Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Підліткова агресія: жертви цькування
Підліткова агресія: жертви цькування

Кілька днів тому український інформаційний простір підірвало відео, на якому чернігівські школярки з незрозумілих причин лупцюють свою ровесницю. Як можна побачити з кадрів, неповнолітню юнку жорстоко б’ють руками та ногами одразу кілька невідомих дівчат. А інші учасники бійки, серед яких також діти, знімають знущання над дівчинкою на мобільні  телефони і ще й вигукують різного роду заохочувальні до побиття фрази. На щастя, сутичка тривала недовго. Її зупинила мешканка прилеглої багатоповерхівки, яка пригрозила нападницям викликати на місце події поліцію. 

Як вдалося з’ясувати згодом, жертвою агресії своїх ровесниць стала чотирнадцятирічна Поліна Малоштан. Через отримані травми школярка потрапила до лікарні. Потерпіла зізнається: прикрого інциденту вона не пам’ятає, адже була у шоковому стані, тож навіть відбиватися як слід від забіяк не могла. Наразі справу розслідують правоохоронці, в поліції вже відкрили кримінальне провадження за статтею «хуліганство, вчинене групою осіб». За попередньою інформацією, причиною конфлікту став мобільний телефон, який невідомі хотіли забрати у жертви побиття. А найстаршою нападницею була студентка, задумайтесь лише — ПЕДАГОГІЧНОГО вишу!!!   


   Інший, не менш яскравий приклад підліткової жорстокості, трапився два тижні тому у Львові на Левандівці, де між собою побилися школярі та учні ПТУ. Причиною конфлікту в цьому випадку також стало фінансове вимагання. І такі «махачі» в цьому районі міста — звичне явище. Проте заговорили про це тільки тепер, коли відео масової бійки виклали в інтернет. 

   Схожих випадків на території України теж чимало, переконують фахівці. Однак лише частина з них стає відома широкому загалу. 

   Як написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, рівень дитячої агресії зростає. І сьогодні кожен другий учень скаржиться на цькування або  знущання у школі. Нині в соцмережах набувають популярності спільноти (для прикладу, «Забивы») чи то закриті діалоги, де компанії підлітків «забивають стрілки», щоб звести рахунки з наперед обраною жертвою і зробити з цього справжнє шоу. 
   Відтак, навіть найменші вияви агресії в ранньому віці — це не привід суворо карати дитину або ігнорувати таку поведінку, а тривожний сигнал про те, що дитині бракує уваги з боку рідних та дорослих. 

   Кримінолог Анна Маляр переконана, що діти — це портрет їхніх батьків і портрет соціуму загалом. Адже вони не ростуть десь окремо, вони вбирають у себе все те, що бачать довкола. А ми живемо в цинічному і жорстокому світі. Через це схожі розправи за участі підлітків — не поодинокі.  

    «Жорстокість у підлітковому віці завжди була. Просто раніше не було мобільних телефонів й інтернету і широкий загал не знав про це. Тобто ніякого сплеску я не бачу. Говорити про якусь загрозливу ситуацію в Україні я б не стала. Але правда, що злочини, які вчиняють неповнолітні, більш цинічні, більш жорстокі, ніж ті, які скоюють дорослі. І вони часто зумовлені не меркантильністю, приміром, потребою заробити гроші, а іншими чинниками — бажанням самоствердитись, бажанням зайняти якесь місце у соціумі. Іноді — гормональними сплесками. І злочинність неповнолітніх справді відрізняється за своєю специфікою від злочинності дорослих», — прокоментувала нашому виданню адвокат, кримінолог Анна Маляр. 

Чому виникає агресія?

   Психолог Ольга Швед у розмові з кореспондентом «Ратуші» розповіла, що феномен цькування, як це не парадоксально звучить, насамперед, виплеканий високим рівнем толерантності суспільства до насилля та жорстокого ставлення. Саме поняття «насилля» є розмитим, його починають розпізнавати лише як крайню дію, яка приводить до важкого травматизму або й смерті людини. Якщо цих фактів нема, то й агресія, жорстокість стосовно інших є цілком дозована, пояснювана та виправдана.

   Цькування ж — це процес, у якому завжди беруть участь такі сторони, як ініціатори, послідовники, жертви, спостерігачі (які співчувають як жертвам, так й ініціаторам); згодом з’являються «адвокати», «прокурори», «судді». Агресивна або гіперактивна дитина, передбачаючи можливість стати жертвою цькування, може стати його ініціатором. А от жертвою шкільного цькування може стати будь-хто. І такі випадки добре відомі не лише Україні чи пострадянському простору, а багатьом світовим країнам. 

 http://ratusha.lviv.ua/up/news/article/14_2017/perva2.jpg


   «Переважно ініціаторами стають діти, яким властива впевненість у власній безкарності; не здатні співчувати, фізично сильні; імпульсивні, з агресивною поведінкою. Також ініціаторами можуть стати діти, що мріють стати лідерами в класі, які бажають бути в центрі уваги, упевнені у власній перевазі над жертвою; діти, що не визнають компромісу, а також діти, що інтуїтивно відчувають, хто не здатен на опір. Жертвами цькування часто стають діти, які вірять, що вони заслуговують на таку роль і пасивно очікують насилля та знущань; діти, що мають негативний життєвий досвід; діти з соціально неблагополучних сімей; діти, зневірені в авторитеті вчителя; діти, які замовчують факти цькування; діти, що погоджуються з фактом цькування, як з долею», — розповідає психолог.

Як виявити факт цькування, якщо дитина мовчить?

   Насамперед, експерти радять батькам звернути увагу на зміну поведінки дитини. Якщо син  чи донька ігнорує школу й радіє будь-якій можливості не ходити туди, якщо вона повертається зі школи засмучена, часто плаче без причини, ніколи не говорить про вчителів та однокласників, є одинокою й ні до кого не ходить у гості — це проблема, яку треба вирішувати. Зокрема, варто подумати про перехід в іншу школу, переїзд, заняття спортом, формування впевненості та самоповаги.
   «Можливо, сторонні спостерігачі цькування — діти і дорослі — думають, що проблема розв’яжеться самостійно, тобто цей учень, мобілізуючи власні ресурси, зможе вирішити проблему самостійно, демонструючи перехід із жертви в ініціатора? Насправді це майже нереально. У майбутньому цькування тривають. І дитина пройде такі фази — відчаю (підвищений рівень тривожності — дитина погано усвідомлює негативний вплив цькування); заперечення (спроба витіснення неприємних фактів, наслідок — безсоння, соматичні розлади, байдужість); нав’язаності (дитина сприймає насилля на тлі емоційної лабільності, порушення сну та поганого настрою); переробки того, що сталося, з усвідомленням цькування; завершення (з’являється надія на майбутнє)», — переконана психолог Ольга Швед.

Як побороти агресію?

   Психологи, юристи та кримінологи сьогодні сходяться на одному: аби не допустити підліткової агресії, з нею варто починати боротися змалку. Зокрема, важливу роль тут відіграють родина, дитячий садок, навчальний заклад та правоохоронні органи. Адже, якщо з пелюшок виховувати малечу в любові й добрі, сприйняття світу в такої дитини буде правильним. Ключовим у цьому випадку є й телевізійний продукт, який цілодобово транслюють на ТБ та в інтернеті. 

   «Це має бути комплексно. І добрі мультфільми, починаючи ще зі садочка. А не оті триголові, які тепер показують дітям. Я, як голова батьківської ради,  все дуже категорично проти того, що нині транслюють нашим дітям по телебаченню. Бо тепер, ввімкнувши телевізор, крім крові, крім жорстокості ми нічого не бачимо: знущання людини над людиною і людини над твариною», — каже голова Батьківської ради Львівщини Олена Пономарева. 

   Окрім того, додають фахівці, в ситуацію варто втрутитися й державі. Зокрема, забезпечити навчальні заклади спеціальними програмами, за умовами яких діти різного віку та соціального стану могли б відвідувати різноманітні спортивні гуртки та виливати свою енергію  в мирне русло. А ще — відповідні служби мали б більш якісно працювати зі соціальними мережами і миттєво видаляти всі спільноти згубного характеру.

   Однак деякі експерти підкреслюють, що дуже часто батьки, які бажають створити для свого чада безконфліктний, «затишно-пластмасовий» світ, у якому дитина самостійно (чи з підказки батьків чи педагогів) не здатна вирішувати конфлікти, які виникають в садочку чи школі, мимоволі прирікають своїх дітей на комунікативну та соціальну «інвалідність». У діток змалечку зникає бажання бути самостійним, чинити спротив злу, бажання психологічного самозахисту, адже всі проблеми завжди мають вирішити надміру запопадливі батьки.

Олег ГАЛІВ

 Опубліковано : 13.04.17 | Переглядів : 2140

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама