Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Політичні маневри демократії
Політичні маневри демократії

В Україні стартувала Всеукраїнська акція на підтримку виборчої реформи. Як зазначили організатори, акція «НІ! Виборам за законом Януковича» відбулася 15 травня на центральних площах усіх обласних центрів України, а 17 травня — У Києві, під Верховною Радою. Активісти та політики об’єдналися навколо вимоги негайно ухвалити Виборчий кодекс 3112-1 в цілому. «Громадська організація «Центр UA» разом із представниками політичних партій Об’єднання «Самопоміч», ВО «Свобода», «Громадянська позиція», «Демократичний альянс», «Європейська партія України», «Сила людей», «Національний корпус», «Народний контроль», Громадський рух «Хвиля», Рух «Визволення», локальними партіями та активістами публічно вимагатимуть ухвалення в другому читанні та в цілому проекту Виборчого кодексу (№ 3112-1), що передбачає проведення парламентських виборів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками», — йдеться на сайті ГО «Центр UA».

Що за зміни? 
   Новий виборчий кодекс Верховна Рада ухвалила в першому читанні ще в листопаді  2017 року. Він передбачає скасування мажоритарної системи та вибори з відкритими списками. Нардепи внесли до законопроекту безліч поправок та більше за нього не брались. Наразі в Україні діє змішана система. Половину парламенту обирають з мажоритарних округів, іншу — за закритими партійними списками. 
   Насправді про відкриті виборчі списки український політикум говорить останні десятиліття, у виборчих обіцянках та на владних ланках, однак жодній із них досі не вдалося втілити це у життя. А причини цього доволі прості, адже скасування мажоритарної системи поставить жирну крапку у традиційній виборчій процедурі, так званій системі «купи-продай голос», або ж у найпримітивніших способах підкупу, як-от: гречка чи інші подарунки горе-кандидатів, до яких усі так звикли. Про переваги нового законопроекту можна говорити безмежно довго. Безумовно, що це потрібний законопроект європейського зразка, де вперше електорат не буде голосувати за кота у мішку. Однак мусимо розуміти, що в Україні є «добра» традиція змін у законі до кожних чергових виборів. І політичні сили насправді проводять таку собі спекуляцію на демократії. Бо найбільша іронія в тому, що більшість представників політсил, на яких тепер збираються вплинути їхні представники у регіонах, аби закон ухвалили, пройшли у парламент саме «за гречку». А доля наступних парламентарів, тобто чи пройдуть вони 4 % бар’єр, буде залежати від активності їхньої позиції як на виборах ОТГ, Президента, так і на подібних акціях, де йдеться не тільки про захист прав громадян, а і про політичні маневри, адже саме Президент Петро Порошенко дав передвиборчу обіцянку про відкриті списки. 

Львів провів акцію!
   На площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку, окрім громадських організацій,  майоріла прапорами низка політичних сил. Основна вимога — ухвалення виборчого кодексу, який завис у ВРУ після проходження першого читання. Але є одне «але»... Нині ми спостерігали феномен львівського політикуму, коли такі непоєднувані політсили стояли пліч-о-пліч за право людей обирати парламент демократично. Чому, коли місто має суттєві менінгіти з тарифами на транспорт, вивезенням сміття та інших безліч невирішених проблем господарки, ОБ’ЄДНАВЧИМ МОМЕНТОМ для різношерстих політсил стало чомусь саме бажання потрапити в парламент? «Ратуша» запитала у представників політичних партій Львівщини, як так сталося, що саме виборчий закон об’єднав необ’єднуваних.

Любомир МЕЛЬНИЧУК,  ВО «Свобода»:
   — «Свобода» у своїй програмі захисту Українців, говорила про необхідність змін виборчого законодавства, про ліквідацію так званих мажоритарних округів, заборону платної політичної реклами, скасування депутатської недоторканності ще 15 років тому. Так, справді, таку позицію підтримують станом на тепер багато політичних сил, оскільки ця позиція є одним із головних запитів у нашому суспільстві. Тут питання в іншому: чи декларації перетворяться на якісне голосування тих представників відповідних політпартій у парламенті. Ми все ж надіємось на те, що, окрім гасел і декларування своєї підтримки, партії, які є у ВР, зуміють проголосувати за відповідні зміни. Розуміємо, що мажоритарна виборча система в нашому випадку є змішаною та пропорційною і вигідна олігархам, які засівають гречкою і продуктовими наборами округи. Я б не говорив про якесь конкретне об’єднання. Безперечно, наша фракція опозиційна до мера, ми критикуємо його роботу, організовуємо відповідні акції, які би демонстрували неправильність позиції чинного міського голови».

Валерій ВЕРЕМЧУК,  голова фракції  «Народний контроль»
 у ЛМР:
   — Я вважаю, що об’єднуватись довкола правильних і потрібних ідей, проектів рішень чи законів — це і є, зрештою, місія депутатів. Часто бувають політичні амбіції, де хтось є автором ідеї, а хтось хоче придумати ще кращу, хтось має інше розуміння підходів до вирішення. Відкриті регіональні списки, про які сьогодні йдеться, теж не ідеальні, там є свої плюси та мінуси, але вони нині потрібні і набагато кращі за наявну систему. В міській раді насправді у 90 % питань ми виходимо із інтересів господарки міста, а не з політичних амбіцій. Моя думка, думка суспільства, що ця акція — це тиск на парламент, адже вона відбувалась не лише у Львові, а й в інших обласних центрах. Як на мене, навіть старі політики, які вже звикли до інших методів спілкування, сьогодні, після Революції Гідності, стають чутливими до думки суспільства. А якщо говорити про наших чотирьох депутатів, які є у міжфракційній групі «Народний контроль» у парламенті, то вони голосували в першому читанні. І ми тут завжди готові до діалогу зі всіма політсилами, щоб обговорити ідею, як ефективніше втілити вирішення тієї чи іншої проблеми, бо й справді в місті проблем дуже багато.

Ігор СЛІПЕЦЬКИЙ,  заступник 
голови Львівської ТОП БПП «Солідарність» з питань виборчих  процесів і децентралізації:
   — Виборчий кодекс повинен об’єднати три закони про місцеві, парламентські та президентські вибори. Його першочергова ціль — внормувати нормативні акти: скільки членів комісії, як їх обирати, адже в кожному законі було по-різному, відповідно, була плутанина. В нас є нові правила щодо обирання парламенту; фактично кожні парламентські вибори відбувались за різними правилами, і вони постійно не влаштовували суспільно-політичні думки. Водночас парламент відображав нашу державу, а цей новий закон пропонує ще один метод, який мав би бути демократичним і дати новий результат. Відкриті регіональні списки дають таку можливість, але якщо брати аналіз, то нині маємо від Львівщини 40 депутатів у ВР — це гарний вибір потужних людей, які є нині в парламенті і яких ми можемо вибрати на наших округах. Враховуючи те, що в нас буде 24 округи, — ми матимемо достойних людей у парламенті. Я думаю, що цей закон є досить хороший, бо спрацювати за принципом підкупу буде дуже важко. Будь-які реформи потрібні якнайшвидше, і виборча реформа теж, вона не є основна, адже парламентські вибори будуть через 1,5 року, проте вона необхідна. Львівщина демократична, тут не використовували плакат акції (на якому зображено обличчя Януковича і Порошенка. — Ред.), нам було приємно, що організатори дослухались до нашої думки, бо цей плакат — це маніпуляція. Закон ухвалює парламент, а Президент не є диктатором, і він не може примусити депутатів голосувати так чи інакше. Розробляли проект закону представники коаліції. В кожній фракції є люди, які проти виборчої реформи, але ми бачили, що в першому читанні був проголосований закон.

Андрій ШЕВЦІВ, депутат 
від «Самопомочі» у ЛМР:
   — На мою думку, тут кожна політична сила, і навіть та, яка часом поводиться деструктивно, відчуває свою відповідальність перед людьми. Є чітка вимога рухатись наступні 5-10 років по правильному маршруту, який підтримує європейська спільнота. На цій акції не було політики, а було відчуття і свідомість, а часом у сесійній залі ЛМР з’являється політика, яка і шкодить тим чи іншим управлінським рішенням і господарці міста. Я думаю, що львівський політикум є об’єднаний, коли стоїть питання інтересів львів’ян українців. Тут питання не в прапорах, значках чи особистих амбіціях, а в державності, яка знову на межі. Має бути ухвалено закон про антикорупційний суд, Виборчий кодекс, і впроваджено чіткі правила, які не дозволять тим людям, що сьогодні є в парламенті, й далі знущатись із українця, купуючи його гречкою, або маючи гроші на медіа чи політтехнологів».

Ігор ТЕЛІШЕВСЬКИЙ, голова фракції «УКРОП» у ЛМР:
   — Наші депутати у Верховній Раді голосували за новий виборчий кодекс у першому читанні. Тоді він набрав 226 голосів. Також «УКРОП» був ініціатором у всіх радах Львівщини, також у радах інших областей, де є наші депутати, було Звернення до Голови Верховної Ради Парубія щодо підтримки цього Виборчого кодексу. Його поставили на розгляд ВРУ. Ми і в Львівській міській раді також ініціювали це Звернення, його було підтримано. Організаторами цієї акції були навіть не політичні партії, а громадські організації. Наша партія не бачить доцільності проводити вибори за тією системою, яка була, бо ми розуміємо, що вона непрозора, адже по мажоритарках проходять олігархи, які постійно вкладають туди кошти. Пропорційна система також є недосконала, бо номери в списках просто купуються. Тому ми вважаємо, що виборче законодавство має бути змінене. Не йдеться про жодне об’єднання. Йдеться про те, що ми не можемо жити за тією старою системою виборчою, яка на сьогодні є.

 Роман ЛОЗИНСЬКИЙ, голова політичної ради Української галицької партії:
   — Все більше і більше стає прецедентів, коли політичні сили готові об’єднуватися навколо конкретних питань, викликів, які потребують вирішення. І тепер питання виборів — одне з ключових. І напевне, саме тому політичні партії були готові об’єднати свої зусилля і виступити ніби одним фронтом, однією командою. Тому що всі розуміють: аби змінити політичну систему, треба почати. І власне початком є зміна виборчої системи. І якщо змінити правила гри, змінити початкові умови на виборах, то потім буде відчутний дуже конкретний результат, коли в місцевих радах, у Верховній Раді зможуть появитися нові політичні команди з новими цілями, з новими підходами. І власне тоді можна буде відчути якісь певні зміни. Але це все можливо лише за умови змінених правил гри, щоби закони Януковича відійшли в історію. Загалом кажучи, оця вся система, яка побудована під людей, які мають великі фінанси, великі ресурси теж відійшла в історію. 

Христина СЛЮСАРЧУК, 
Олег ГАЛІВ

 Опубліковано : 16.05.18 | Переглядів : 727

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лют.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
 
Реклама