Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Форум щасливих… грошей?

Форум щасливих… грошей?

Уявіть собі таке божевілля: Ви приходите щось купити в «Ашан» чи «Сільпо», а на вході в супермаркети стоять люди, котрі збирають з вас гроші за ПРАВО потрапити в ці торгові заклади? Уявили? А ви, до речі, були цього року на Форумі видавців?


Наймасштабніша літературна подія року «Форум видавців-2017» досягла кульмінації. Безперечно на нього чекало чи не пів-України: видавництва готували свою продукцію до презентацій та продажу, люди похилого віку збирались на силі, студенти відпрошувались із пар, аби «намотувати кілометри» від однієї літературної локації до іншої. У межах 24-го Форуму видавців у Львові відбулось 890 заходів, участь у Літературному фестивалі взяли письменники з України та 24 країн світу, серед яких Австрія, Велика Британія, Чехія, Німеччина, США та інші. Всього зареєстровано

3841 учасника Форуму, книжковий ярмарок в Палаці мистецтв відвідало 37548 осіб, з них:

21089 придбали квитки, 16419 осіб, які скористалися правом безкоштовного входу.

   Ініціатор та головний організатор заходу — неприбуткова громадська організація «Форум видавців». Та чи справді ця ГО є аж такою неприбутковою? За інформацією організаторів, у книжковому ярмарку взяло участь 265 видавничих та книготорговельних структур, поліграфічних підприємств, громадських організацій, фондів. За що тоді фактично платили львів’яни, гості міста та всі охочі відвідати масштабну літературну подію, купуючи вхідний квиток? Враховуючи той факт, що видавництва та всі учасники платили орендну плату, яка передбачає видатки на електроенергію, комунальні послуги, охорону та інші «блага» для повноцінного проведення форуму. Чи не доречніше мати можливість безкоштовного входу на цю, безперечно, наймасштабнішу літературну подію року?!

   Щодо цінової політики, то цього року організатори пропонували декілька категорій: квиток на разовий вхід на книжковий ярмарок коштував 25 гривень, натомість одноденний квиток за 40 гривень давав право на багаторазове відвідування книжкового ярмарку і всіх заходів у Палаці мистецтв і на локаціях, за винятком платних заходів. Квиток на вхід впродовж 14-17 серпня коштував від 80 до 120 гривень, залежно від того, коли потенційний відвідувач його придбав.

   Президент Форуму видавців Олександра КОВАЛЬ у коментарі «Ратуші» поділилась власною думкою, щодо доцільності безкоштовного входу на ярмарок книг: «Чи розглядається можливість безкоштовного входу для львів’ян та гостей міста, припустімо, на театральні вистави? Це доречно чи ні? Коли розглядатиметься питання безкоштовного входу всіх всюди і безкоштовної роздачі будь-яких товарів, то ми, звичайно, долучимось до загального руху. Форум видавців є масштабним заходом і потребує потужного фінансування на його проведення. Щоб ці кошти отримати, ми продаємо наші стенди видавцям, вони, своєю чергою, платять оренду. Грошей, які платять видавці, замало, щоб провести і ярмарок, і всі заходи, і впродовж року утримувати офіс, бо впродовж року ми готуємось до наступного, а також проводимо дитячий фестиваль. Тому продаємо квитки, так, як продають квитки всі ярмарки світу, як «Книжковий арсенал». Щоб проводити Форум видавців надалі, ми повинні зібрати певну суму коштів, що ми й робимо всіма можливими способами. За підтримку ми вдячні Львівській міській та обласній радам, Львівській обласній державній адміністрації. Також нас підтримало Міністерство культури України, Посольство США в Україні, Міжнародний фонд «Відродження», ГО «Українська Галицька Асамблея». «Форум видавців» — громадська ініціатива, якби він повністю фінансувався за кошти бюджету, тоді я мала б звітуватись… Особисто моя думка щодо квитків полягає у тому, що вони, безперечно, потрібні, тому що ця скромна сума є для нас сигналом, чи потрібен людям форум. Досвід останніх років свідчить про те, що львів’янам не потрібно нічого, пов’язаного з культурою. Попит на українську друковану продукцію щороку знижується. І це мої враження не тільки від форуму, а й від відвідування філармонії, де я часто буваю і де відвідувачів як кіт наплакав; музеїв, у яких переважно зовсім порожньо… тільки у день відкриття певної виставки туди набивається трошки більше людей. За гроші чи безкоштовно, нікому нічого не треба! Невже, коли форум закриється, всім стане добре?!», — риторично поцікавилась Олександра Коваль. У коментарях у «Фейсбуці» президент форуму теж коментувала це питання: «Щороку отримую пропозиції зробити вхід на форум безкоштовним, мовляв, більше людей прийде. Мої дорогі, як тільки видавці почнуть роздавати безкоштовно свої книжки, пекарі — хліб, а айтішники — програми, вхід на форум стане безкоштовним. Ми навіть готові стати в авангарді, разом із продуцентами автомобілів і якісної дорогої освіти. А, ще квитки на концерти зірок треба скасувати і змусити їх співати до ранку. Кількість споживачів таких продуктів збільшиться, і всі заживуть щасливо. При комунізмі…». 

   Серед закидів, що їх висловлюють на адресу форуму, — те, що нема маркування книжок, виданих у Росії. Водночас сайт «Форпост» знайшов на ятках ярмарку дитячий віршик доволі сумнівного художнього рівня, у якому є зокрема такі обурливі рядки: «Нас обох колись родила / Русь — єдина мати. / Древній Київ — батько спільний, / Тож народи — браття. / Навіть війни не загасять / Єдності багаття. / Поможи мені, Сусідко, / Із руїни встати». Тож чи є якісь критерії відбору книжок, які потрапляють на форум? Про це «Ратуша» запитала у президента Форуму видавців: «Щодо книг, які розповсюджують на форумі, то видавці індивідуально обирають асортимент продукції для виставки-продажу. Якщо серед цих книжок в процесі виявляються якісь відхилення чи порушення, відповідно до чітко регламентованих підстав, то ми просимо видавництво чи книготорговельну структуру вилучити книгу з ярмарку. В разі відмови видавництва чи книготорговельної структури у вилученні книги, ми змушені попросити його покинути форум. За всю історію заходу лише раз така санкція була застосована, якщо не помиляюсь, близько десяти років тому. Тоді було знайдено антисемітські книжки. Ми не застосовували і не застосовуватимемо жодного виду цензури, оскільки будь-яка цензура врешті-решт перетворюється на щось протилежне: з якогось бар’єру для дотримання цінностей перетворюється на антицінність і механізм подавлення. Тому тільки свобода думки, слова, в межах, встановлених законодавством».

   Думки видавництв-учасників цьогорічного форуму розійшлися кардинально:

   Юрій НИКОЛИШИН, засновник і директор видавництва «Апріорі»:

   — Майже на 70 % витрати цьогорічного форуму більші, вартість орендної плати також значно збільшилась. На мою думку, варто розглядати можливість безкоштовного входу на Форум видавців, бо не можна з людини, яка хоче купити книжку, брати кошти за вхідний квиток, який майже становить суму вартості нової книжки. Це нонсенс! Для порівняння, якщо торік на форумі брало участь близько 450 видавництв, то цьогоріч — 265. Це багато про що свідчить. Цього року ми заплатили за локацію на ярмарку 50 тисяч гривень. Та й підвищення плати за вхідний квиток не обґрунтоване. Це СУПЕРприбутки! На наймасштабнішій літературній події достатнього ажіотажу не було. Якщо в попередні роки не було можливості нормально, вільно пересуватись через високу кількість відвідувачів, то цього року можна було грати в футбол… Звичайно, спостерігалась певна динаміка: час від часу були напливи відвідувачів. Якщо так буде надалі, то форум себе, на жаль, вичерпає…

   Мирон ІВАНИК, головний редактор видавництва «Знання»:

   — На жаль, університетська освіта майже знищена! Підручники, посібники, як навчальна, так і наукова література мають надзвичайно малий попит. Упродовж останніх чотирьох років видавництво почало популяризувати читання перекладів світової класики. Ми побачили, що зацікавленість читачів-покупців світовою та українською класикою росте, ми на правильному шляху ринкової ніші. Ми можемо задовольнити попит читачів. Намагаємось тримати цінову політику в межах від 40 до 75 гривень. Читачі та покупці задоволені. Результатами виторгів ми не задоволені, але це залежить не від самих видавців чи форуму, а від попиту сучасного читача, низької купівельної спроможності людей. У споживацьких пріоритетах книга не на чільному місці, але ми щиро задоволені відвідувачами, які стояли в чергах, аби потрапити на форум. Щодо квитків, то на мою суб’єктивну приватну думку, не як посадовця, ярмарок, який проходив на вулиці, не у Палаці мистецтв, міг би бути безкоштовним, але вхід у Палац мистецтв, де є основні стенди, вони є не так для торгівлі, як для спілкування видавця з автором, видавця з перекладачем, видавця зі ЗМІ, вхід мав би бути платним. Не утопія — безкоштовний вхід на торгові майданчики, які розташовані на вулиці. Якщо людина за двогодинний концерт готова заплатити, наприклад, 400 гривень, то за те, щоб спілкуватись певний проміжок часу з видавцями, людина теж платить. Хтось там каже про те, що керівництво форуму має шалені статки, однак, як на мене, вони просто якось виходять на беззбитковість, аби 24 роки поспіль забезпечувати організацію найбільшої літературної україномовної події року, як Форум видавців у Львові. Беручи участь у цій події, видавництво підтверджує свій статус, чи принаймні показує  що він ще існує на ринку, попри нинішні тяжкі часи. Якщо видавництва сім чи десять років підряд посідають одне й те ж місце на стендах Форуму видавців, це є підтвердженням статусу.

   Якщо переглянути публічний фінансовий звіт ГО «Форум видавців», напевно, конкретніше можна простежити реальний бюджет видатків. Форум видавців тривав п’ять днів, штат існує впродовж року, відповідно підрахувавши загальні потреби та витрати, можна все звести до консенсусу. З одного боку, я — пересічний львів’янин — покупець, з іншого — видавець, і зацікавлений у тому, щоб Форум видавців далі існував. Сьогодні поки що в Україні немає аналогу цій масштабній події.

   Поділився враженнями від цьогорічного Форуму видавців генеральний директор і основний власник видавництва «Фоліо» Олександр КРАСОВИЦЬКИЙ на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук»: «Форум. Перші емоції: Купівельна спроможність +30 %, кількість людей -15 %. Все це оціночно. Щодо квитків, то давно вважаю за потрібне впровадити чотири речі. По-перше, за них повинні платити всі й однаково — видавці, автори, «віпи», пільговики. Якщо є спонсори для пенсіонерів чи дітей — хай купують квитки. Наявність дитячого квитка для тих, кого привозять зі шкіл автобусами, — так. Безкоштовний останній день форуму теж потрібен, щоб розпродати залишки». У відповідь на коментарі до посту Олександра Красовицького Олександра Коваль відповіла: «Міністерство культури виділило 250 тис. грн. Це більша сума, ніж у 2015 і 2016 роках. Звісно, цього замало, але як їм бути, якщо на всі заходи в них закладений 1 млн грн.? Я дуже сподіваюся, що наступного року для форуму буде окремий рядок у бюджеті, хоча б на 2 млн. грн».

Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 28.09.17 | Переглядів : 2388

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
 
Реклама