Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Сміттєпереробний: троянський кінь чи порятунок для Львова
Сміттєпереробний: троянський кінь чи порятунок для Львова

Люди вже  втомилися від слова «сміття» і не вірять у те, що коли-небудь у Львові дадуть лад із відходами. Про сміттєпереробний завод у Львові ходять чутки, міфи та легенди. І тут нарешті ми на крок стали ближчі до нього — компанія «Egis» показала, який вигляд матиме львівський сміттєпереробний завод. Зокрема, 2 лютого, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря і керівник проекту та спеціаліст у сфері поводження з ТПВ компанії «Egis» Крістофер Раунд презентували Концепцію переробного комплексу для Львова.

   Фахівці обіцяють, що завод у Львові буде першим в Україні сучасним, екологічно безпечним та якісним підприємством із переробки сміття.

   За словами Крістофера Раунда, ключове завдання заводу — суттєво зменшити об’єм залишкових відходів, що мають потрапляти на подальшу утилізацію способом захоронення. Також комплекс проводитиме збір вторинної сировини, яка може бути повторно використана.

Яким він буде?

   Як зазначили на презентації, комплекс проводитиме механіко-біологічну переробку та складатиметься з двох частин: перша відповідатиме за розділення органічних та неорганічних відходів, друга, розташована в окремій будівлі, — за біологічну стабілізацію органічної фракції. Йдеться про компостування органічної фракції відходів у спеціальних тунелях.

   Крістофер Раунд уточнив, що сміттєпереробний комплекс передбачає також будівництво цеху, де вироблятимуть РДФ-паливо, яке можна використовувати на цементних заводах. Матеріали для виробництва палива можуть відбирати на етапі ручного сортування, коли забирають горючі матеріали для виготовлення високоякісного палива. РДФ-паливо нижчої якості також можна виготовляти з компосту.

   Вадим Ноздря сказав, що нині мерія веде перемовини з двома цементними заводами щодо можливого виготовлення РДФ-палива для цих підприємств. Він додав, що йдеться про заводи біля Здолбунова та Кам’янця-Подільського.
   Після введення в експлуатацію сміттєпереробний завод зможе переробляти 65 % всіх відходів, що їх продукують у Львові. 35 % відходів будуть захоронювати на полігоні, однак під час «дозрівання» з компосту заберуть більшу частину рідини, яка б могла перетворитись на фільтрат. Вартість переробки 
1 тонни сміття на сміттєпереробному заводі становитиме приблизно 1 тис. грн.
   Вадим Ноздря стверджує, що відходи будуть захоронювати на новому полігоні, на будівництво якого заплановано витратити приблизно 15 млн євро. Однак наразі ще не відомо, де саме його облаштують. Як відомо, завод механіко-біологічної переробки сміття у Львові будуватимуть на вулиці Пластовій, поблизу очисних споруд «Львівводоканалу». 

Наскільки він реальний 
та безпечний

   «Ратуша» також поспілкувалася з експертом на цю тему. Еколог міжнародної благодійної організації «Екологія. Право. Людина» Алла Войціховська висловила сумніви, що майбутній завод вирішить сміттєву проблему Львова. «Мене найбільше хвилює взагалі раціональність пропозиції такої механіко-біологічної переробки. Річ у тім, чи доцільно сьогодні у Львові будувати завод механіко-біологічної переробки, якщо ми не бачимо шляхів подальшої реалізації, — зазначила Войціховська. — По-перше, обіцяний компост, який буде відсіюватися на сортувальній станції, буде неочищений, тобто забруднений хімічними речовинами. Адже у Львові, як і в усій Україні, нема окремого збору небезпечних відходів. Вони туди потраплятимуть уже забруднені різними важкими металами, медичними препаратами, пестицидами та навіть ртуттю», — пояснює еколог.

   Також вона має сумніви щодо того, що після введення в експлуатацію сміттєпереробний завод зможе переробляти 65 % всіх відходів, що продукують у Львові, а 35 % відходів будуть захоронювати на полігоні. «Ми готуємо додаткові запити, робимо детальне дослідження цього, тому що на виході це насправді не буде така кількість відходів, як задекларували. Якщо ми візьмемо нашого найближчого сусіда — Польщу, то за 15 років їм вдалося досягнути близько 55 %  захоронення на полігоні. І 45 % вони переробляють, компостують, спалюють та повторно використовують», — пояснила пані Алла.

   За її словами, для Львова це, звичайно, оптимістичні надії. «В Європі збирають окремо органічні відходи, які компостують, і з них виробляють електричну енергію. А той компост, який вже утворюється внаслідок перегнивання, стабілізації, відправляють на рекультивацію полігонів і для потреб на газонах, клумбах та для вазонів. А ми цього не можемо запропонувати, адже цей компост уже буде забруднений різними домішками», — заявила Войціховська.

   Еколог також розповіла, що торік у листопаді залучали польських фахівців, які б порадили, що насамперед потрібно Львову зробити для вирішення проблем із ТПВ. «Було однозначно сказано, що перш за все треба будувати полігон та роздільно сортувати відходи. Ну, полігон, як ми бачимо, нині не в перспективі. І якщо ми почнемо все ж будувати цей завод, то все одно не буде куди відправляти ні забруднений компост, ні РДФ. Ми знову отримаємо сміттєвий колапс, і надалі будуть виділятися кошти невідомо на що», — додала Алла Войціховська. 
Тетяна ЖИКАЛЯК

 Опубліковано : 06.03.18 | Переглядів : 579

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лют.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
 
Реклама