Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
По-новому: ЄДИНА Помісна Церква
По-новому: ЄДИНА Помісна Церква

Це розбурхало шквал емоцій та критики у суспільстві. Президент Петро Порошенко розпочав процес створення Автокефальної Помісної Української Православної Церкви. Лунають застереження, що це обмеження прав вірян тощо. «Ратуша» намагалась виокремити найважливіші аспекти історичної події — надання автокефалії УПЦ. 
Що таке єдина помісна церква та яка ситуація сьогодення?

   Помісна церква — це об’єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Вона формується на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави. Нині в Україні діють православні церкви Московського, Київського патріархатів, Автокефальна православна церква та інші конфесії. Стосунки між патріархатами не надто дружні, наразі є майнові проблеми та розкол між вірянами. А от до XVII століття територія України релігійно підпорядковувалася Константинопольському патріархатові. У 1636 році Москва змінила митрополита і забрала українську церкву собі, й відтоді вважає українських вірян де-факто своїми. Втім, із появою незалежної України шанс відновити помісну церкву знову з’явився. Вселенський патріарх Варфоломій (232-й Святіший вселенський патріарх, архієпископ Константинополя — Нового Риму), глава Константинопольської православної церкви, якого вважають одним із найвищих церковних ієрархів у православному світі, своїм Указом може змінити ситуацію, отже українці — в очікуванні рішення.

Нівелювання конфесій?

   В обговоренні створення помісної церкви суспільство найбільше цікавить, що ж буде з іншими віросповіданнями, Московським патріархатом та історичними церковними будівлями. Хто куди перейде та чи це не роздмухає ще більшого міжконфесійного конфлікту, «Ратуша» запитала в Анатолія Бабинського, співробітника Інституту релігії і суспільства УКУ. За його словами, ніхто, і державна влада зокрема, не можуть створити церкву. На сьогодні йдеться лише про визнання канонічної автокефалії за тими церквами, які її прагнуть отримати, і це має відбутись з боку Константинополя. «Що це дасть для України: суспільство нині поділене, особливо православ’я, але найгірше — це розкол, який уже є давно. Частина вірян є поза канонічним і євхаристійним спілкуванням із православними в інших країнах. Це штучна ізоляція, а  Томос насправді врегулює цю ситуацію, і вони будуть в єдності зі всіма православними. Це, безумовно, позитив, адже багато буває прикрих випадків на тлі війни, наприклад у Запоріжжі, коли не хотіли відспівувати дитину, яка була хрещена в Київському патріархаті. Цих вірян постійно цькували, що вони не канонічні, чи взагалі не є християнами, бо їх не визнано. Мабуть, щонайменше третина вірян МП в Україні приєднаються до цієї автокефальної структури, особливо ті парафії, які є в центральній Україні, там давно є такі проавтокефальні настрої, — пояснює  пан Бабинський. — Але можливий і негатив, релігійне протистояння, бо зрозуміло, що з’являться охочі вийти з МП, і це може спричинити чергові битви за майно». На запитання, що ж буде з Печерською та Почаївською лаврами, які є під МП, Анатолій Бабинський зазначив, що вони можуть отримати ставропігію. «Почаївська її вже має, і вони можуть бути в прямому підпорядкуванні Московського патріарха, але розуміємо, що силою ніхто нічого забирати не буде, бо тоді розпочнеться релігійна війна. На мою думку, православ’я об’єднається в єдину церкву в Україні, й тоді лаври будуть уже в одній юрисдикції, яка буде автокефальна і незалежна. Але тепер не йдеться про те, що лаври повинні кудись переходити, хіба самі виявлятимуть бажання», — зазначив фахівець.

   На запитання, чи інші великі конфесії не втратять від появи помісної церкви, Анатолій Бабинський зазначив: «Найбільші застереження, які звучать від римо-католиків та греко-католиків, — це те, щоб ця визнана структура не стала державною церквою і не намагалась підім’яти під себе інші конфесії. Загалом же заперечень ніяких не існує, Блаженніший Святослав висловив підтримку цьому процесу, тож ніяких перепон не буде». 

Президент історичного масштабу

   Завдяки створенню Єдиної помісної церкви глава держави увійде в підручники як той, хто започаткував вільну українську церкву. Щоправда, здавалось це доволі прорахованим. 9 квітня Петро Порошенко відвідав Стамбул, де мав зустріч із Варфоломієм. А вже 17 квітня він зібрав голів парламентських фракцій та закликав їх та єпископів Київського патріархату та Автокефальної церкви підтримати  звернення до Варфоломія щодо автокефалії Українській православній церкві. 

Схоже, що Президент понад 10 днів тримав так званий «туз в рукаві». Він навіть відвідав політичне ток-шоу, що не робив уже тривалий час. Основним президентським меседжем було розвіяти сумніви українських вірян щодо єдиної церкви. «Ніхто не має права закривати жодній людині дорогу до Бога. Ніхто не має права вказівним перстом казати, ця церква канонічна, а ця — ні. Бо за церквою стоять мільйони віруючих, і їм треба відкрити двері церков і об’єднати церкви, припинити чвари», — заявив Порошенко. Також глава держави наголосив, що нова церква не буде державною, та оптимістично припустив, що Томос, або фактично дозвіл на створення в Україні єдиної незалежної від Москви канонічної православної церкви, може бути проголошений цього літа, коли Україна святкуватиме 1030-річчя свого хрещення.
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 26.04.18 | Переглядів : 529

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама