Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Літаючі» балкони Львова
«Літаючі» балкони Львова

Поки в мерії ремствують на брак фінансування, елементи декору, карнизи та велетенські брили з львівських кам’яниць падають на голови львів’ян.
Цьогорічна відлига торкнулася не лише снігу. Як тільки стовпчики термометрів стрімко пішли вгору, додолу посипалися… львівські балкони. В середу, 22 лютого, обвалився солідний шмат балкона на вул. Костюшка, 4. Лише дивом ніхто не постраждав, адже чимала брила впала за декілька сантиметрів від дівчини, яка проходила повз. Того ж дня в соцмережі львів’янин повідомив про обвал шматка балкона на вул. Крушельницької, а декількома днями раніше на вулиці Ференца Ліста кавалок карнизу теж ледь не вбив перехожого. Такі випадки з настанням весни в історичній частині міста Лева, на жаль, не поодинокі. А проблема з відновленням аварійних елементів львівських кам’яниць традиційно впирається в гроші.

У бюджеті розвитку є гроші… на один балкон!

   Як наголосив «Ратуші» Ігор Телішевський, голова постійної депутатської комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міської ради, щоб виправити ситуацію з аварійними балконами у Львові, треба виділяти на вирішення цієї проблеми значно більше коштів. Натомість у 2017-му коштом бюджету розвитку запланували відновити аж…ОДИН балкон. «Минулого року на реконструкцію фасадів та ремонт балконів у бюджеті розвитку було закладено понад 40 мільйонів гривень. Цьогоріч — лише 11 мільйонів 400 тисяч. Різниця колосальна. Зокрема, якщо на ремонтні роботи по балконах у минулому році в бюджеті розвитку виділили близько 5 мільйонів, то цьогоріч — лише 60 тисяч гривень на ремонт одного балкона, — каже депутат. —  Балкони ремонтують також по інших програмах, зокрема адміністрації, однак ми виділяємо мізерні кошти на відновні роботи. Чиновники ж апелюють до того, що це проблема людей, які є власниками. Але візьмімо, для прикладу, балкон на вул. Костюшка, який обвалився минулого тижня. Це ж не Сихів, де можна провести банальний ремонт, йдеться про спадщину ЮНЕСКО — потрібна документація, дозволи, погодження, кошти… Звичайно, місто має приділяти більше уваги охороні спадщини, тож і суми мали б бути набагато більші. Торік нам хоч список на погодження реставрації балконів подавали, цього року комісії такого списку ніхто не надав. Лише один балкон коштом бюджету розвитку на вул. Торговій, 11».

Скільки ще балконів може впасти?

   У Галицькій адміністрації ж кажуть: загалом на поточний рік планують відремонтувати 35 балконів на суму 4 мільйони 364 тисячі гривень. А щоб ці архітектурні елементи не падали на голови перехожих — вже проводять огляд житлового фонду. «Станом на сьогодні розпочався весняний огляд житлового фонду. Під час цього огляду комунальні підприємства перевіряють технічний стан, візуально обстежують усі балкони та частини будинкових фасадів, що виступають. Наразі огляд ще не є повністю завершений, але маємо попередню інформацію про те, що 40 балконів на території Галицького району потребують невідкладного ремонту. З цих 40 балконів на цей рік заплановано виконати ремонти сімох, решту ж працівники ЛКП обтягнуть сіткою, щоб їх законсервувати і запобігти таким обвалам, — каже Роман Гавчак, в.о. начальника відділу житлового господарства Галицької райадміністрації. — Кожного року до нас люди звертаються щодо ремонту балконів. За кошти з міського бюджету ми першочергово робимо балкони дворові. Бо ними користується більшість мешканців квартир. Вуличні балкони на пам’ятках архітектури реставрує управління охорони історичного середовища Львівської міської ради. Ми якщо ремонтуємо їх, то робимо це спільно з мешканцями, тому що площа балкона входить у загальну площу квартири, а квартири у місті Львові є приватизовані».  
   Вже не перший рік у Львові діє програма співфінансування реставрації балконів в історичній частині міста, яку ініціюють Німецьке товариство міжнародної співпраці GIZ спільно з Львівською міською радою, фактично всю вартість відновлення балконів беруть на себе GIZ та мерія, натомість частка мешканців — лише тисяча гривень. У GIZ вже є перелік балконів, які відреставрують цьогоріч у рамках цієї програми.

   За словами Романа Гавчака, в 2016 році на території Галицького району було відремонтовано 26 балконів на суму 2 мільйони 545 тисяч гривень. Крім того, за співпраці з GIZ вдалося відновити ще 5 балконів, й ще 10 відреставровано управлінням охорони історичного середовища. Тобто, загалом торік відремонтували 41 балкон.

Неуважність влади чи недбалість мешканців?

   Голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк переконаний, коли йдеться про відновлення балконів, то першочергова проблема — питання власності, яке в нас зовсім не врегульоване. «В нас квартири приватизовані, а будинки є комунальною власністю. Відповідно, на яку глибину є приватизована квартира? На 1 сантиметр штукатурки… чи разом зі стінами? Тепер активно створюються ОСББ, які є повноправними власниками і несуть повну відповідальність. А поки ті чи інші помешкання є, так би мовити, сурогатною власністю — помешкання належить людині, а будинок — місту, треба знаходити розумний компроміс. Не можна звинувачувати ні владу, ні мешканців. Тільки у випадку абсолютної недбалості такі звинувачення будуть коректні. Наприклад, коли мешканець бачить, що є загроза обвалу, але не реагує на це, не повідомляє комунальні служби. Якщо ж людина живе в будинку, який є на балансі міста, і звертається по допомогу, бо не в стані самотужки відреставрувати балкон (потребує фінансової допомоги), то тут є частково провина міста, — каже пам’яткоохоронець. — Надзвичайно важливо, щоб у Львові була затверджена програма з переліком балконів, які мали б бути збережені та відреставровані з міського бюджету в контексті збереження спадщини. Це важливо тому, що багато об’єктів є пам’ятками архітектури і їхнє збереження — це не тільки питання власників, а й загалом громади. Адже балкони на пам’ятках архітектури важливі для нас не лише як елемент житла, а як елемент об’єкту культурної спадщини». 

   Часто причиною таких несподіваних «балконопадів» є власники квартир, яким бракує знань, як поводитись зі своїм балконом, — каже Андрій Салюк. «Чому стаються такі обвали? На жаль, у нас люди не завжди вміють правильно доглядати за історичними балконами, не знають, що можна робити, а що — ні. Тому часто загроза обвалу є результатом неосвіченості власників. Тут мали б проводити роботу наші комунальні служби, роз’яснюючи, що можна робити, чого не можна, а що треба, щоб ці частини будинку не руйнувалися, і як їх доглядати таким чином, щоб це не несло загрози руйнування, — розповів він. — Дуже часто мешканці роблять елементи якихось кріплень у балконах, щоб щось там встановити, руйнуючи тим самим основу цієї прибудови. Коли є незрозумілі тріщини на вашому балконі, то, щоб на ранній стадії забезпечити його збереження, слід звернутись до комунальних служб. Тріщина може бути безпечною і ні на що не впливати, а може бути випадок, що через цю тріщину затікає вода на металеві конструкції балкона, вони ржавіють, і це рано чи пізно призведе до руйнування основи, а відтак до падіння балкона. В нас є балкони, що мають кам’яні балясини. І люди, щоб їх зберегти, активно обмазують їх цементом. Це категорично неприпустимо, бо під цементом камінь іще більше руйнується, основа всередині балясини втрачає міцність, а це загрожує обвалом балясини або ж повністю перил балкона».

   Тож поки в мерії говорять про брак фінансування, балкони й надалі будуть «літати». Однак якщо ви мешкаєте в пам’ятці архітектури і помітили тріщину чи будь-яке руйнування на власному балконі, повідомте про це до комунальних служб, не чекайте, поки ваш балкон впаде на голову невинній людині, яка проходитиме повз. Адже саме людська байдужість нерідко призводить до фатальних наслідків. 

Уляна ДЕПУТОВИЧ

 Опубліковано : 01.03.17 | Переглядів : 1482

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Реклама