Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Посмішка смерті
Посмішка смерті

Правець: хвороба, яка вбиває сильніше від куль

Перший цьогоріч випадок захворювання на правець у Львівській області змусив медиків укотре забити на сполох. Йдеться про потребу негайної вакцинації від недуги, яка в змозі захистити організм людини. Чим же так небезпечна ця хвороба, про яку вже дехто просто забув, хто і головне — коли повинен від неї вакцинуватися та де це можна зробити, — журналістам «Ратуші» розповіла головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко-Іванченко.

   — Правець — це інфекційне захворювання, яке належить до групи ранових інфекцій. Це означає, що збудник правця є в навколишньому середовищі всюди: в ґрунті, в вазонах з квітами, на підлозі, на асфальті. Якщо ж згадати історію, то для багатьох стане відкриттям, що під час воєн завжди більша кількість людей гинула від правця, ніж, власне, від кульових поранень. Якщо спора правця потрапляє в організм людини, яка не має захисту, тобто яка належно не вакцинована в дитинстві і не має раз на 10 років повторного введення анатоксину правцевого для того, щоб створити імунітет, то після потрапляння спори, спора розвивається, проростає в іншу — так звану вегетативну — форму і може спричинити різноманітні клінічні прояви правця. Це стається через те, що припиняється гальмівний вплив на діляночки головного мозку — проміжні мотонейрони, і людина постійно реагує на різноманітні подразники — світло, повітря. Виникають судомні скорочення різних груп м’язів. Розпізнавані ознаки — це, коли пацієнту важко відкрити рот, так званий тризм, виникає специфічна, як у клоуна, сардонічна посмішка, може порушитися ковтання. І з часом виникають генерелізовані судоми — опістотонус — коли людина стає на п’яти і так назад вигинається в дугу, що маківкою досягає до підлоги. Окрім того, ці судомні скорочення є надзвичайно болючі. Ну і, звичайно, небезпека є в тому, що може настати зупинка серцево-судинної, дихальної діяльності через параліч тих центрів, які координують роботу важливих для людини органів і систем. Під час судом можуть виникати переломи хребта, ребер, крововиливи в різноманітні органи. Смертність у разі цього захворювання, за даними різних авторів, у різних країнах світу сягає від 40 до 60 %. Тобто це захворювання досить серйозне. 

— Жах. Медики кажуть, що вакцинація — то єдиний і надійний спосіб захиститися? 

   — Якщо говорити про всі інші вакцини, то мета — це створити колективний імунітет: коли 95 % населення захищено, тоді збудник не має в природі нормальних можливостей розвиватися. Щодо правця — цього нема. Тут колективний імунітет не формується. І тут кожен сам за себе, залежно від того, як він вакцинований у минулому. Зазнавши травми, ти або захворієш або не захворієш, або захворієш легше, або захворієш важко. Відповідно, є планова вакцинація, яка починається у нас в Україні для діток у 2 місяці. Тобто 2, 4, 6 місяців — це є створення первинного вакцинального комплексу. Далі, у 18 місяців, дитина дістає повторну дозу для того, щоб підтримати імунітет проти правця, закріпити рівень захисних антитіл на достатньому рівні,. Надалі для того, щоб пам’ять про правець «не згасла», вводять наступну дозу — у 6 років. І, згідно з нині чинним календарем щеплень, від шестирічного віку кожні 10 років, тобто у 16, 26, 36, і так далі, років людина повинна дістати наступну дозу анатоксину правцевого для того, щоб рівень захисних білків був на потрібному рівні. Якщо ж людина зазнала травми, будь-якої — чи на городі поранилась цвяхом, чи стала на граблі, чи впала з ровера і побила коліно, варто звернутися до лікаря. Чому? По-перше, там проведуть первинну обробку рани для того, щоб усі можливі мікроби, які туди потрапили, максимально звідти видалити. А, по-друге, дивляться медичну документацію, і залежно від того, як людина вакцинована в минулому, їй або вводять додаткову дозу цього анатоксину правцевого, або вводять уже готові антитіла, так звану сироватку чи імуноглобулін, якщо небезпека є дуже велика і людина незахищена. Якщо ж людина адекватно вакцинована й останню дозу отримала не пізніше, ніж 5 років тому, все добре, тоді не вводять нічого, просто місцево обробляють рану. Але це мусить вирішити лікар. 

 — Чи можна врятувати людину, яка не була вчасно вакцинована, але все ж захворіла на правець?

    — Якщо людина вже захворіла, її потрібно госпіталізувати у відділення інтенсивної терапії багатопрофільної лікарні, де є хірургічне відділення, бо це  хірургічна інфекція. Знаходять ту ранку, місце пошкодження. Навіть якщо ранка загоїлася, її розкривають і проводять широку ревізію, антисептичну обробку, щоб у разі, якщо там та спора лишилася, її звідти забрати. А далі потрібно людині ввести готові антитіла — це або гетерогенна сироватка, або людський імуноглобулін, які зв’яжуть правцевий токсин, що проник в організм людини, і таким чином людина дістає шанс на одужання. Правцевий токсин за силою і небезпекою посідає друге місце після ботулінічного. 

Спілкувався Олег ГАЛІВ

 Опубліковано : 30.05.18 | Переглядів : 608

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама