Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Некультурні баталії культурного Львова
Некультурні баталії культурного Львова

Білий день, Львів, центр міста… Туристи оцінюють львівський колорит у «П’яній вишні», що розташована за адресою: пл. Ринок, 11, навіть не здогадуючись, що саме у внутрішньому дворику цього будинку почалось руйнування пам’ятки архітектури, на яку вони милуються. Чи вперше?...
До «Ратуші» звернулись стурбовані мешканці будинку, які стверджують, що під носом у міських депутатів і чиновників  коїться справжня сваволя! За їхніми словами, робітники форсували проведення будівельних робіт у внутрішньому дворику будинку і роблять усе невідомо з чийого дозволу і благословення. Петро Майоров, який проживає у квартирі № 1, розповів: усе почалося з того, що робітники заклеїли ззовні  вікно. Казали, що хочуть робити ремонт у квартирі.

   «Через два дні я побачив, що вони зламали загальний коридор і захотіли продовжити собі квадратні метри за рахунок наварювання між будинками металевих паль. На наше прохання вони не зупинялись. Ми викликали поліцію, на вимогу якої робітники… також не зупиняли роботу і допускати поліцію до приміщення відмовились, мотивуючи своє рішення тим, що не було власників, — розповів «Ратуші» пан Петро. — Після наших численних «залякувань», прохань майстри припинили роботу. Але, напевно, тимчасово, тому що ніхто з власників до нас не звертався. Наразі, це все застигло в незрозумілому для нас стані». 

   Станом на 28 грудня 2017 року, коли журналіст «Ратуші» навідався на об’єкт, роботи не проводились, на новорічні свята мешканці були у постійному стані очікування. Вже 
5 січня, близько 18-ї год., робітники знову почали будівельні роботи. За інформацією мешканців будинку, з якими сконтактувалась телефоном «Ратуша», їм пообіцяли, що до 14 січня роботи не проводитимуть. Та вже 10 січня, о 9-й годині ранку у подвір’ї спільного користування лежать мішки та інструменти для проведення будівельних робіт, з першого поверху долинають  звуки зварювального приладу… по підлозі у подвір’ї повзуть тіні невідомих чоловіків, один із яких незабаром потрапив у об’єктив «Ратуші». І це так звана «будівельна пауза»?!! 

Оббивали пороги

   До розмови з Петром Майоровим приєдналась і Марта Зварич, яка проживає у квартирі 7-а. «Ми звертались до першого заступника голови облдержадміністрації Ростислава Замлинського, також у головне управління національної поліції, щоб вони вжили заходів. Крім того, ми подавали заяву голові Галицької районної держадміністрації Андрію Зозулі. Ми не давали жодної згоди на ці роботи. Вже всюди ходили… Поліція нічого не може зробити, вона не має до того жодного стосунку, — стурбовано ділиться жінка. — Ходили ми і в ДАБІ  (Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції. – Авт.), де нам повідомили, що комісія має бути до 29 грудня. У нас є документи, які підтверджують, що цей коридор — загальна власність. Нас ніхто не слухає, і це наводить на думку, що за цією історією стоїть хтось ДУЖЕ ПОВАЖНИЙ І ВПЛИВОВИЙ! Викликали також слідчо-оперативну групу, у нас прийняли заяву. Вже 26 грудня ми ходили до слідчого, який повідомив, що не бачить ознак злочину. І якщо ми хочемо, то можемо йти до суду. Це все, що він сказав…».
   За словами мешканців, робітники у дворик спільного користування заходять через колишній магазин «Геррі Вебер». Чи правомірні їхні дії? Хто замовник робіт? 

Та чиє насправді подвір’я? 

   Мешканці будинку надали нам відповідь Галицької районної адміністрації від 6 липня 2017 року № 31-3799 на їхнє звернення від 04.07.2017 №3-3-54225-31 з проханням надати інформацію, хто є власником подвір’я будинку № 11 на площі Ринок: «Подвір’я перебуває в користуванні власників житлових та нежитлових приміщень вказаного будинку…». Правда — дивно?  

Немає управи! 

   У січні роботи активно відновились, і мешканці зовсім опустили руки, бо вважають, що ніхто не може вплинути на робітників і замовників робіт, яких їм просто відмовляються назвати. «Подвір’я замуроване, ми взагалі не можемо ним користуватись, а тепер уже й балконами, які є в спільному користуванні. Коли сусіди зверху хотіли відреставрувати, зробити ремонт, то вони питали дозволу у всіх мешканців будинку, чи ми не проти. Це є наш внутрішній дворик. Бачите, які були швелери, розміру… десь метр двадцять, — розчаровано розповідає мешканка квартири № 8, пані Галина Савченко. — Це — пам’ятка архітектури, тут такого робити не можна! Вони можуть знищити не тільки наш будинок, але й будинок № 12 на площі Ринок. І ніякої управи нема в місті Лева!? Ніхто не може на них вплинути? Чи НЕ ХОЧЕ?».

То хто все ж причетний: «Гаррі Вебер» чи «Рієл»? 

   Прояснити ситуацію, що склалась, «Ратуші» трохи допоміг директор ЛКП «Старий Львів» Олег Білоус, який не залишився осторонь вирішення проблеми. За його словами, роботи почались фактично у суботу, коли працівників ЛКП «Старий Львів» не було на місці, через це вони одразу й не відреагували. «Але згодом ми разом з головою Галицької райадміністрації Андрієм Зозулею пішли на об’єкт. На той момент роботи були припинені. Жодних дозвільних документів на проведення робіт нам не надали, і станом на сьогодні, як мені відомо, роботи не проводяться (це неправда — 9 і 10 січня 2018 року репортери «Ратуші» бачили на об’єкті працівників, які там не лише пили чай. — Ред.). Ми скерували листи до Управління охорони історичного середовища, ДАБІ, щоб вони перевірили законність дій робітників», — повідомив директор.

   На запитання, чи відомо, хто все ж проводить роботи на території, пан Олег відповів, що фактично власником приміщення (нежитлового приміщення, колишнього «Геррі Вебер» — Авт.) є ТзОВ «РІЕЛ Estate Group», але в них постійно інші робітники, тобто вони наймають бригади для виконання робіт. Точно щось сказати можуть тільки правоохоронні органи, якщо вивчатимуть це питання. 

Чи під захистом пам’ятки архітектури? 

   Площа Ринок — центр політичного, громадського та культурного життя міста. Об’єкти, які розташовані на пл. Ринок, здебільшого належать до пам’яток архітектури та містобудування національного значення. Будинок, навколо якого наразі відбувається протистояння між мешканцями та робітниками, не є винятком. Для того, аби комплексно зорієнтуватись у ситуації, яка склалась, «Ратуша» звернулась до Управління охорони історичного середовища. Так, за словами начальника відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини Олега Хандина, на гарячу лінію звернулась мешканка квартири № 1 на пл. Ринок,11 Галина Майорова. «Вона повідомила щодо проведення робіт з перепланування в будинку. Я виїхав на цей об’єкт, де поставало питання щодо розширення балкона з допомогою металевих балок. Мешканці стверджують, що він призначений для загального користування. За словами пана Олега, крім мешканців, до Управління звернулось ЛКП «Старий Львів», яке інформувало: «Повідомляємо, що 28 грудня 2017 року, близько 18-ї години робітники ТзОВ компанія «РІЕЛ»… Саме на цих словах Олег Хандин чомусь перевів мову на інше. Можливо, ключовою інформацією, яка змусила його обірвати свою думку, і є знана своїми справами у Львові компанія «РІЕЛ»?! У подальшій розмові пан Олег запевняв, що роботи проводять «невідомі особи». «Стверджувати, що роботи проводить саме «РІЕЛ», я не можу, бо це відомо лише за словами мешканців. «Скаржники» повідомили, що роботи проводились внизу, але вхід на той балкон буде з другого поверху, де є квартира. І якось логічно, що ця квартира робить цей балкон, бо на першому поверсі він буде непотрібним. Звичайно, якщо балкон є у загальному користуванні, він не є персональною власністю, — повідомив «Ратуші» Олег Хандин. — Зверніть увагу, на поверхах вище також розширили балкони і навіть забудували їх, але мешканці про ці балкони чомусь не говорять. Для мене дивно, що якщо один мешканець робить забудови або ремонтні роботи, то йому можна, а коли інший — ні. Це місця загального користування, і вони не можуть бути відчужені або передані. Ситуація, яка склалась, є неприпустимою. Важливо чітко розуміти, чи отримані всі дозвільні документи. Управління охорони історичного середовища таких дозвільних документів не надавало. Ми вважаємо, що ці роботи є незаконними, проводяться без отримання дозвільних документів, як і роботи, які проводились раніше на вищих поверхах. Відповідно, ми звернулись у ДАБІ для проведення перевірки, оскільки це єдина інспекція, яка надає дозвіл на проведення будівельних робіт у Львові. В цьому випадку це питання у компетенції обласної ДАБІ. Також ми звернулись у Галицький райвідділ національної поліції для проведення перевірки та встановлення осіб, які проводять ці роботи. Ми повідомили їм, що Управління не надавало жодних висновків щодо виконання цих робіт і просили вжити заходів, а саме притягнути до відповідальності за проведення незаконних робіт». 

А що ДАБІ?

   Відомо, що згідно зі ст. 41 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» єдиними органами, що здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль та розглядають справи про порушення у сфері містобудівної діяльності, є інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ. — Авт.). Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, щоб з’ясувати питання, порушене у зверненні Галини Майорової на Урядову гарячу лінію від 23.12.2017, що надійшло до Департаменту 27.12.2017, з залученням посадових осіб Галицької районної адміністрації м. Львова та ЛКП «Старий Львів», здійснив виїзд на об’єкт — будинок № 11 на пл. Ринок. «На момент виїзду за вищевказаною адресою власники нежитлових приміщень відсутні, доступ до приміщень та внутрішнього двору обмежений, будівельні та будь-які інші роботи не проводились. Наразі, відповідно до Порядку 
№ 553, Департамент ДАБІ здійснює організаційні заходи щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за вказаною адресою», — йшлося у документі від 29.12.2017 року № 1013-6/7514-17  ДАБІ, який надали «Ратуші» мешканці будинку. Крім того, відповідно до цитованого документа, за порушення правил експлуатації жилих будинків, житлових приміщень, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і приміщень, передбачена адміністративна відповідальність за статтею 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

   Наразі залишається низка запитань, на які «Ратуша» так і не отримала відповідь. Хто все ж відповідатиме за неправомірні дії? Яким буде вердикт державних органів, у чиїй компетенції є порушене питання, та реакція міських депутатів? Врешті, чи вдасться мешканцям зберегти пам’ятку архітектури, про яку б насамперед мали дбати ті, кому це належиться за статусом?

Анастасія ШЕВЧЕНКО, фото автора


Коментар
   Андрій САЛЮК, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури:

   — На жаль, в Україні такі ситуації стають повсякденністю, коли незаконно захоплюють територію або проводять будівельні чи ремонтні роботи, які призводять до погіршення стану пам’яток. В Україні, у Львові зокрема, часто захоплюють ті чи інші громадські простори або ведуть роботи, які фактично є будівельними, або роботи з реконструкції, які іноді видають під реставраційні. Наша влада на це не реагує, зокрема й місцева. На мою думку, першопричиною є бездіяльність Міністерства культури. Вони неналежним чином відстежують порушення та реагують, не вводять санкції проти порушників і не уповноважують місцеву владу, щоб та могла належним чином на це реагувати. Цю ситуацію вдало ілюструють слова одного з юристів, який зазначив: «Ми маємо право узаконити це незаконне будівництво». Звучить трохи невдало, але так є насправді. 

   Має бути належним чином влаштоване інспектування, відстеження стану збереження пам’яток і проведення реставраційних чи будівельних робіт. Якщо починають проводити якість роботи без потрібних погоджень, одразу подавати до суду, з покаранням кримінальною чи адміністративною відповідальністю, штрафування. Не слід давати можливість довести ситуацію вже до стану, коли фактично пам’ятка зруйнована. Має бути налагоджена тісна співпраця між Архбудконтролем і органами охорони культурної спадщини, щоб у разі виявлення порушення органи, які мають право зупиняти ведення будь-яких робіт, зокрема Архбудконтроль, моментально реагували і терміново припиняли роботи, з належним поданням до суду, з притягненням до відповідальності за вчинену шкоду пам’яткам. Далі має бути тісний контакт із Міністерством культури, бо саме Мінкультури визначено як центральний орган охорони культурної спадщини. 

 Опубліковано : 10.01.18 | Переглядів : 3242

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Гру.2018»
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама