі. Не потрібні спеціальні пози, достатньо сидіти рівно й комфортно, кажуть тренерки. Важливо виокремити спеціальний час для медитації зранку чи ввечері. Але й упродовж дня у разі потреби доречно вдатися до медитації. Тоді можна промовляти мантру не дуже голосно або пошепки, головне — чути себе, бо слух — одне з найважливіших чуттів людини. Якщо треба заспокоїтися, можна медитувати подумки. Варто подбати, щоб ваші медитації нікому не заважали, нікого не дратували, зазначають інструкторки. А щоб не запізнитися на роботу, можна на початках встановлювати таймер.

   Для ще одного різновиду індивідуальної техніки — джапа-медитації — використовують ведичну вервицю. Оригінальна вервиця має 108 зерняток (за кількістю Упанішад). Під час «Медитації в медіатеці» учасники практикували на вервиці з 27 різнокольорових малих намистин і однієї великої (символізує духовного вчителя). Щоб завершити цикл джапа-медитації, треба пройти чотири кола мантр. Вервиця задіює чуття дотику. Загалом усі допоміжні засоби (дихання, вервиця, музичні інструменти) використовують, щоб поліпшити концентрацію. Свічки, ароматичні лампи, квіти лотоса можуть слугувати оздобленням медитаційного простору, але вони не обов’язкові для медитації. Джапа-медитація одночасно і заспокоює, і зосереджує. Повторення мантр допомагає зосередитися потім на іншій потрібній діяльності.

   Інструкторки акцентували, що мантра-медитація — самоцінна, що вона не потребує занурення у ведичне чи інші вчення, релігійні або філософські. Однак саме належність мантр до давнього вчення, яке має релігійне наповнення, спонукало деяких учасників застановитися й подумати, чи підходить їм саме цей тип медитації. І підштовхнуло ознайомитися з іншими її видами. 

   — Чи можна замінити тексти мантр на якісь інші слова? — цікавиться відвідувач заняття. 

   — Мантри — духовні звуки, їх передають незмінними впродовж тисяч років. Саме вони дають духовний ефект. Можна вибрати подібні слова з нашого лексикону, які здатні допомогти розслабитися, зосередитися, але від них не буде духовної користі. Мені самій важко було сприймати на віру сказане, тому свого часу я порівнювала дію мантр та інших слів. Відчула, що різниця є, — розповідає Аріна. — У Львові багато людей знає про медитацію. Чимало її практикує. Водночас є значна кількість тих, хто відчуває, що на цьому етапі їхнього життя медитація — не щось таке, що вони хочуть застосовувати. І це нормально. 
   Співання мантр (кіртан) — колективна медитація з використанням музичних інструментів. Тренерка Ірина задавала мелодію на гітарі, проспівувала мантри, тоді їх повторювали учасники заняття. Як зазначають інструкторки, ефективність групової медитації — вища.

   — Слова мантр на тонкому рівні впливають на нашу свідомість. Допомагають бути чуйними, емпатичними, менш егоїстичними, зосередженими на собі. Медитація допомагає стати кращим. Підвищує ефективність, поліпшує роботу розуму. З’являється внутрішній компас, який вказує, куди рухатися. Зовнішні речі вже не так сильно хвилюють. Звісно, періодично щось вибиває з колії, але потім спрацьовує «стоп», і усвідомлюєш, що краще помедитувати, ніж дратуватися. Крім того, швидше відновлюєшся після таких стресів, — підсумовує Аріна. — Медитація допомогла мені впорядкувати свої відносини з роботою. А ще зрозуміти, що я не найкраща у світі (а саме так я вважала). Завдяки медитації в мене покращилися стосунки з батьками. Колись думала, що головна мета мого життя — бути щасливою, а для цього потрібні кар’єра, сім’я, гроші. Почавши практикувати, зрозуміла, що ці речі не роблять щасливим. Завдяки медитації зранку прокидаєшся з відчуттям, що хочеться жити. Медитація дала мені внутрішню силу бути собою, і тепер я маю сильну внутрішню мотивацію поділитися цим із якнайбільшою кількістю людей. Мета бути щасливою залишилася, але тепер я знаю, що для цього потрібно. 

Наталя ДУДКО, фото: fashionlab.pro

 Опубліковано : 26.01.17 | Переглядів : 3435

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама