Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Озеро з хвилями скандалу
Озеро з хвилями скандалу

Такі конфлікти у Львові, на жаль, стають усе частішими

Цього разу конфлікт спалахнув навколо водойм у селі Лисиничі поблизу Львова, якими користується ПРаТ «Агрофірма «Провесінь». Мешканці наполягають відкрити водойми для всіх й облаштувати біля ставів рекреаційну зону. Водночас на підприємстві стверджують: агрофірма — законний користувач цієї ділянки вже 40 років, а ставки потрібні для поливання овочів у теплицях. Тому ніякої рекреаційної зони там бути просто не може. 

На чиєму боці правда?

Уродженка села Лисиничі, а тепер львів’янка Віра Чайка — одна із тих, кому небайдужа доля цих водойм, ось уже майже рік вона активно намагається  з’ясувати істину. Вона розповідає, що в архіві знайшла карту 1850 року, яка свідчить про природне походження водойм. «Ми хочемо повернути людям у загальне користування озера, які мають природне наповнення, які споконвіку існували на цій землі, проте нині вони обгороджені залізобетонною стіною», — зазначила Віра Чайка. За її словами, ці озера можна очистити й облагородити. Мешканці також припускають, що згадану місцину можуть ще більше забудувати, адже вже 40 гектарів цієї території, біля одного із ставків, 2012 року віддали ТзОВ «Провесінь Агроінвест», і ті будують там елітні котеджі.
  Натомість голова агрофірми «Провесінь» Ігор Багнюк запевняє «Ратушу», що ці озера вкрай потрібні агрофірмі, й показує копії документів, що підтверджують акт на користування землею, виданий ще у 1978 році. «Тоді 120 гектарів Лисичанської землі разом із цими двома озерами надали фірмі у користування для сільськогосподарських потреб. Ми цією землею користуємось на всіх законних підставах, а щодо озер, то їх використовуємо для поливу сільгосппродукції. Тут є теплиці, і без води рослини завтра загинуть», — стверджує пан Багнюк. Він також наголошує, що агрофірма «Провесінь» сама створила ці озера, і все нормально працювало, а тепер прийшли якісь люди, які хочуть все це забрати і розпоряджатися водоймами невідомо на яких підставах.

   Також голова агрофірми запевняє, що озера були штучно створені в природних долинах, способом будівництва в 50-х роках звичайних земляних дамб. «У 1976 році було розроблено проект реконструкції, всі документи є: технічна документація, розрахунки, листи санепідемстанції. Це озеро лише для виробничих потреб, і зробити тут рекреаційну зону нині неможливо, — переконує Ігор Багнюк. — Окрім того, в селі Лисиничі нема каналізації, до того ж воно лежить під горою, і, природно, все стікає просто в озеро». 

   Також «Ратуші» вдалося поспілкуватися зі сільським головою Лисинич. За його словами, територія агрофірми «Провесінь» повністю розташована на території Львова. Сільський голова Мирон Бедрій стверджує, що тут не можна зробити рекреаційну зону та підтримує сторону підприємства. «Я на власні очі бачив державний акт постійного користування цими землями, близько 120 гектарів, який є у користуванні агрофірми «Провесінь», і забрати в суб’єкта господарювання цю землю ніхто не зможе — ні Львів, ні село Лисиничі. Ними користуються на законних підставах», — запевняє Мирон Бедрій.  

   Він додав, що колись ця ділянка територіально була на території села Лисиничі, тоді тут був тепличний комплекс колишнього радгоспу «Жовтневий», але його передали Львову в 1970 роках, де створили вже агрофірму «Провесінь». Після цього ці 120 гектарів розташовані в межах Львова, і є погоджені межі з містом. Мирон Бедрій, також розповів, що знає про певні ініціативи мешканців, проте запевняє, що це — нереально. За його словами, ці водоймища є штучними, їх використовували і використовують лише для поливання овочів у теплицях. А озера, про яке говорять активісти, переконує сільський голова, — вже давно немає, воно, може, колись і було в Зеленках, але це вже не це озеро. «Його давно засипали і на цьому рівчаку створили нові озера. Окрім того, вже довгий час водойми не чистили, і безумовно, ці ставки вже позаростали і замулились», — додав він. 
   Сільський голова наголошує, що територія нинішньої агрофірми і водойми ніякого стосунку до села не мають. «Є люди, які не орієнтуються в законодавстві і створюють вогнища напруженості в суспільстві. Я просто впевнений, що це не все так просто робиться», — окреслює своє бачення ситуації  пан Бедрій. 

То що ж із документами?

   Як зазначив Микола Лещук, заступник начальника відділу землеустрою управління земельних ресурсів ЛМР, згідно з даними державного земельного кадастру, ця територія перебуває у користуванні агрофірми «Провесінь» БЕЗ належно оформлених документів на землекористування.  «На цей момент вони є фактичним користувачем цієї ділянки, і на цей момент будь-які дії з приводу цієї ділянки можуть відбуватися лише за згодою агрофірми «Провесінь», — розповів Лещук. Він також зазначив, що за статтею 123 Земельного кодексу, під час надання дозволу на розроблення документації з землеустрою потрібна згода користувача на вилучення цієї земельної ділянки. Тому створити природозаповідний фонд можна лише за згоди агрофірми.

   Проте факти свідчать дещо про інше. Майже 40 гектарів цієї земельної ділянки підприємства у 2012 році відійшло у користування ТзОВ «Провесінь Агроінвест». Ми й самі побачили, що територію потрохи забудовують елітними котеджами. Люди непокояться, що й ділянку біля озера забудують і ніякого підприємства з теплицями теж тут уже скоро не буде. За словами активістів, наразі користувачі цієї ділянки прикриваються вирощуванням овочів, аби тільки не віддавати озеро людям. 

Що ж буде далі?

   Комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовища ЛМР 22 серпня провела виїзне засідання на території агрофірми «Провесінь».
   За словами голови комісії, керівника фракції «УКРОП»  у Львівській міськраді Ігоря Телішевського, близько півроку тому був схвалений зонінг Личаківського району, і вся ця територія передбачена під житлову забудову. «Напрошується висновок, що під такими благими намірами агрофірми криється просто ще одна схема, за якою це все будуть забудовувати і ніякої агрофірми з часом там не буде», — пояснив Ігор Телішевський. 

   Він також зазначив: відкривати озеро для людей не хочуть, бо всі ми розуміємо, коли в тому місці зведуть ще кілька новобудов, житлових масивів, то ціна на них буде значно вища, якщо ці озера будуть не такі залюднені. 

   «Ми вже відправили запити в різні інстанції щодо цього питання і найближчим часом зможемо дізнатися, чи насправді озера належать згаданій агрофірмі і яке їхнє походження. Ми бачимо, що документи 1820 року свідчать про те, що це були природні озера, а директор агрофірми запевняє в протилежному —  що водойми на території агрофірми штучно зроблені.  Інформація чомусь не збігається», — наголосив голова комісії. Він також додав, що тут не все так гладко, як каже сам керівник агрофірми. «Під час зустрічі директор агрофірми говорив, що прийдуть інвестори і вкладатимуть кошти в розвиток агрофірми, але це не зовсім правда, бо за зонінгом ця територія давно призначена під забудову», — роз’яснив Телішевський.

   Своєю чергою, секретар комісії  архітектури, містобудування та охорони історичного середовища ЛМР, депутат міськради від фракції БПП «Солідарність» Сергій Івах також зазначив, що за результатами виїзду комісії на згадану територію виникло більше запитань, аніж відповідей. «З розмов представника цієї агрофірми все виглядає так, ніби вони там хочуть розвивати агробізнес — надалі вирощувати огірки, помідори. Проте якщо звернути увагу на зонування, яке ухвалено Личаківським районом, то на всю цю територію затвердили зонінг під житлово-громадську забудову», — розповів Сергій Івах. За його словами, якщо вони справді хочуть там розвивати свій напрям діяльності, то мали б знати про призначення земельної ділянки, яка є в їхньому користуванні. 

   «Тому після нашого виїзного засідання комісії депутати вирішили більш глобально з’ясувати всю ситуацію довкола цієї території, зробити відповідні запити і дослідити, що там насправді відбувається з мережею та каналізуванням Тракту Глинянського, бо з цим є також проблема», — зазначив пан Івах. 
   «Від комісії найближчим часом маємо скерувати запити у всі структурні підрозділи міської ради, так само і в ЛКП «Львівводоканал», щоб з’ясувати, які там на сьогодні є мережі, тому що активно збільшується об’єм житлових метражів, а місто виділяє шалені кошти на каналізування Тракту Глинянського», — додав він.

Таки забудують? 

   Не минуло й тижня після виїзного засідання комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища як на виконком висунули звернення від ТзОВ «Провесінь Агроінвест» про розроблення детального плану забудови ще частини із цієї території. 

   Виконавчий комітет ЛМР 30 серпня погодив дозвіл розроблення детального плану території у районі вул. Тракт Глинянський. За розроблення та фінансування детального плану території відповідальне ТзОВ «Провесінь-Агроінвест». Головний архітектор Львова Юліан Чаплінський зазначив, що у межі розробки цього детального плану озера не входять. «Межа детального плану не захоплює озера. Наразі лише розробляємо план і ще будуть проведені громадські слухання», — пообіцяв Чаплінський.
Тетяна ЖИКАЛЯК

 Опубліковано : 30.08.17 | Переглядів : 538

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама