Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Реформація чи профанація лісництв?
Реформація чи профанація лісництв?

Упродовж тижня країною прокотилася хвиля гучних протестів лісників. Таким чином вони висловлюють своє незадоволення щодо нової стратегії розвитку лісового господарства, яку уряд ухвалив 15 листопада. Працівники ж лісгоспів переконані, що ця реформа призведе до приватизації та реорганізації лісової галузі й тим самим ліквідує місцеві державні підприємства та скоротить робочі місця.

У чому суть?

   Кабінет Міністрів планує створити нову структуру, якій має бути передано функції ведення господарської діяльності в сфері лісового і мисливського господарства, а також запровадити Службу лісових інспекторів. Про це йдеться у Стратегії реформування лісового господарства країни на період до 2022 року, яку Кабмін схвалив своїм розпорядженням на засіданні в середу, передають «Українські новини».

   Серед цілей, прописаних у стратегії, — зміна моделі та механізмів держуправління в галузі, зміна підходів до держуправління лісовим і мисливським господарством. Зокрема, мають бути чітко розділені функції регулювання, нагляду та контролю та функції здійснення госпдіяльності в лісовому господарстві; на держлісгоспи також чекає оптимізація та структурна реорганізація. Згідно з текстом стратегії, пріоритетом є посилення ролі центрального органу виконавчої влади, який формує політику у сфері лісового господарства. Будуть внесені відповідні зміни в законодавство, згідно з якими центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику в сфері лісового і мисливського господарства, дістане функції держуправління, моніторингу та контролю суб’єктів господарювання.

   При цьому передбачено, що функції здійснення господарської діяльності в сфері лісового і мисливського господарства буде передано новоствореному суб’єкту господарювання держвласності, а повноваження з управління його корпоративними правами здійснюватиме Кабінет Міністрів. Крім того, для вирішення проблеми незаконного вирубування планують створити Службу лісових інспекторів. Також у стратегії прописано впровадження електронного обліку деревини для всіх постійних лісокористувачів і дистанційного зондування землі та аерокосмічної фотозйомки. Будуть передбачені і спрощені умови отримання правовстановлювальних документів для постійних лісокористувачів на землю лісогосподарського значення. Крім того, цілями є впровадження єдиної процедури продажу деревини, впровадження системи економічних стимулів, пільг, дотацій для активізації суб’єктів господарювання в деревообробній галузі за безвідходного виробництва.

   Згідно зі стратегією, планують посилити адміністративну та кримінальну відповідальність, чітко розділити повноваження між правоохоронними органами для фіксації і збору доказової бази щодо правопорушень в галузі. Автори стратегії вважають, що об’єднання функцій регулювання, нагляду та контролю обігу деревини з функціями держдіяльності — огріх нинішньої системи управління лісовим господарством. 

Дії слуг народу

   Низка народних депутатів від різних фракцій звернулися до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням не допустити реалізації цієї Стратегії реформування лісового господарства на період до 2022 року та переглянути її норми, — йдеться у дописі в мережі «Фейсбук» народного депутата, члена Аграрного комітету ВРУ Олег Кулініча, який опублікував фотокопію відповідного звернення. «Окремі положення цього документа, на жаль, викликають побоювання. Наразі є сумніви щодо того, чи сприятиме він взагалі розвитку лісової галузі, чи просто офіційно дозволить «робити бізнес» на залишках наших лісів. По-перше, варіант затвердженої урядом стратегії суттєво відрізняється від варіанту, який обговорювався за участі профільних асоціацій та громадських організацій, що саме по собі не може не непокоїти. По-друге, нова стратегія управління лісами передбачає створення окремої структури з корпоративними правами — певної акціонерної компанії. Фахівці лісової галузі стверджують, що все це може мати згубні наслідки — як економічні, так і соціальні. Не кажучи вже про стан самих лісів, оскільки в період реорганізації системи лісового господарства санітарно-оздоровчі заходи просто нікому буде проводити. Третій момент, який викликає нерозуміння, — передача повноважень щодо надання лісів для ведення лісового господарства з місцевого на центральний рівень. Це явно не відповідає проголошеному загальнодержавному курсу децентралізації. Спірні моменти, на яких акцентують увагу працівники лісової галузі, не вичерпуються цими трьома пунктами, відкритих питань дуже багато», — зазначено у дописі.

Позиція Львівщини

   Профспілкові організації лісогосподарських підприємств Львівщини 28 листопада доєдналися до всеукраїнської акції проти ухваленої урядом Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства України на період 2017 — 2020 рр. Зібравшись на мітинг, учасники ухвалили звернення до Львівської обласної ради щодо недопущення знищення лісової галузі, — інформує прес-служба ЛОР.

   Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, звертаючись до присутніх, наголосив, що Стратегія розвитку лісового господарства, затверджена урядом, не дає відповідей на вкрай важливі питання для лісової галузі, як-от: що робити з всиханням лісів, як врятувати ліси Центру, Сходу і особливо Півдня країни, як правоохоронні органи мають ефективно боротися із незаконними рубками. «Натомість цим документом передбачене створення єдиної юридичної особи, існування, економічна доцільність і ефективність якої є вкрай сумнівні. Насправді в Україні нема аналогу, щоб сотні відокремлених виробничих підрозділів, де цикл виробництва триває від 60 до 120 років, як у лісовій галузі, існували в ранзі однієї юридичної особи», — пояснив очільник обласного парламенту.

   «Тому, безумовно, на наступному сесійному засіданні Львівської обласної ради депутатський корпус має підтримати вимоги лісової профспілки і того громадського сектору, який добре розуміє цю проблему, і буде просити Кабмін все-таки зупинити реалізацію цієї Стратегії, а також розробити реальний план реформування лісового господарства і наповнення лісової галузі життям», — підкреслив Олександр Ганущин. Варто додати, що учасники зібрання відзначили тверду позицію керівництва області щодо недопущення створення на національному рівні в лісовій галузі суб’єкта господарювання, повноваження щодо управління корпоративними правами якого здійснюватиме Кабмін.

Голос народу

   Голова екологічної комісії Громадської ради при ЛОДА  Роман Верхоляк, який входить до підкомісії з реформування лісової галузі при Міністерстві агрополітики, у коментарі «Ратуші» пояснює, що насправді, окрім низки недопрацювань, у згаданій стратегії є основне, чого не можна допустити, — це приватизація лісів. «В кінці 2014 року, вперше за всю історію України, лісова галузь, державні лісогосподарські підприємства були вилучені з переліку об’єктів, що не підлягають приватизації. Ми пам’ятаємо, коли Кабмін задекларував намір передавати ліси в концесію. Тоді виникло всеукраїнське обурення, і бажання про передачу в концесію зникло. Якщо переглянути нову стратегію, то вона, на мою думку, дуже схожа на варіант стратегії «Реформування лісової галузі», яку пропонував Сівець, попередній очільник Держлісагентства, який із 2015 року перебуває у міжнародному розшуку і завдав збитку на сотні мільйонів доларів лісовій галузі. Більше повторень подібного допустити не можна, — зазначає Роман Верхоляк. — Згідно з цією стратегією, влада в особі Кабміну хоче створити єдину компанію, яка буде розташована в Києві. А це означає: перше — це повна централізація влади, що суперечить курсу держави на децентралізацію. По-друге, ліквідація юридичних суб’єктів на районах — буде одна-єдина юрособа. Тобто юридичні особи, скажімо лісгоспи, які нині є в районах, є здебільшого основними бюджетоутворювальними організаціями. Тобто податки у великій кількості сплачуються у місцеві районні бюджети, коли ж створиться єдина структура, вона за собою потягне те, що всі податки будуть сплачувати переважно в київський бюджет. А це в подальшому може спричинити те, що бюджети районів, громад будуть дрібні, і це на сьогодні є теж неприпустимо. І третє — всі рішення лісової галузі ухвалювати будуть у Києві. 

Мусимо розуміти, наприклад, на Львівщині — це Турківські, Старосамбірські, Боринські лісгоспи, рішення, що мають робити у цих районах, буде приймати якась людина у столиці, без будь-якої участі органів місцевого самоврядування. Насправді немає жодного пояснення, як це буде працювати, що буде на місцях з людьми, як будуть призначати керівників та інше», — додав він.
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 13.12.17 | Переглядів : 156

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама