Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Тотальне сортування: покара, що затягнулася
Тотальне сортування: покара, що затягнулася

Якщо ви в перший післяноворічний день накидали в пакет порожніх пляшок з-під шампанського, недоїдків і розмаїтого домашнього непотребу і, з усмішкою полегшення, шпурнули його в сміттєвий контейнер, то теоретично за це маєте бути негайно оштрафовані, й усмішка назавжди зникне з вашого обличчя. Не вірите? А дарма…

З 1 січня 2018 року в Україні вступають у дію нові правила поводження з твердими побутовими відходами. Набула чинності правка до Закону «Про відходи», яка забороняє захоронення непереробленого сміття. «Ратуша» з’ясувала у чиновників, які кроки вже зробили місто й область для забезпечення сортування сміття та як, врешті, посуваються справи з будівництвом нового сміттєпереробного комплексу.

Сортуй або відповідай

   Згідно зі змінами в законодавстві, з нового року ВСІ міста і села України повинні забезпечити сортування сміття за видами для переробки та утилізації.  Крім того, закон тепер передбачає, що коли органи місцевого самоврядування або місцеві державні адміністрації обирають схему санітарного очищення, то перевага надається пропозиціям, де передбачений більший ступінь переробки або утилізації побутових відходів. Водночас, спалювання ТПВ дозволено лише на спеціально призначених для цього підприємствах або об’єктах і тільки на енергетичні цілі, для одержання теплової або електричної енергії.  Законом також заборонено проектування, будівництво й експлуатацію полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату. 

   Правки до Закону «Про відходи» зобов’язують сортувати сміття не лише владу, але й мешканців. Так, згідно з документом, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових мають збирати окремо від інших видів. Штраф за порушення такої норми для населення становитиме від 340 до 1360 грн, для юридичних осіб — від 850 до 1700 грн, розповів  начальник управління благоустрою територій Міністерства регіонального розвитку Максим Барінов, передає 5.ua. Водночас міністр екології і природних ресурсів Остап Семерак називає такі штрафи «непомітними». «Будемо просити парламент істотно переглянути норми, передбачені в Адміністративному кодексі. Можливо, стосовно деяких порушень, потрібно перекваліфікувати і в кримінальну відповідальність», — зазначив він.

Львівщина до змін готова?

   Руслан Гречаник, директор департаменту екології Львівської ОДА, розповів «Ратуші», що в області вже зроблено чимало кроків для сортування ТПВ. «На сьогодні на Львівщині орієнтовно третина від загальної кількості населення вже сміття сортує. В області раніше діяли лише дві сміттєсортувальні лінії — це Золочів (ТзОВ «Екобаланс») та Червоноград (КП «Комунальник»). Нещодавно департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА закупив ще три сміттєсортувальні лінії виробництва «Хаммель», тому на сьогодні їх буде п’ять. Також функціонує ще одна сміттєсортувальна лінія в місті Стрий, але вона є не зовсім досконала, і з часом її треба буде змінювати, — розповів чиновник. — Сортування сміття може відбуватись і вдома у мешканців, і на сміттєвих майданчиках, і на полігонах ТПВ. Звичайно, що на полігонах повинні бути сміттєсортувальні лінії, адже мешканці щось можуть відсортувати, а щось пропустити. Також не всюди є можливість поставити контейнери для роздільного збору окремо кожного виду відходів, здебільшого це вологе і сухе сміття. Сортування на полігонах цього року повинне бути вже окреме, а на місцях, гадаю, за три роки це буде впроваджено і ТПВ будуть посортовані вже на майданчику».

   Як наголосив чиновник, на сьогодні в області є орієнтовно 2500 контейнерів для роздільного збору ПЕТ-пляшок, також є приблизно до 3000 контейнерів для роздільного збору відходів. А найкраще забезпечена контейнерами для роздільного збору ТПВ центральна частина Львова. Руслан Гречаник розповів, що торік, 21 грудня, було затверджено Стратегію поводження з твердими побутовими відходами. Згідно з нею, зі семи полігонів, які є на території Львівської області, — Червоноград, Стрий, Самбір, Дрогобич, Великі Мости, Буськ, Новояворівськ — вже майже всі забезпечені сміттєсортувальними лініями. За його словами, стратегія передбачає рекультивацію 
14 сміттєзвалищ, які тепер функціонують як полігони, а також ліквідацію 154 несанкціонованих сміттєзвалищ та будівництво комплексів з переробки та утилізації ТПВ. «Ми тільки раді, якщо будуть з’являтися нові інвестори, які готові вести такий бізнес та робити чистішою нашу область», — додав він.

Як справи зі сміттєпереробним комплексом

   Якщо дотримання вимог законодавства щодо сортування — нині проблема області, місто вирішує питання щодо будівництва сучасного сміттєпереробного заводу. «Можна сортувати ТПВ на рівні споживачів — мешканців, як це зроблено в Німеччині, Прибалтійських країнах, Австрії та багатьох інших країнах. Сортувати можна й іншим способом, коли в більшості країн люди викидають сміття, як викидають, а сортують його в місці захоронення, або на перевантажувальних станціях, або безпосередньо на полігоні. Нині цим питанням займається область, тому яким способом це відбуватиметься у нас, питання до них, — каже Сергій Бабак, заступник міського голови з питань ЖКГ. — Стосовно ж Львівської міської ради, то до передачі повноважень ми встигли попрацювати з перевізниками. Для роздільного збору сміття у нас є наліпки на контейнерах, щоб окремо сортувати пластик, скло, папір та інші речі. Наше головне завдання нині — побудувати сміттєпереробний комплекс, сучасний, щоб він давав змогу на високому рівні проводити сортування сміття». 

   За словами чиновника, наразі головне, і найважче, завдання — погодити ділянку для полігону з громадою прилеглих земель. «Бачення, що робити, є, гроші на це є, громада має зрозуміти і погодити земельну ділянку, а далі ми зможемо чітко рухатись далі. Бо коли всі казатимуть: будуйте, де завгодно, тільки не у нас, тоді ми ніколи нічого не збудуємо. Є делеговані повноваження депутатам, які від імені громади ухвалюють рішення, ми готові показувати, презентувати, пояснювати, хай громада контролює кожен крок виконання проекту, — розповів Сергій Бабак. —  Для того, щоб щось показати громаді, має бути погоджена земельна  ділянка, її подають проектантові, і він проектує те, що буде запропоновано до забудови, і тоді вже це виносять на обговорення громади. Тепер же говоримо про те, що коли є частина людей, які категорично проти будівництва, то виникає проблема з погодженням ділянки. Це для нас необхідно, бо що нам робити з 600 тоннами сміття на добу? Чим ми відрізняємося від сусідніх країн, де полігони побудовані в межах міста? Цьому важко заперечити. Але позиція: «Ви ніколи нічого не побудуєте як слід» — неправильна. Дайте нам будувати, контролюйте процес: якщо щось буде зроблено помилково, ніхто далі рухатись не буде. З таким підходом не будуватимемо лінії електропередач тощо. Залізниця комусь заважає, аеропорт комусь заважає, що тоді нам — деградувати до середньовічного рівня?».
   Нагадаємо, що наприкінці минулого року у міськраді змінили ділянку для будівництва сміттєпереробного заводу. Якщо раніше планували спорудити його на території ТЕЦ-2, то згодом обрали ділянку на території очисних споруд «Львівводоканалу». Причиною такого рішення стала спірна ситуація щодо власності на землю та позиція сільських громад, що мешкають неподалік ТЕЦ-2. Нова ділянка ж розміщена на території Львова, тому таких проблем не має виникати.  
Уляна ДЕПУТОВИЧ

 Опубліковано : 10.01.18 | Переглядів : 834

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Гру.2018»
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама