Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Прожитковий мінімум: що і для кого зміниться?
Прожитковий мінімум: що і для кого зміниться?

З початку цього місяця в Україні відбулося збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 1684 грн, тобто так званий мінімальний споживчий бюджет зріс на 80 гривень. Для дітей віком до 6 років тепер прожитковий мінімум становитиме 1426 гривень, для дітей від 6 до 18 років — 1777 гривень, для осіб, які втратили працездатність, — 1312 гривень. Водночас, у Мінсоцполітики визнають, що реальний прожитковий мінімум наших співвітчизників практично удвічі вищий. Тому встановленої суми все одно не вистачить навіть на мінімальний набір товарів і послуг. «Ратуша» з’ясувала, які наслідки матиме травневе зростання прожиткового мінімуму для українців.
      
Що ж таке прожитковий мінімум?

   Для розуміння причин і наслідків цієї події необхідно спочатку зорієнтуватися у самому понятті прожиткового мінімуму, каже кандидат економічних наук, виконавчий директор Асоціації українських науковців «Економіка. Екологія. Соціум» Ігор ЛИСИЙ. «Прожитковий мінімум (його ще називають мінімальним споживчим бюджетом) — це вартісний еквівалент певного набору товарів і послуг, достатній для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження її здоров’я: набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, — зазначає економіст, — За структурою, прожитковий мінімум складається з 2-х елементів — фізіологічного та соціального. Фізіологічний мінімум можна охарактеризувати як вартісне вираження матеріальних цінностей, необхідних для існування людини. Як засвідчує світовий досвід, він становить 85-87 % загального прожиткового мінімуму, а решта 15-13 % — це соціальна частина, яка загалом охоплює певний набір духовних цінностей мінімально прийнятого рівня життя». Якщо ж звернутися до вітчизняного законодавства, прожитковий мінімум в Україні визначають за певними нормативами у розрахунку на місяць на одну особу. При цьому він різнитиметься залежно від віку особи та її приналежності до певних соціальної і демографічної груп. 

За словами Ігоря Лисого, щороку за поданням Кабінету Міністрів України, прожитковий мінімум затверджує Верховна Рада України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік. «Тож підвищення прожиткового мінімуму відбувається цілком заплановано, а тому нам до кінця року слід очікувати на ще одне підвищення — з першого грудня для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум зросте до 1492 гривень, для дітей від 6 до 18 років — до 1860 гривень, для працездатних осіб — до 1762 гривень, а для осіб, які втратили працездатність, — до 1373 гривень», — додав він.

Наслідки для громадян

   Згідно із законом, мінімальна пенсія, зарплата і прожитковий мінімум мають зростати принаймні на рівень інфляції. Мінімальну зарплату в 2017-му підвищувати більше не будуть, водночас пенсії та прив’язані до прожиткового мінімуму виплати перерахують. Виходячи з нових розмірів прожиткового мінімуму, будуть нараховувати  нові суми соціальної допомоги. Як зазначає видання komora.info, у разі смерті одного з батьків одинока мати або батько мають право на щомісячну пенсію на дитину до 18 років (для студентів — до 23 років). Обсяг цієї пенсії залежить від прожиткового мінімуму і доходу сім’ї. Так, від прожиткового мінімуму на дитину віднімають середньомісячний дохід сім’ї на одну людину. Різницю самотньому батьку чи матері виплачують щомісяця. Наприклад, сім’я з трьох осіб має сукупний дохід у чотири тисячі гривень. На одну людину — 1333 гривень. При цьому, до першого травня прожитковий мінімум для дитини до 18 років — 1689 гривень. Відповідно, обсяг пенсії становить усього 355 гривні. Після першого травня прожитковий мінімум для дитини до 18 років збільшать до 1777 гривень. Якщо дохід родини не зміниться, пенсія зросте до 444 гривень.

   Хороші новини є й для пенсіонерів. Якщо до травня українські пенсіонери отримували не менше як 1247 гривень, то тепер пенсії підвищать до 1312 гривень, що є безсумнівним «покращенням життя вже сьогодні» і ознакою того, що «почули кожного». Крім того, в жовтні українцям також обіцяють «осучаснити» виплати». «Пенсія українців залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні на момент, коли виходив на пенсію, стажу та співвідношення власної зарплати до середньої. Враховуючи, що середня зарплата зростає щороку, пенсії українців необхідно «осучаснювати», — пише komora.info. — Останній раз таке «осучаснення» відбувалося в 2012-му році. За цей час середня зарплата в Україні зросла в два рази, в результаті мільйони українців на «заслуженому відпочинку» мають розрахунковий обсяг пенсії нижчий від прожиткового мінімуму».

   Від співвідношення доходу сім’ї до прожиткового мінімуму залежить і обсяг субсидії. Якщо дохід не змінюється, а прожитковий мінімум зростає — обсяг субсидії для українців збільшується. При цьому обсяг субсидії для сімей із безробітними скоротиться. Від середини минулого року, якщо працездатний член сім’ї офіційно не працює, то розраховуючи йому субсидію, як заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід у сумі двох прожиткових мінімумів (на сьогодні — 3200 гривень). Раніше для члена сім’ї, який не працює, рахували дохід в обсязі одного прожиткового мінімуму. Так, якщо сім’я з чотирьох працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один із членів родини офіційно не працює, то при нарахуванні субсидії будуть вважати, що сім’я заробляє 13,2 тисяч гривень. Тобто субсидія безробітному буде надаватися на тому ж рівні, що і субсидія для українця з мінімальною зарплатою.

   До слова, як зазначає komora.info, за перші три місяці 2017 рівень інфляції в Україні становив 3,9 %, при цьому в березні традиційно заповідається сезонне зростання цін — запаси продуктів на складах скорочуються, і до першого врожаю овочів і фруктів відбувається подорожчання. Якщо за підсумками березня ціни зростуть більше, ніж на 1,3 %, нові соціальні стандарти не покриють навіть інфляцію. Щоб добробут українців повернувся на рівень 2014 року, пояснюють економісти, з сучасними цінами пенсія повинна бути не менш як 1800 гривень. Так, з 2014 року ціни зросли щонайменше на 80 %, а соціальні стандарти — всього на 31%.

Наслідки для бізнесу

   Як зазначає «Роботодавець», мінімальні посадові оклади у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму впродовж року залишаються на рівні січня 2017 року — 1600 грн. Адже відповідно до Закону № 1774 їх розмір з 2017 року встановлюють за новою методикою. А саме: мінімальний посадовий оклад встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Проте роботодавцям не заборонено переглядати та підвищувати посадові оклади упродовж року за їхнім самостійним рішенням. На виконання вимоги щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної зростання прожиткового мінімуму ніяк не вплине, оскільки ця вимога від прожиткового мінімуму не залежить. А мінімальна зарплата впродовж 2017 року залишається незмінною та становить 3200 грн.

   Зміниться й індексація зарплати. Відповідно до Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Отже,  з 01.05.2017 року індексацію зарплати розраховуватимуть шляхом множення визначеного коефіцієнта, залежно від «базового» місяця проведення індексації, на прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1684 грн.

   На розмір мінімального страхового внеску у 2017 році зміна прожиткового мінімуму не впливатиме, а от максимальна величина доходу для нарахування ЄСВ, як й раніше, залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тож з травня по листопад 2017 року роботодавці (на зарплату працівників) та фізособи-підприємці (за себе) будуть нараховувати ЄСВ в межах максимальної величини доходу в розмірі 42100 грн (1684 грн помножити на 25).

Лікарняні та декретні 

   Відповідно до ч. 2 ст. 24 та ч. 2 ст. 26 Закону № 1105, розмір допомоги у тимчасовій непрацездатності та допомоги у вагітності й пологах в розрахунку на місяць не повинні перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. Тобто максимальна величина лікарняних та декретних на місяць у разі їх нарахування працівникам упродовж травня-листопада 2017 року не може бути більшою ніж 42 100 грн (25 прожиткових мінімумів х 1684 грн). А от мінімальні розміри лікарняних та декретних залежать від мінімальної зарплати. А оскільки її розмір упродовж 2017 року не змінюється,  тому й ці показники залишаються незмінними.

Уляна ДЕПУТОВИЧ

 Опубліковано : 06.05.17 | Переглядів : 1997

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лют.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
 
Реклама