Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Життя — це лотерея?
Життя — це лотерея?

Поліцейський рейд у заклад гральних автоматів закінчився трагедією
У неділю, 11 лютого, у Рясному відбулось прощання з 22-річним Володимиром Климом. Попереду в нього було все життя, закінчення магістратури та одруження. 12 лютого Клим мав захищати диплом, далі — влаштуватись на роботу, але замість цього — похорон, на який прийшло близько 600 небайдужих людей. 

В чому насправді причина смерті здорового, за словами рідних, хлопця, який опинився у приміщенні так званої національної лотереї, що на вул. Куліша, 4, під час облави патрульними? Чому гральний бізнес досі функціонує за цією адресою, попри те, що у листопаді 2017 року активісти масово викривали ці «точки», які хтось надійно «дахує».


   «На похороні були від старого до малого. Напевно, це про щось свідчить. Його не те, що просто забили, вони його катували! Він навчався в університеті, на спеціальності «публічне управління та адміністрування». Я не знаю, як він потрапив до того закладу, можливо, сидів і чекав на когось. Можливо, його спеціально туди затягнули, аби знати, де він перебуватиме. Представники ЗМІ на відео показали те, що вигідно поліції. Не робіть із моєї дитини наркомана, бо він таким не був!», — наполягала в розмові з репортером «Ратуші» мати загиблого Наталія Клим. 

   Звичайно, можна зрозуміти почуття та відчай матері, але чи справді хлопець опинився у закладі випадково? Що все-таки за речовина, яку намагався «нейтралізувати» загиблий? «Біг боси» облав упевнені у правомірності своїх дій. Так принаймні можна характеризувати дії патрульних, що в ніч на 
9 лютого влаштували рейд у так званій «спортивній лотереї», який став фатальним. То чи правомірні дії патрульних, чи це лише трагічна випадковість? Чому п’ятеро правоохоронців, діючи згідно з чинним законодавством, не змогли впоратись із хлопцем? Схоже на те, що поліцейських завчасно попередили про наявність у юнака пакетика з речовиною невідомого походження, і вони зайшли в цей заклад обшукати саме Клима.  Але ситуація просто вийшла з-під контролю після того, як юнак не скинув компрометаційний згорток, а спробував його проковтнути. «Ратуша» намагалась зорієнтуватися в ситуації… 

По поличках. Крок за кроком до істини

   ВІДЕО. В приміщенні перебуває 10 відвідувачів, заходять одразу сім патрульних, які починають проводити обшук. Потім  іще двоє патрульних. Вони обшукують чоловіка, який виклав усе з кишень, але саме у внутрішній кишені його куртки патрульні помітили чи намацали якийсь згорток, після цього відвідувач різко розвертається і швидко кладе до рота цей невідомий предмет. Оскільки в залі не тільки він, то версія про «наводку» на Володимира Клима видається не безпідставною. Далі п’ятеро патрульних кидають чоловіка обличчям до землі та намагаються при цьому витягнути у нього з рота вміст. Один із патрульних кілька разів б’є лежачого затриманого коліном у бік. Хлопця намагаються підняти, той чинить опір. Після нетривалої штовханини його знову кладуть обличччям до землі, один із патрульних стає йому на ноги, щоб знерухомити затриманого. Його колеги заблокували затриманого в кутку приміщення. Чоловіка піднімають на ноги і повторно намагаються відкрити йому рота, щоб дістати предмет. 
   На наступних кадрах із приміщення виходять четверо патрульних, двоє з яких руками тримають когось з відвідувачів. У чоловіка сковані за спиною руки, помітно, що він невпевнено стоїть на ногах. Через деякий час він стає на коліна, патрульні притримують його руками. Один із поліцейських просить у працівниці воду. Ще один — комусь телефонує. Затриманий лежить обличчям до землі, його намагаються підняти. Поліцейський трусить його обличчя, наче намагається змусити чоловіка виплюнути щось. Через деякий час йому вдруге виносять воду.  Тим часом чоловік не рухається, над ним сидять троє патрульних. Вже о 00:48 один із патрульних почав робити затриманому непрямий масаж серця. Після цього до входу в заклад приїхав автомобіль швидкої допомоги. Непритомному чоловіку розв’язують руки. Надалі тіло чоловіка лежить біля автомобіля без ознак життя. Саме так можна коротко описати розвиток подій, не вдаючись у подробиці, відповідно до запису з камер спостережень, що з’явились в інтернеті. Але наразі виникає питання, чи у повному обсязі поширили відео? Можливо, пропущений якийсь ключовий момент, який і став вирішальним?

Активісти у пошуках відповідей

   Напрочуд швидко зреагували громадські активісти, які приїхали на місце пригоди вже після піку сутички. За їхніми словами, головною їхньою метою було збереження записів із камер спостереження, які допоможуть слідству встановити справедливість. 

   Як повідомив координатор спільноти «Варта-1» Ігор ЗІНКЕВИЧ, інцидент із правоохоронцями стався, коли ті спробували перевірити хлопця на наявність заборонених предметів. «В ігровий заклад прийшла поліція і працювала по незаконному гральному бізнесі і по підозрілих особах. У той момент в закладі було кілька відвідувачів, серед них і цей хлопчина, який згодом помер. Зі слів свідків, коли його перевіряли на заборонені предмети, він почав шарпатися з поліцейським, який його перевіряв, інші поліцейські прийшли на допомогу, щоб затримати дебошира, в певний час він вирвався і, вибігши на двір, не пробіг трьох кроків, а впав і помер», — написав Ігор ЗІНКЕВИЧ на своїй сторінці у Фейсбуку.
   За годину після інциденту на місце прибула і координатор ГО «Варта 700» Наталія ШЕЛЕСТАК, в якої виникли насамперед питання, наскільки дії поліції були професійні, зокрема під час надання першої медичної (долікарської) допомоги. «Мені зателефонував один із активістів, який повідомив, що патрульні вбили людину і намагаються приховати, знищити відео. Батьки дуже просили розголосу, аби винні не уникнули відповідальності. Коли я приїхала, побачила тіло, вкрите синцями, зокрема були сліди від кайданів, вухо було синє. На той момент було складно зрозуміти, від чого померла молода людина. Потім, переглядаючи відео, які потрапили в інтернет, я побачила, що справді він нібито собі щось клав до рота. Але наразі чекаємо офіційних висновків щодо причин смерті, — розповіла журналістам «Ратуші» Наталія ШЕЛЕСТАК. — Головне, що записи з відеокамер та нагрудних камер поліцейських, які фіксували ці події, таки потрапили до слідства, і саме це було найважливішою метою приїзду активістів на місце події. Припускаю, що дії поліцейських були не зовсім грамотні. Переконана, що ніхто не бажав смерті хлопцеві, й наразі можемо припускати, що смерть могла настати з різних причин, зокрема від удушення».

   Вважає дії поліцейських не кваліфікованими і керівник ГО «Рабів до раю не пускають» Іван СПРИНСЬКИЙ. «В мене виникає запитання, чому поліція проводила відпрацювання щодо осіб, які сиділи там, а не щодо законності діяльності самого закладу. На мою думку, з боку поліції були непрофесійно вчинені дії в момент затримання. Та й нефахово надана перша медична допомога, внаслідок чого, як стверджують, він і захлинувся цим пакетом. У хлопця все обличчя було у свіжих синцях, під очима два синці, один на голові. Чи нам показали все відео? Як відомо, дії з затримання хлопця тривали 10-12 хвилин, а в мережу викинули фактично дві хвилини відео, — повідомив пан Іван. — Основною метою було з’ясувати, внаслідок чого загинув хлопчина. Наразі багато хто виступає на захист поліцейських, стверджують, що у загиблого були якісь психотропні речовини. По-перше, це можна встановити лише внаслідок проведення слідства. В нас ніхто не скасовував презумпції невинності, а по-друге, навіть якщо такі речовини у хлопця були, то в’язничний термін за зберігання — від 3 до 5 років. І людина після законодавчого покарання мала жити, а тут хлопець так розпрощався з життям…». 

Проти кого наростили м’язи?! 

   Безпосередньо була знайома з батьком загиблого голова громадської організації «Соціальний захист населення та учасників АТО» Леся ТУРАШВІЛІ. Вона розповіла, що вже понад рік відбувається безтермінова акція проти сміттєсортування перевантажених ліній у Рясному. Коли активісти мобілізувались, організувались, відповідно долучились люди різного віку, різних професій — саме так пані Леся і познайомилась із батьком загиблого хлопця. 

   «У ніч інциденту мені зателефонував батько хлопця та повідомив про смерть сина. Тому я приїхала на місце трагедії. Тієї ночі ми вимагали відео, яке нам не надавали, почалась штовханина, і все-таки «силою» ми забрали відео, аби ніхто нічого не стер. У хлопця від ударів були синці, надірваний рот, на руках поріз, ніби від наручників. Коли ми приїхали, хлопець уже був без наручників, слідчо-оперативна група проводила обстеження тіла. Чому, коли ми приїхали, він уже лежав без кайданок чи, як видно з відео, зашморгу, чому вони їх зняли? — дивується пані ТУРАШВІЛІ. — Чому вони закцентували свою увагу не на всіх присутніх, а саме на діях загиблого хлопця? На відео бачимо, що  коли тих п’ятеро правоохоронців почали класти затриманого на підлогу, коли шостий почав «насідати», один зробив «захват» гортані прямою рукою. Може, взагалі в нього була зламана гортань, в результаті «захватів» поліцейських, адже їх тренують, не знаю — хай скажуть експерти. Вони перевищили повноваження, не професійно діяли!». Станом на 11 лютого правоохоронці-«вбивці» все ще при виконанні своїх обов’язків, при тому, що прокуратура заявила, що це умисне вбивство групою осіб, — каже пані Турашвілі.

   «Яка б не була ситуація, але ми живемо у правовій державі…навіть якщо інформація, що в хлопця щось було, — правдива, це не підстава для перевищення своїх повноважень та вбивства. Для того є слідчі дії, суди, які б і оцінили ситуацію. При тому, що під час війни, ми мешкаємо на мирній території, і щоб тут «цвіт», молодь, наше майбутнє так вбивали — це жах! На відео видно, що на загиблого «насіли» правоохоронці, а потім одразу пропадає 7 хвилин запису, після чого одразу кадр, де його виводять. Оті «зниклі» 7 хвилин, напевно, все вирішили. — аргументує свою позицію активістка. — Проти кого вони наростили м’язи??! Це ж наші діти! Хочете показувати свої нарощені м’язи, Вам прямий шлях в АТО! Бо там ворог, а не тут. А тут треба діяти згідно з чинним законодавством. Є порушення закону — затримали, привезли до відділку, і розпочинайте слідство. Всі дії правоохоронців повинні бути лише в правовому полі. До нашого приїзду поліцейські затоптували сліди, не позначили положення тіла, з кимось радились телефоном. До приїзду слідчо-оперативної групи вже було стільки слідів натоптаних, що сенсу відшукувати докази вже не було. До речі, дівчинка, яка є на відео, там працювала і не хотіла віддавати відео, їй були подані сигнали, аби вона будь-якими способами це відео не віддавала. І вона, фактично, єдиний свідок, який усе бачив від «а» до «я». Вона також намагалась усе знімати на відео, але до неї обернувся поліцейський, щось сказав, і вона одразу ж опустила телефон».

Силовики своєї провини не вбачають?

   То як саме можна розцінити дії копів: це неумисне вбивство чи спроба врятувати хлопця? Поліція озвучила свою версію подій. За інформацією прес-служби патрульної поліції Львова, копи намагалися врятувати 22-річного юнака, який під час перевірки ковтнув пакетик із невідомою речовиною. «До приїзду медиків поліцейські вмовляли хлопця виплюнути з’їдене і робили непрямий масаж серця», — повідомили у поліції. Прокуратура Львівської області розпочала досудове розслідування за фактом смерті 22-річного львів’янина. «За вказаним фактом прокуратура області внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого п. 12 ч.2 ст. 115 КК України (умисне вбивство). З метою встановлення всіх обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також причин смерті вказаної особи, призначено судово-медичну експертизу та проводяться першочергові слідчі дії. Досудове розслідування триває», — повідомили у прокуратурі. 

   «Ратуша» інформуватиме своїх читачів про подальший перебіг розслідування цього трагічного випадку. 
Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 14.02.18 | Переглядів : 3688

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Реклама