Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Шанс для Моцарта і для Львова
Шанс для Моцарта і для Львова

Гасло нового Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt, що відбудеться у Львові 18 — 25 серпня, — «inspired by Mozart», тобто «натхненні Моцартом». Ідеться про сина Вольфганга Амадея Моцарта — Франца Ксавера Моцарта, який у 1808 — 1838 роках жив у Львові. Засновниця й арт-директорка фестивалю — Оксана Линів, головна диригентка Оперного театру та філармонійного оркестру Ґраца в Австрії. Як писала про неї преса, українка, яка першою з жінок очолила оперу Ґраца. І як прозвучало на прес-конференції з нагоди проведення фестивалю, LvivMozArt відбудеться не лише завдяки «inspired by Mozart», а й завдяки «inspired by Oksana Lyniv».  


   Цьогорічний фестиваль акцентуватиме на постаті Франца Ксавера. «Вивчаю творчість і життя цього композитора і розумію, наскільки в нього непроста доля, — розповіла арт-директорка проекту. —  Львів — єдине місто і єдиний шанс відродити постать цього видатного піаніста та композитора». У 13 років син Вольфганга Амадея дав перший сольний концерт у Відні. Переповнений зал зустрів його шаленими оваціями, а доходи від продажу квитків побили всі тогочасні рекорди. У 17 років Франц Ксавер поїхав до Львова, де навчав музики дітей баронеси Юлії Бароні фон Кавалькабо, в яку фатально закохався. «Це кохання цілковито змінило його долю, — розповідає Оксана Линів. —  Він настільки віддався цьому почуттю й служінню родині баронеси, що фактично забув свої амбіції як композитора, забув про Європу і зупинився на 30 років у Львові. Якби поїхав у Париж, то став би як мінімум наступним Шопеном, адже блискуче грав на фортепіано. Коли таки повернувся у Європу, його вже сприймали лише як тінь великого батька, як людину, що генетично продовжила рід Моцарта. Запрошували на прийоми, брали автографи, але як композитора фактично не сприймали. Львів став для Франца Ксавера батьківщиною за вибором, тому ми не можемо забути його, як забув увесь світ, а маємо нагадати світові про цього видатного митця». 

   Артисти готові йти назустріч, коли дізнаються, що організатори LvivMozArt’у не можуть заплатити їм їхні гонорари. За словами Оксани Линів, домовлятися про участь у фестивалі простіше в статусі диригентки Баварської державної опери, де українка працювала з 2013 року, чи головної диригентки опери в Ґраці, де працює тепер. Зі Львова налагоджувати такі контакти було б значно складніше. 

   На відкритті фестивалю у виконанні хору «Дударик», оркестру «INSO-Lviv», провідних оперних солістів світу прозвучить кантата «Перший весняний день», яку Франц Ксавер Моцарт написав для свого львівського колективу. 
20 серпня відбудеться великий гала-концерт за участі світових зірок, зокрема Чарльза Кастроново, Зоряни Кушплер, Юлії Марії Дан. У програмі передбачено камерні концерти, експерименти та імпровізації для дітей, концерти духовної музики. Під час фестивалю в Палаці Потоцьких працюватиме виставка-дослідження постаті Франца Ксавера Моцарта, за участі фахівців з України та світу відбудеться форум «Діяльність Ф. К. Моцарта у Галичині».

   Один із акцентів фестивалю — новий погляд на класику. «Важливо, щоб ми не тільки не забували класичні твори, а й могли сказати своє слово. Тому інноваційний підхід, започаткований у грудні минулого року концертом у трамвайному депо, триватиме. Цього року тут відбудеться два цікаві проекти. Дійство 22 серпня акцентуватиме на сучасних оперних тенденціях у світі. Прозвучать уривки з опери молодого німецького композитора Хауке Берхайде «Споглядання муру» на лібрето американської авторки Амі Стебніс. Цей твір замовила Баварська державна опера для Мюнхенського оперного фестивалю 2016 року. Події відбуваються в нинішній Україні, в Криму. У цьому творі є відчайдушні амазонки, визвольна боротьба, маніпуляція історичними фактами, події в сучасному Криму, кохання та міфи. 24 серпня прозвучить колаж із поєднання класичних творів Моцарта та сучасної симфонічної музики з використанням електроніки, джазу, світлової інсталяції й танцювального дійства». Загалом на фестивалі 11 локацій, 8 подій. Вартість квитків — від 200 до 800 грн. Заходом уже зацікавилися провідні європейські канали. 

Наталя ДУДКО  

 Опубліковано : 18.05.17 | Переглядів : 488

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама