Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Політико-олігархічне талант-шоу
Політико-олігархічне талант-шоу

У березні на каналі ICTV стартував телепроект, який, за логікою, повинен породити нових, незаангажованих лідерів українського суспільства, зі свіжими поглядами, ідеями, здатних змінити країну на краще та дати початок новому для українського політикуму формату. Як виявилось, таких людей є чимало, а експертів, які будуть наглядати та вносити свої зауваження, ще більше. Словом позитивних аспектів ток-шоу «Нові лідери» — безліч, єдиним і великим, політично трешовим мінусом благого діла є кінцевий бенефіціар, добре відомий «породілля» українських політиків різних років, один із найбагатших олігархів країни Віктор Пінчук. Відповідно, важко повірити в те, що цей олігарх, який упродовж років наживався на державі, справді бажає змін, зокрема, боротьби з олігархатом. Нас просто закликають взяти участь у божевільній грі за правилами олігарха, який створює чергову політсилу перед виборчим марафоном. 


   Щоправда, у зміні формату таки мусимо віддати належне творцям. Адже ток-шоу «Україна має талант», який вела дружина Медведчука, «Слідство ведуть екстрасенси» та інші проекти StarLightMedia б’ють рекорди переглядів, то й лідери будуть «змінювати країну» на рівні розважального телевізійного шоу. Тут губиться здоровий глузд, і постає запитання: електорат нашої країни, на думку олігархів, повинен обирати нових політиків через сценарій, спланований режисером каналу, нівелюючи всю серйозність інституту політики, кваліфікованість та управлінський досвід представлених лідерів?!

Хто такий Пінчук?

   Український підприємець у галузі металургії, банків, мас-медіа, політик, мільярдер, меценат, зять другого президента України Леоніда Кучми. Засновник інвестиційно-консалтингової компанії EastOne та благочинного фонду. Пінчук постійно показує своє надто не рівне дихання до українського політикуму, проте сам у стінах ВР у ролі нардепа був лише двічі. Олігарх  фінансував безліч політичних проектів за принципом «нові обличчя», серед яких був  такий собі стартап під вибори 2002 року — «Озиме покоління». До складу цього альянсу тоді увійшли такі партії: Конституційно-демократична партія, Ліберально-демократична партія України, Партія приватної власності, Українська селянська демократична партія. Виборчий список очолювала дещо на тодішній час нестандартна п’ятірка: Валерій Хорошковський, Інна Богословська, Микола Вересень, Остап Процик та  Валерій Вощевський. Це був найдорожчий політичний проект, що повинен був підняти планку від 0 до 15% по Україні. Однак за результатами виборів команда «озимого покоління» набрала 2,02 % голосів виборців і до парламенту не потрапила. Також усі добре пам’ятають, що Пінчук сприяв і перемозі та подальшій роботі Президента Віктора Ющенка, який, на його думку, «мав із вдячності бути чемним». Також — ініціював проект «Ялтинської європейської стратегії» та ще кілька схожих проектів. Віктора Пінчука вважають одним із найбагатших олігархів України, який за допомогою політики наживається та обстоює бізнес-інтереси. 

Шоу — ток-шоу
   Телепроект розробив StarLightMedia. За даними Вікіпедії, цей холдинг — найбільша медіагрупа України, створена у 2009 році й охоплює шість телеканалів: СТБ, ICTV, «Новий канал», М1, М2, ОЦЕ, засновник — Віктор Пінчук. У телеканалу ICTV є досить потужні рейтинги, однак проект «Нові лідери» презентували у студії програми «Свобода слова», 23 березня, одразу після виступу Президента Порошенка стосовно створення помісної церкви, що, відповідно, посилило перегляди програми. Все, що треба, аби стати лідером, за версією проекту, — це ідея, програма реалізації, агітвідео, також потрібно мати від 25 років та не бути нардепом. Правила гри доволі прості: учасники, які зареєструвались до 
1 травня, мають переконати телеглядачів та експертів, що вони варті уваги. Але вирішальний вплив на результати матиме SMS-голосування телеглядачів. Відбір у проекті поділяється на три етапи: учасників спершу має залишитися 100, потім 10 і, нарешті, один. Директор-президент телеканалу ICTV Олександр БОГУЦЬКИЙ заявив в ефірі «Свободи слова» на ICTV, що призовий фонд проекту становитиме понад мільйон гривень, а фінансуватимуть його не лише акціонери, але й бізнес і небайдужі громадяни, які хочуть бачити нову українську еліту. «Ми справді хотіли спочатку, щоб у проекту був дуже великий призовий фонд. І він буде понад мільйон гривень. Але ми не хочемо рекламувати цей проект як «візьми участь та отримай мільйон», — сказав він. — Це великі гроші, але вони ніщо порівняно з тим, що цей проект повинен змінити настрій людей. Він має повернути віру в те, що є світлі люди, які працюють, аби країні жилося краще. Станом на тепер майже ввесь проект фінансує телеканал ICTV та група Starlight Media. Але ми б хотіли, щоб «Нові лідери» не відчували залежності від наших акціонерів, навіть якщо ті не змішують бізнес і політику. Ми раді, що проект почали фінансувати лідери української економіки, і думаємо, що таких компаній буде більше».

   Як зазначив Богуцький, завдання проекту — започаткувати традицію особистої відповідальності громадян. «Ми хочемо поставити людям запитання: а чи ми хочемо незалежних політиків, які будуть фінансуватися не кимось, навіть якщо це дуже порядні багаті люди, а суспільством? Дуже багато хто пробував про це говорити, але нікому цього ще не вдалося реалізувати. Ми спробуємо бути першими. Наразі спонсорами проекту є: Dragon Capital, фонд «Відродження», Нова пошта та K.Fund Media. Ми віримо — якщо 1000 людей перерахують по 100 гривень і цей приз отримають лідери із рук тисяч людей, які хотіли би мати нових політиків, це започаткує нову традицію в українців. Якщо ми хочемо політиків, які не беруть гроші в олігархів, значить, ми їх повинні фінансувати самі. Це теж одна з цілей програми «Нові лідери», — наголосив директор-президент телеканалу, інформує сайт проекту «Нові лідери». За інформацією у ЗМІ, затратний фонд проекту — 800 тисяч доларів, та ще 3-4 мільйони — витрати на рекламу. 

Учасники-лідери
   У телешоу «Нові лідери» можуть брати участь всі. На сайті бачимо, що зареєструвалась безліч осіб із різних областей України. Серед них є і львів’яни, які за голосами увійшли у ТОП. Один із них — голова фракції «Народний контроль» у Львівській міській раді Валерій ВЕРЕМЧУК. На сайті зазначено програмну мету львівського політика: «бюджетна» інтерактивна платформа міста. «Це система, коли через один клік будь-який мешканець зможе дістати повну інформацію про міський бюджет — його розмір, видатки, джерела надходжень. А головне — на що йдуть гроші. Чи ефективно їх використовують», — йдеться в анкеті Веремчука на сайті «Нові лідери». «Ратуша» запитала у Валерія Веремчука, чи справді через медіаолігарха можуть народитись нові лідери? «На жаль, все  телебачення в чиїхось руках. Хтось політично заангажований власник, хтось просто олігарх, але не є в масивній політиці. Якби люди не дивились телебачення, а сьогодні 70 %  українців саме звідси отримують інформацію, то можна було б не зважати на такі проекти. А станом на сьогодні соцмережі не дають можливості донести ідеї, певні меседжі так, як це робить телебачення. Якщо переглянути правила участі в проекті, там немає жодних зобов’язань, прив’язок до власника каналу чи до ймовірних політичних проектів. Я голова фракції, політично втілююсь, тому тут нема конфлікту стосовно політики. Я добре знаю організаторів, бо навчався в школі політичних студій у 2010 році, і там навчався, на кілька років швидше, й Олександр Богуцький. Цю школу підтримує і Рада Європи, тому я знаю цінності цієї установи, вона справді багато працює для того, аби в публічну політику заходили люди підготовлені, компетентні, з відповідними цінностями. Саме тому, маючи ідею, я вирішив взяти участь у цьому телепроекті», — розповів політик.

   Щодо виграшу в один мільйон гривень, то Валерій Веремчук зазначив, що він бере участь не задля грошового призу і навіть не знав про нього. «Я акцентував увагу на спілкуванні з багатьма людьми, яких я знаю за різними цікавими проектами. Мене цікавить більше соціальний капітал, контакт із людьми, також хочу отримати підтримку власного проекту. Але якщо дадуть мільйон, то не відмовлюсь і обов’язково його задекларую», — пообіцяв Валерій Веремчук.

 Експертна думка

   Для чого олігархові Пінчуку шоу «Нові лідери» та як це вплине на український електорат, «Ратуша» запитала в політексперта, лідера партії «Сила людей» Олександра СОЛОНТАЯ. «Мене запрошували на зустріч із Пінчуком щодо цього питання, бо знали, що я цікавлюсь відповіддю на нього, але у мене це збіглося з візитом на Донбас, тому не зміг прибути на зустріч. Відповідно, не знаю, навіщо йому це, — зазначив Солонтай. — У нас усі телеканали належать олігархам, і вони всі там роблять «благодійні» проекти. Наприклад, на каналі Коломойського є безліч різноманітних соціальних проектів від «Громада на мільйон», «Інспекція міст» із Фреймут і до розкручування нових зірок у танцях, співах, кухні. Також Шустер теж запрошував різних політиків-початківців, блогерів за гроші олігархів, а потім створював канал собі. Тобто тут я не бачу жодної нестандартної поведінки. У нас постійно проходять вибори, і всі телешоу використовуються до виборів. Скажімо, навіть «Танці з зірками»: згодом ті танцюристи, вже розкручені на каналі, танцюють у рамках агітаційного туру за тих політиків, на яких ставлять олігархи. І ці зірки танцюють уже не в телевізорі, а в рамках агітаційної зустрічі. Шоу в Україні проводять 15 років поспіль, вони різної тематики на різних телеканалах, але згодом це все використовується на всіх виборах. Це нормально для олігархів, які тримають олігархічні канали, і тому в нас немає жодного комерційного каналу. Для суспільства це, безумовно, ненормально, що нема жодного телеканалу нашого, «популярного» суспільного. Всі олігархічні канали є прямим інструментом впливу на суспільство, й олігархи на своїх каналах роблять шоу і підвищують капіталізацію і вплив цих каналів. Вони як монополісти телебачення — використовують організацію нових шоу для того, аби не втратити контроль на телебаченні», — додав він.

   Отже телепроект «Нові лідери» вийде у телепростір уже восени 2018 року, фактично за рік до парламентських виборів. Маємо велику надію, що все ж це шоу не стане черговим політичним замовленням, а якщо все ж так, то український телеглядач його відкине й не клюне на чергову медіапринаду  політтехнологів. Адже суспільство і країна загалом за останні роки зазнало неабияких втрат віри у майбутнє, і левову роль у поширенні меседжів зневіри і розпачу відігравали саме маніпуляції олігархічних телеканалів.
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 23.05.18 | Переглядів : 4641

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама