Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Водоканал: ПЛАТИТИМЕМО ЗА СУСІДА?!
Водоканал: ПЛАТИТИМЕМО ЗА СУСІДА?!
…І вилили всі торговці в спільний чан по пляшці горілки, а один із них, замість горілки, вилив воду, адже у спільному чані однієї пляшечки з водою ніхто й не помітить! І коли змішалась горілка всіх, то зачерпнув виночерпій зі спільного чану торговців горілкою чистої джерельної води, надпив і мовив: «Ось за це, негідники, люди вас і не люблять!». Саме цей дещо видозмінений анекдот спадає на думку, коли згадуєш нововведення, що ніби повертає українців у тоталітарні часи, коли влада диктувала зобов’язання громаді...

   2 серпня 2017 року набрав чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який зобов’язав українців встановити загальнобудинкові лічильники тепла і води. Але що ж очікує на тих, хто вже має індивідуальний прилад обліку води? Чи не платитимуть сумлінні українці і за сусідів — горе-махінаторів? «Ратуша» спробувала  розкласти по поличках аспекти цієї несподіваної новації.  


Глас мешканців: та чи почують народні обранці?

   Законопроект про комерційний облік теплової енергії та водопостачання Верховна Рада розглядала шість разів… ШІСТЬ!!! І врешті, 22 червня ухвалила. То що ж бентежило депутатів під час розгляду цього питання?! Відповідно до норм цього закону, в Україні загальнобудинкові лічильники мають встановити до вересня 2019 року, має бути налагоджений стовідсотковий облік у житловому фонді. У Львові руки Водоканалу вже розпочали встановлювати прилади обліку води, задля дотримання термінів, встановлених законом. Тим часом до «Ратуші» звертаються обурені львів’яни, які не розуміють доцільності встановлення загальнобудинкових лічильників на воду, адже вони вже мають індивідуальні, які вираховують кількість спожитої води. Зокрема їх цікавить, як вираховуватиметься плата, коли і головне — НАВІЩО у всіх будинках встановлюватимуть загальнобудинкові прилади? Чи зобов’язання всім і кожному встановити лічильники — це не обмеження права вибору українців, бо виходить, лічильники встановлюватимуть абсолютно ВСІМ, навіть не отримавши від мешканця згоди?!

    Мешканець будинку № 42 на вул. Кастелівка Степан Гельнер: «Загальнобудинковий лічильник води себе не виправдовує, бо йде розрахунок води на кожну особу, а квартирний лічильник — на загальну кількість води, яку я використовую. В квартирі може бути прописано троє осіб, а реально проживати і використовувати воду — лише одна особа. І, виходить, їй нараховуватимуть плату за загальнобудинковим лічильником за трьох прописаних? Це за умови, якщо мешканець не має індивідуального лічильника… Може, в ОСББ загальнобудинковий лічильник і вигідний, бо там дієвий контроль!». 
   Надія Дудок, яка проживає за адресою: вул. Пасічна, 98: «В мене є індивідуальний лічильник на гарячу та холодну воду, і я оплачую лише за той об’єм води, який використовую. То чому ж я маю платити за те, що вода витікає десь на вулиці чи у будинку, де, наприклад, не можна одразу виявити витік. Хіба це проблеми мешканців?!!». 

Що за звір — загальнобудинковий лічильник?

   Про аспекти та механізми встановлення загальнобудинкових приладів обліку «Ратуші» розповіла начальник відділу зв’язків із громадськістю ЛМКП «Львівводоканал» Уляна Горбата.  За її словами, всі багатоповерхівки та приватний сектор мають бути обладнані загальнобудинковими лічильниками задля якісного обліку. Навіть за стовідсоткової наявності у квартирах індивідуальних лічильників. «Практично ніколи сума показників квартирних приладів обліку не збігається з загальнобудинковим, і завжди вона є менша, — пояснила пані Уляна. — Це можуть бути витрати води на миття сходової клітки, поливання прибудинкової території, незначні протікання сантехнічних приладів або комерційні втрати через крадіжки. Лічильники можуть давати похибку, особливо не повірені. Через це вода в будинок потрапила, але за її частинку ніхто не заплатив. Наразі національна комісія, що встановлює тарифи на послуги водопостачання та водовідведення на всій території України для обласних водоканалів, в результаті моніторингу, виявила, що комерційні втрати водоканалів є великі. Інколи в будинку втрачається від 20 до 40 % води, саме через це було ухвалено закон на всеукраїнському рівні, який зобов’язує встановити загальнобудинкові прилади обліку». 

   Речниця ЛМКП «Львіводоканал» також зазначила, що наразі закон затверджено, але підзаконні акти — ще не всі, тому є багато неврегульованих моментів. Водоканал нині встановлює загальнобудинкові прилади обліку, але нарахування за ними поки що не відбувається, бо це законодавчо не врегульовано. За словами пані Уляни, індивідуальний прилад обліку з комерційного обліку не випадає: як і раніше, мешканці платитимуть за індивідуальним лічильником, за той об’єм, який спожили. Питання буде тільки в різниці між сумою квартирних і загальнобудинкових показників. «Скажімо, в будинок зайшло 100 м куб., а продалось 70, 30 кубів десь «гуляє», їх і треба буде розподілити», — пояснила «Ратуші» Уляна Горбата.

Добровільно-примусово?!

   Чи можна відмовитись від встановлення загальнобудинкових лічильників та як вираховуватимуть суму оплати? Уляна Горбата зазначила, що мешканці, які не надаватимуть доступу для встановлення загальнобудинкових лічильників, діють протизаконно і будуть притягнуті до адміністративної відповідальності. Стосовно розрахунку оплати за послуги водопостачання, пані Уляна повідомила, що «вираховування плати у будинках, де встановлені лише загальнобудинкові лічильники, — це головний біль балансоутримувача житла (ЛКП, ЖБК чи ОСББ). За весь об’єм води, що «зайшов» у будинок потрібно заплатити Львівводоканалу, а розподіл цієї води по квартирах повинен контролювати безпосередньо балансоутримувач. Часто контролери Львівводоканалу не можуть потрапити у помешкання, аби побачити стан лічильника. Управителю житла набагато простіше, адже він стежить за реальним станом справ у будинку та станом лічильників. Так, розрахунок із Львівводоканалом відбувається за показниками загальнобудинкового приладу. У внутрішні справи будинку Львівводоконанал наразі не втручається, бо завдання Водоканалу — подати воду до середини будинку, як вона розподілилась далі — це все питання управителя будинку». 

Водоканал — ZorrO: хто і за скільки? 

   Станом на сьогодні Водоканали встановлюють загальнобудинкові лічильники води власним коштом, але виникло запитання: хіба це не збиткова процедура для Водоканалу та чи платитимуть мешканці за встановлення приладів обліку? «Напевно, мешканці, які відмовляються від встановлення лічильника, будуть встановлювати його за власний кошт. Наразі встановлюємо лічильники, як технологічні, аналізуємо покази загальнобудинкового обліку і суми квартирних лічильників, є розбіжності. Але тільки-но остаточно буде затверджено всі підзаконні акти, якими регулюватимуться питання розподілу цієї різниці, лічильники одразу перейдуть у розряд комерційних і нарахування здійснюватимуться відповідно до законодавства, — запевнила Уляна Горбата. — Збиток Водоканалу — витрати води, які не обліковуються. Водоканал встановлює прилади обліку води за власний кошт, тому що іншого джерела наразі нема, як і механізму, відповідно до якого можна б було взяти гроші з мешканців на встановлення, а виконувати Закон України водоканали зобов’язані, бо є встановлені терміни реалізації». 

Буква закону

   Новий закон визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення комерційного, зокрема розподільного, обліку послуг з водопостачання. Що ж усе таки говорить буква закону, «Ратуші» допоміг зорієнтуватись юрист Микола Климишин. Він стверджує, що мешканці НЕ ЗОБОВ’ЯЗАНІ встановлювати загальнобудинковий лічильник води. Фактично норми встановлення, розрахунків показів регулює ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та підзаконні нормативні акти, які приймала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Але ці норми не регулюють власне встановлення лічильників, а лише процедуру розрахунків. Згідно з Цивільним і Господарським кодексами, для встановлення загальнобудинкового лічильника потрібна двостороння згода: споживача і надавача послуг. 

   «Водоканал може трактувати законодавче підґрунтя на свою користь. Якщо люди проти, то як їх змусити? Те, що адміністративна комісія може накласти штраф, — це дрібниці, порівняно зі збитками, які очікуватимуть на мешканців, які мають індивідуальні лічильники. Крім того, у ст.10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» чітко прописані аспекти ухвалення рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників. На зборах мешканці мають вирішити, чи встановлюватимуть лічильники. Ухвалене рішення потрібно оформити відповідно до закону, Кабмін затвердив форми протоколів зборів. Надалі рішення треба надіслати рекомендованим листом до міськради, Водоканалу, і жоден суд не зможе змусити мешканців встановлювати лічильники», — пояснив Климишин. 

   Понад те: за словами юриста, законодавча база, що стосується житлово-комунальної сфери, наразі має багато прогалин. Відповідно до норм згадуваного Закону, вся відповідальність накладається на управителів, у самому законі є десятки посилань на інші закони, які остаточно не затверджені. Закони у сфері водо-, тепло- та  газопостачання ухвалені, а підзаконні акти, які повноцінно б врегульовували всі прогалини, частково ухвалені, але ще не впроваджені, й вони не узгоджуються між собою. «Наприклад, у різних законах по-різному звучить саме поняття «комерційний облік». Напевно, така тенденція є спеціально, щоб заплутати, маніпулювати», — додав Микола Климишин. 

   На думку пана Миколи, щодо загальнобудинкових лічильників прописані механізми реалізації, порядок встановлення, хто платить і навіть штрафні санкції, а щодо квартирних лічильників прописаних норм нема. Виходить, законодавець апріорі надав перевагу загальнобудинковим лічильникам. «Якщо будинок є у спільній власності всіх мешканців, то, переважно, у 90 % випадків, він є на балансі комунального підприємства. А чому тоді не КП має платити за ту різницю води? Якщо мешканець спожив 30 кубів, то як йому можна нарахувати ще плюс 7 кубів за іншого — недобросовісного? Виходить, якщо Водоканалу дати команду, то вони нарахують, скільки їм треба, всю різницю води, що витекла. Чому людина має платити за послуги, які їй фактично не надавались??! Це абсурд! Монополіст Водоканал трактує законодавство так, як йому вигідно», — додав правник. 
«Головний біль» балансоутримувачів будинку…

    «Ратуша» поцікавилась думкою представників кількох ЛКП щодо цієї законодавчої новації. 

   Директор ЛКП «Магістральне», що у Франківському районі Львова, Юрій Спринь вважає, що облік потрібен, але питання лишається невирішеним. «Якщо встановлений загальнобудинковий лічильник води і, можливо, не всі мешканці мають індивідуальний, то незрозуміло, куди діватиметься різниця. А якщо у 100 % мешканців буде встановлено лічильники, і, як додатковий облік, встановити загальнобудинковий, то можна аналізувати спожиті втрати, віднімати індивідуальні показники від загальнобудинкових і отримати якісний результат, — вважає пан Юрій. — Своєю чергою, Водоканал також має великі втрати, хоче відстежувати їх. Зрозуміло, люди платитимуть за своїми квартирними лічильниками, а на мешканців, які їх не мають, списувати різницю втраченої води — неправильно… Аби усунути низку проблем, дешевше і простіше встановити собі індивідуальний лічильник і мати чистий спокій», — переконаний директор ЛКП.

   Представниця ЛКП «Балатон-409», що  у Шевченківському районі, Антоніна Жураковська підтримує новацію і зазначає, що наразі близько 90 % мешканців мають індивідуальні лічильники, навіть у тих будинках, де є загальнобудинкові. «З 2015 року мешканці отримують нарахування за гарячу та холодну воду від Львівводоканалу або Теплоенерго. ЛКП нараховують тільки квартплату і відповідають, як балансоутримувачі, за стан лічильника, його збереження та вчасну повірку. Я вважаю, що встановлення загальнобудинкових лічильників наразі потрібне, бо є великі втрати води», — впевнена пані Антоніна.
   На запитання: якщо у квартирі прописано семеро, а користується водою і реально проживає одна людина, або взагалі людина місяць не користується водою, то як нараховуватимуть оплату, пані Антоніна відповіла, що у такому разі питання нарахування вирішуватиметься індивідуально. «Якщо ви місяць, не користуватиметесь водою, то Водоканал чи Теплоенерго має зафіксувати цей факт в акті, перекрити та опломбувати. У законі це не прописано, і до кожного потрібен індивідуальний підхід», — пояснила представниця ЛКП «Балатон-409».

   ОДНЕ питання так і залишилось нез’ясованим, хоча відповідь на нього знають усі: НА КОГО САМЕ водоканали списуватимуть воду, яка постійно витікає по всій Україні з їхніх дірявих труб?..
Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 26.04.18 | Переглядів : 1035

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама