Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Скарби доріг, які збагачують
Скарби доріг, які збагачують

«Автострада вже у Львові! Наразі — тільки археологічна», — занонсував українські перспективи директор Археологічного музею в Кракові Яцек Гурський на відкритті виставки «Археологія автострад. Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова» в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові. 

   Виставку, яка базується на результатах археологічних досліджень 1997 — 2010 років під час будівництва дороги А4 від Кракова до кордону з Україною, експонують усімнадцяте, і вперше — за кордонами Польщі. Оглянути її можна до кінця лютого, потім її покажуть у Києві, Полтаві, Дніпрі. 


   Коли дивимося на знайдені під землею артефакти, мимоволі уявляємо, як ті, кому вони належали, використовували їх. На виставці, що її привезли польські археологи, наша уява має базоване на наукових розвідках підґрунтя. Окрім самих артефактів, розміщено фотографії знахідок, адаптовані до сучасних реалій реконструкції (відтворено давню жіночу зачіску чи розпис по тілу), мультимедійні екрани — все це зачаровує і дорослих, і дітей. «Експозиція мене справді вразила, насамперед те, як її подано, а деякі моменти особливо. Зокрема інтерактивний екран, що показує, як відбувалися розкопки, а також будівля фондосховища, збудованого за кошти, що їх археологи заробили на виставці, — каже начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко. — Напевне, кожен із нас хоч раз їхав дорогою від кордону до Кракова, проте ми навіть не здогадувались, що їдемо по залишках лужицької культури чи похованнях чоловіка з Тарговиська й не знали, що під землею були знайдені, досліджені й тепер заекспоновані такі скарби».

   «Колодязі зі Станіславичів 100 — 200 до н. е.», «Кельти під Краковом 300 до н. е. — 50 н. е.», «Предмети розкоші та імпорт у доісторичний період», «Прикраси доби бронзи 900 до н. е.», «Поховання чоловіка з Тарговиська 4500 до н. е.», «Будинки з Бжезя віком понад 7 тисяч років» — експонати представлено за принципом дороги. «Ми наче проходимо відтинком завдовжки 40 км, який розкопала Краківська група дослідження автострад, і ознайомлюємося з артефактами різних періодів — з найцікавішими знахідками давніх поселень, могильників, тимчасових стоянок, що траплялися на цьому шляху. Бачимо, як люди в той час жили, над чим переживали, про що думали, які скарби ховали, — розповідає наукова співробітниця НДЦ «Рятівна археологічна служба» Наталія Войцещук. — Представлено, зокрема, одну з найдавніших жіночих статуеток, датовану 7,5 тис. років тому, майстер якої докладно промалював лінії жіночої фігури; амфору зі зображенням жінки із зачіскою; цікавий скарб речей, який поєднав у собі два регіони (коралі з зелених намистин із Північного Причорномор’я і бурштинова підвіска з Балтійського моря, а жінка, яка носила ці прикраси, жила в Кракові); кельтські монети тощо. І тоді, й тепер люди думали про задоволення, прикраси, про статус і багатство. Люди завжди прагнуть кращого». 

   Експонована виставка, за словами Наталії Войцещук, «буде зрозуміла й цікава для дітей і дорослих, для скептиків і романтиків. Вона важлива тим, що артефакти не просто виставлені, а промовляють, і за кожною річчю — історія, яку можна побачити на банерах, у реконструкціях і 3D-моніторах. Для українських археологів це приклад того, що наука має бути для людей. Окрім розробки наукових концепцій та теорій, треба зацікавити археологією. Люди мають знати історію тих, хто жив тут задовго до нас». 

   Побачити «Археологію автострад» важливо й з огляду на те, щоб знати, що і як робити, коли в нас почнуть будувати дороги. Скажімо, Північної об’їзної автомобільної дороги Львова, проектну документацію на яку от-от розроблятимуть. Адже в Україні, на думку фахівців, археологічні знахідки можуть бути більш масштабні, ніж у Польщі. Головне — не забути про археологів. 
Наталя ДУДКО

 Опубліковано : 21.12.17 | Переглядів : 842

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Гру.2018»
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама