Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Стікс починається на Львівщині?
Стікс починається на Львівщині?

Львівські водойми у жахливому екологічному стані.

 У всіх міських водоймах Львова виявлено перевищення хімікатів, а очисні споруди біля Грибовицького сміттєзвалища ледь дають раду з її очищенням. У комунальному підприємстві «Адміністративно-технічне управління» «Ратуші» розповіли, що за останній квартал у Львові перевірили воду з двох річок, дев’яти потоків та 22 ставків. «У всіх 35 пробах води з міських ставків, потоків та річок ми виявили перевищення вмісту шкідливих речовин. У деяких з них п’ять та більше забруднювальних речовин», — повідомив результати дослідження Ігор Гуменний, начальник хімічної лабораторії КП «Адміністративно-технічне управління». 
   
   За словами Ігоря Гуменного, КП «Адміністративно-технічне управління» проводить такий моніторинг водойм Львова щокварталу. «Перевищення шкідливих речовин ГДК лише одного компоненту спостерігались на таких водоймах, тобто їх вважають найчистішими, наприклад, стави на вулицях Замарстинівській, 270, вул. Хортицькій, 35, у парку «Піскові озера», вул. Панча, 8 та  озеро у Брюховичах. А найбільш забрудненими виявились водойми: потік «Водяний» на вул. Авіаційній, 7, став на вул. Богданівській — вул. Пластовій, озеро парку «Шевченківський Гай» та став на вул. Вахнянина, 29, біля Палацу творчості дітей та юнацтва Галичини», — каже начальник хімічної лабораторії.
   Також він зазначив що, в зимовий період (порівняно з літнім) спостерігається зменшення кількості показників з перевищенням та величиною забруднення. «У деяких водоймах живе риба. Та через значне забруднення вона може загинути. А хтось купається в цих брудних озерах, ризикуючи зашкодити здоров’ю, — додав він. — Причиною забруднення водойм є зазвичай тверді побутові відходи. А ще дехто миє автомобілі біля них. Бувало, що після ремонтів мешканці викидали у ставки будматеріали. Екологічний стан цих водойм, звісно, дуже погіршився». 
   Як пояснив Ігор Гуменний, усі моніторингові дослідження з результатами наших вод подають в управління екології Львівської міськради для реагування та управлінських рішень, а вже вони спільно з керівництвом міста вирішують, що треба робити і як очищувати водойми Львова. 

   На думку експерта, добре було б, якщо б люди, які живуть недалеко біля водойми, самі контролювали та слідкували за її чистотою. «У таких водоймах заборонено купатись, у нас у Львові взагалі немає водойм, в яких можна купатись. Бо це загрожує як алергічними реакціями, так і різними висипами та захворюваннями. Небезпеки для життя нема, але небезпека захворіти, звичайно, є», — додав начальник хімічної лабораторії. 

Прибирають?

   Натомість в управлінні екології та ландшафтного планування Львівської міської ради зазначили, що називати ці показники на вміст шкідливих речовин значно перевищеними буде зовсім не правильно, оскільки ці всі нормативи дуже коливаються, а працівники парків систематично проводять прибирання водойм від сміття у Львові в середньому двічі на місяць. «Насамперед потрібно, щоб санітарного стану дотримувались організації, підприємства (зокрема на території парків у Львові за це відповідає ЛКП «Зелений Львів» і його дочірні підприємства, які проводять систематичне очищення від сміття і контролюють, щоб не було скидів, у тому числі, з боку мешканців міста різноманітними забруднювальними речовинами), щоб не проводилося миття автомобілів на березі водойм», — пояснила Наталія Партика, головний спеціаліст управління екології та благоустрою ЛМР.

   Проте вона зазначила, що хімічної очистки водойм Львівської міськрадою не проводиться. 

В області теж нечисто

   Своєю чергою, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Руслан Гречаник у коментарі «Ратуші» розповів, що звичайно частина водойм Львівщини теж мають перевищення цих допустимих норм: «Особливо це відчутно біля Грибовицького сміттєзвалища, зокрема, річка Малехівка, її канали містять інфільтрати, а коли опади потрапляють на сміттєзвалище і проходять через його «тіло», то виходять в інфільтраційні відстійники, й оскільки дотепер Львівська міська рада не розпочала процес рекультивації сміттєзвалища,то ті всі інфільтрати потрапляють як у поверхневі, так і в ґрунтові води, відповідно, потім потрапляють у ґрунт та наші з вами продукти харчування, і ми це споживаємо». 

   «Насамперед, — веде далі Руслан Гречаник, — стан водойм залежить від очисних споруд у кожному населеному пункті і на кожному підприємстві перед тим, як скидати відпрацьовану воду в річку чи в став. Якщо очисні споруди відсутні чи функціонують недостатньо якісно, то всі неочищені стоки скидаються у водойми». 

   За його словами, необхідно також почистити найбільші річки, такі як Дністер, Західний Буг, Шкло та інші, тобто всі наші артерії (це як в людському організмі, всі наші судини, артерії, вени, то весь організм буде чистим). 

   «Звичайно, в нас теж гранично допустимі концентрації шкідливих речовин частково перевищені. Оскільки очисні споруди у Львівській області збудовані ще в 60-80-х роках минулого століття і наразі є в занедбаному стані. Минулого року ми розпочали вже реконструкцію та будівництво нових, цього року кілька об’єктів закінчуємо та розпочинаємо нові, але практично в кожному населеному пункті вони мають бути і на це потрібно величезні кошти», — розповів очільник департаменту. 

   За словами головного еколога області, всі водойми перевіряються на вміст низки хімічних елементів і на вміст кисню. А на території Львівської області понад три тисячі ставків, 1400 із них вже перебувають в оренді, тобто підприємці, які взяли в оренду ці водні об’єкти, розвивають там або рекреацію, або розводять рибу, а ще 1600 департамент екології та природних ресурсів передає в оренду, способом аукціону, всі кошти від аукціону йдуть у бюджети місцевих рад. «Стосовно озер Львівщини, то кожного року перед сезоном купання Держпродспоживслужба їде і бере заміри вміст шкідливих елементів на всіх водоймах, де дозволено купатися, і вирішує — можна там купатися чи ні. Але ми бачимо, що на левовій частці таких об’єктів стоять таблички: «Купатися заборонено!», через перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих елементів, проте люди все одно купаються», — додав Руслан Гречаник.

Тетяна ЖИКАЛЯК

Довідка
Стікс - (гр. Styx; stygeo — ненавиджу, жахаюся) — одна з річок Аїду, що дев’ять разів обтікала підземне царство. Воду Стіксу вважали отруйною.

 Опубліковано : 18.05.17 | Переглядів : 429

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама