Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Нічний бюджет, після якого розвидниться
Нічний бюджет, після якого розвидниться

Чого очікувати та скільки будемо мати? 

Цього тижня Верховна Рада на нічному засіданні затвердила повноцінний загальнодержавний кошторис на 2018 рік. Уряд заявив, що парламент ухвалив прогресивний документ. Найпрогресивніше у ньому — дата ухвалення, яка приємно здивувала українців, адже зазвичай парламентарі ухвалюють бюджет майже у новорічну ніч, та перспективний план до 
2020-го. За рішення проголосували 273 народні депутати. Бюджет наповнили доходами на суму 913,5 млрд грн. З трибуни Ради його називають «бюджетом розвитку» і «повністю збалансованим».


Як затверджували?

   До другого читання доходи в бюджет були збільшені на 36,6 млрд грн (до 913,6 млрд грн), видатки — на 40,5 млрд грн (до 988,6 млрд грн). Дефіцит зріс до 81,8 млрд грн. Головна підстава такого коригування — зміна макропрогнозу. На початку грудня уряд уточнив прогноз щодо номінального ВВП на 2018 рік та збільшив до 9 % показник інфляції. Насправді, за «доброю» звичкою, цей бюджет став традиційно жертвою забаганок усіх політичних сил та незначних конфліктів між Президентом та Прем’єром, між окремими політичними силами, та навіть між аграрними мільярдерами. 

З чого складатиметься?

   Найбільшим надходженням до бюджету будуть гроші від податків, доходи нових-старих державних компаній, плата за користування радіочастотами і кошти від заарештованого майна корупціонерів. 

   За 2018 рік національна валюта обвалиться щонайменше на 10 %. Ціна за один долар США буде близько 29 гривень і 30 копійок. Це, зокрема, потягне вгору ціни на продукти й послуги. Влада заявляє про інфляцію на рівні 9 %, проте це звучить не надто реально, бо на 2017 рік було заплановано 8 %, але експерти пояснюють, що цей рівень уже насправді підійшов до 12 %
.
Реальні зміни? 

   На соціальні виплати матимемо понад 141 млрд грн, 60 млрд грн із цієї суми піде на пільги малозабезпеченим родинам, а на субсидії витратять аж 71 млрд грн. Готівки на закупівлю твердого палива для домогосподарств буде виділено на рівні 2,7 млрд грн.

   Тіньові зарплати уряд планує вивести на світло за допомогою збільшення мінімалки на 500 гривень, тобто 3700 грн. 
   Прожитковий мінімум збільшуватимуть тричі на рік (із 1700 грн з 1 липня наступного року він зросте до 1 777 грн, а до кінця наступного року має дорости до 1853 грн). Уряд переконаний, що наступний рік повинен стати роком економічного зростання. 

   На освіту виділяють на 20 % більше, ніж цьогоріч. Але ухвалений Закон «Про освіту» каже, що вчителям платитимуть суттєво більше, але не одразу. Посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюють у розмірі трьох мінімальних зарплат. А оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії зростає щонайменше на 10 %. Тобто для фахівця найвищої категорії оклад повинен бути на 30 % вищий від нинішнього. Крім мінімальної зарплати педагогічного працівника та надбавки за кожну кваліфікаційну категорію, вчителі будуть отримувати щомісячні надбавки за вислугу років: понад три роки — 10 % посадового окладу, понад десять років — 20 % посадового окладу, понад 20 років — 30 % посадового окладу. А от для студентів є невтішні прогнози: безпосередньо на виплату стипендій у Держбюджеті передбачено на 20 % менше коштів, ніж у 2017 році.

   Щодо медиків, то зміни для них настануть лише з 1 липня 2018 року, коли почне діяти медична реформа. Нагадаємо, реформа передбачає принцип «гроші ходять за пацієнтом», тобто держава платитиме конкретним лікарям за надані послуги пацієнтам. Лікар отримуватиме за середнього пацієнта на рік 370 грн, а за пацієнтів віком до п’яти років і після 65 років тариф буде удвічі вищий — 750 грн. 
   Максимальне навантаження на одну медичну практику (лікар і медсестра) становитиме 2 тисячі пацієнтів на рік. Тобто мінімальний дохід за максимального навантаження становитиме близько 60 тис. грн на місяць. Ці зміни стосуватимуться працівників первинної медичної допомоги — сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Лікарі вторинної та третинної ланок повинні перейти на нову систему з 2020 року. Загалом на здоров’я нації піде 112,5 млрд грн. Один мільярд, як і обіцяв Президент, піде на покращення сільської медицини. Ще один мільярд — на відшкодування грошей за ліки окремим групам хворих. 

   Народні депутати себе також не обділили і підвищили свої зарплати до 16 тисяч грн. Спікер парламенту матиме тепер 12 прожиткових мінімумів, тобто 18,5 тисячі гривень. Заступники — в межах 17 тисяч гривень. Таким чином, бюджетні витрати на зарплати депутатам, їхнім помічникам, працівникам парламенту і підвідомчих організацій у 2018 році зростуть на 390,3 млн грн. Також депутати отримують гроші на відшкодування витрат, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень, кошти на оренду житла, компенсацію проїзду, а також надбавки за інтенсивність праці, ранги, вчені ступені. 

   Щодо  пенсійної реформи, то з 1 січня у 60 років на пенсію можна буде вийти за наявності страхового стажу щонайменше 25 років, у 63-річному віці — за наявності стажу 15-25 років. Також у  бюджетному пакеті є нововведення про електричні автомобілі. З початку січня почнуть діяти нові правила щодо ввезення електромобілів без сплати ПДВ та акцизу.
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 13.12.17 | Переглядів : 654

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама