Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Матвій ВАЙСБЕРГ: від «Семи днів» до «Людини в шоломі»
Матвій ВАЙСБЕРГ: від «Семи днів» до «Людини в шоломі»

— У мене була мрія намалювати біблійний текст, — розповідає київський художник Матвій Вайсберг про передісторію серії «Сім днів». Твори митця експонують у новому львівському арт-просторі «Львіварня», у рамках виставки «Діалог», що об’єднала картини Матвія Вайсберга та Юрія Пікуля. 

   Пам’ятаючи, що Біблію малювали Рембрандт, Марк Шагал, Гюстав Доре, Матвій Вайсберг ще в молодості казав собі, що теж хоче проілюструвати цю книгу. «Потім життя так складалося, що доводилося реагувати на те, що відбувалося. Серія зародилася 1999 року, коли точилося багато розмов про «кінець тисячоліття», і була пов’язана з моїм особистим життям. Спершу зробив цикл графіки з 49 аркушів (по сім на кожен день). Потім намалював великі полотна», — розповів художник.  

   У Матвія Вайсберга є серія «Стіна» з біблійними старозавітними сюжетами, що сталися вже після семи днів створення світу: «хтось кудись пішов, хтось когось полюбив, убив, зрадив…». «Я не релігійна людина, але розумію, що Біблія — найважливіша книга. Досить пізно її прочитав, бо такі були умови нашого життя. Здивовано впізнав у ній поширені в мовленні образи, метафори, як-от «І сходить сонце» тощо», — каже митець. Коли почався другий Майдан, Матвій Вайсберг побачив перегуки зі старозавітними подіями: «Зрозумів, що ми також ідемо від фараона, як колись євреї». І створив ще одну живописну «Стіну», базовану на подіях Майдану. 

   На приуроченому Грюнвальдській битві пленері в Польщі (а вже відбувся Майдан, почалася війна) асоціації художника теж сягали Майдану, а не самого Грюнвальда. Так виникла серія «Людина в шоломі». «Чекав від цього пленеру чогось особливого. Але це був просто театр, і в мене в душі нічого не сколихнулося. Надто після того, що я особисто бачив на Майдані, у чому брав участь... Там справді була велика битва, кривава битва. Шукав те, що зможе мене на цьому пленері зачепити. І зачепили люди в шоломах. На Майдані ми побачили, людина в шоломі — знеособлена. Коли побачив масу людей у шоломах, які виповзли, у ніч з 10-го на 11-те грудня, то вперше вжив щодо них слово «ікра». Щось нелюдяне з’являється, коли людина вдягає на себе шолом із забралом. Можливо, на війні це не так, там інша ситуація. Але коли людина в шоломі виходить проти мирних людей, які йдуть з відкритим обличчям, то виникає саме таке відчуття». 

Наталя ДУДКО

 Опубліковано : 08.03.17 | Переглядів : 362

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама