Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
350 000 00 євро — на сміття!
350 000 00 євро — на сміття!

Якщо міські чиновники затягуватимуть, то на Львів знову чекатиме сміттєвий колапс

Ви не забули: після Грибовицької трагедії минуло вже два роки. А «сміттєве» питання у Львові все ще залишається невирішеним. У червні 2017 р. Львівська ОДА взяла на себе всю відповідальність за вивезення ТПВ зі Львова на два роки. Таким чином, чиновникам мерії дали час, щоб сфокусуватись на рекультивації Грибовицького звалища та спорудженні сміттєпереробного комплексу, який потрібен Львову, як повітря. До червня 2019 року міська влада повинна забезпечити системне вивезення відходів зі Львова. Проте впродовж останнього року справа за традицією не надто зрушила з місця. То таки встигаємо, чи нас через рік знову чекатиме сміттєвий колапс?

Кредит ЄБРР — done!

   У п’ятницю, 1 червня, у Києві підписали угоди про надання Львову 35 млн євро на реалізацію проекту поводження із твердими побутовими відходами. Відповідно до підписаних угод пакет фінансування містить 13-річний кредит ЄБРР у розмірі 20 млн євро під гарантію міста, інвестиційний грант у розмірі до 10 млн євро від Східноєвропейського фонду енергоефективності та довкілля (E5P), який повертати не потрібно, а також пільговий кредит у розмірі 5 млн євро від Фонду чистих технологій (ФЧТ). Ці кошти місто повинне використати для того, щоб розпочати будівництво заводу із глибинної переробки твердих побутових відходів, а також рекультивувати наявний полігон. Як зазначив Вадим Ноздря, директор ЛКП «Зелене місто», попередні роки були підготовчими, а за фінальним підписанням угоди розпочнеться реалізація проекту. 

Що маємо станом натепер?

   Інститут проектування «Комфортбуд» мав завершити перший етап проектування сміттєпереробного заводу до 29 травня. Але цей процес затягнувся й документа поки що ніхто не бачив. Днями на прес-конференції «Підсумки першого етапу проектування сміттєкомплексу на вул. Пластовій оголошено про те, що «Комфортбуд» таки виконав перший етап проектування, тобто розробив техніко-економічне обґрунтування. Однак за словами Вадима Ноздрі, для повної його готовності необхідно оцінити вплив сміттєпереробного заводу на навколишнє середовище, що є компетенцією Мінекології. «Частина першого етапу не залежить від ТОВ «Комфортбуд». Закон визначено, що ОВД має бути частиною ТЕО, а потрібні документи від Мінекології ми отримали лише 30 травня. Це були вимоги до обсягів дослідження та зведені зауваження щодо заводу. Тому розроблення ОВД фактично формально затримує передачу ТЕО. Зараз «Комфортбуд» уже уклав угоду з ліцензованою організацією, а міська рада передала всі напрацювання, які у нас були», — зазначив Вадим Ноздря.

   Додамо також, що це техніко-екомічне обґрунтування для сміттєпереробного комплексу у Львові вже не перше. Торік завод планували будувати на ТЕЦ-2. Для цього «Львівтеплоенерго» замовляло відповідне ТЕО у харківської фірми, якій заплатили за це півмільйона гривень. Та, схоже на те, що ці гроші витрачено в нікуди. «Щодо заводу вже були замовлення техніко-економічного обґрунтування. Це ТЕО спершу замовляло «Львівтеплоенерго», потім ЛКП «Зелене місто», тобто наробили різних документів, які часто суперечили один одному та ставили більше питань, аніж давали відповідей, — коментує ситуацію Валерій Веремчук, учасник бюджетної комісії Львівської міськради. — Однозначно треба порушувати питання, хто ініціював такі рішення і хто повертатиме мільйони бюджетних коштів. За неефективне використання грошей громади мають відповідати посадовці. Щодо рекультивації, то стрічки щодо цього процесу в бюджеті є ще з моменту трагедії. Проведено тендери з фірмами, які не мали у тому досвіду, але зараз не мають об’єктивної інформації, скільки грошей використано. Тому це питання для мене є відкритим».

Мешканці кажуть: «Будувати не дамо»!

   Водночас затягування та змарновані кошти — не єдина проблема, пов’язана зі сміттєпереробним комплексом. Річ у тім, що мешканці Знесіння, Кривчиць, Личаківського та Шевченківського районів Львова категорично проти його побудови на вул. Пластовій. Кажуть, будуть вдаватись до радикальних дій, але будувати там не дозволять. «Техніко-економічне обґрунтування, яке робить Львівська міська рада не враховує впливу на навколишнє середовище сміттєпереробного комплексу. Ми у зверненні до міської ради наполягли провести екологічну експертизу цього мікрорайону, адже норми, які за ДБН мають становити 500 м, автоматично подвоюються і навіть потроюються, коли екологічне навантаження настільки велике. Враховуючи те, що сміттєпереробний комплекс повинен мати полігон, то я не розумію, куди вони будуть усе це складувати? — розповів у коментарі «Ратуші» Михайло Куртяк, голова створеного комітету від ГО «Відродження Знесіння». — Очисні споруди, які там зараз є, перебувають у занедбаному стані, а ще там наявні мулові поля, які ніхто не розчистить. Якби там нічого не було і хотіли будувати сміттєпереробний комплекс, ніхто б слова не сказав. Ми за сміттєпереробний комплекс, але ми проти, щоб його будувати на очисних спорудах. Сама ідея такого спорудження на очисних — це афера міського голови Андрія Садового, який перед виборами ще хоче зазіхати на 35 мільйонів. Ми не дамо там нічого будувати, будемо протистояти до останнього». 

Зволікання без причин…

   Погоджується з громадою й Сергій Івах, депутат Львівської міської ради. «Я не голосував щодо виділення кредиту, окрім того, я підписав петицію щодо неприпустимості побудови заводу на вул. Пластовій. Я проти побудови такого об’єкта на території очисних споруд — якщо до сьогодні не вдалося показати, як би мали працювати очисні, то таким самим буде принцип підходу до цього підприємства. Загалом, для чого створювати в межах Львова ще один майданчик для сміття. Адже, крім перероблення, треба буде його десь тимчасово складувати. На тій території працювало і працює чимало підприємств, тому гадаю, що цю територію треба очищати від шкідливих наслідків цих підприємств, — каже Сергій Івах. — Депутатський корпус зробив усе, що потрібно, прийняв усі рішення щодо вирішення цієї проблеми. Чому виконавча гілка влади все затягує, мені невідомо. Адже, окрім презентацій проектів та прес-конференцій, ніхто нічого не бачив конкретно».

   Натомість міський обранець Іван Рудницький, який раніше очолював департамент поводження з відходами у Львові каже, що супротив від людей буде завжди. Проблема в тому, що їх недостатньо інформують. «Мешканці будь-якого району Львова виступатимуть проти будівництва сміттєпереробного заводу — будувати його на Сихові чи у Рясному. Проблема у тому, що значна частина мешканців не має достовірної інформації про те, що таке сміттєпереробний завод. Міська рада мала б більше проводити роз’яснювальну роботу, доводити людям, що це не шкідливо для довкілля, що дотримано санітарних норм. Адже ми не обійдемось без сміттєпереробного заводу, — каже депутат. — Місце, обране для заводу на вул. Пластовій, не є шкідливим для мешканців навколишніх сіл. Адже відстань таких об’єктів до житлових будинків повинна становити не менше ніж 500 м, а там вона становить понад 1 км. Такі сортувальні лінії вже розміщує область на полігонах, де приймає сміття. Ми не повинні боятись сміття, як радіації, у час, коли світ легко впорався з питанням переробки та захоронення відходів». 

   Як наголосив Іван Рудницький, причини затягування вирішення сміттєвої проблеми чиновниками пояснити складно. «Ми відстаємо за всіма параметрами, і в питаннях розроблення проекту, і в питаннях невдалого вибору початкового місця, адже вже була зроблена частина роботи від проектантів, витрачені кошти. Тепер це треба наздоганяти. Оскільки область виручила місто і забрала функцію вивезення ТПВ на два роки, вона дала міській владі час, щоб зосередитись на проектувальних процесах, пошуку ділянки для полігону, адже після сортування залишатиметься сміття, яке треба десь захоронити. Один рік уже минув, і ще один попереду, щоб місто могло хоча б почати будівництво заводу та рекультивацію Грибовицького звалища, — каже він. — Коштів бракувати не буде, питання в організації робіт, контролю за їхнім перебігом, та у тому, щоб нарешті запрацювали відділи департаменту ТПВ: відділ, який шукатиме полігон, який займатиметься будівництвом заводу, сортуванням сміття, рекультивацією тощо. Я не розумію такого значного затягування, чому досі не тривають відповідні роботи. Львів щоденно продукує 500—600 тонн ТПВ, відповідно така кількість відходів потребує, як мінімум, його сортування. Тому будівництво заводу треба розпочати якнайшвидше, інакше виникне сміттєвий колапс, який нас уже застав зненацька рік тому».
Уляна ДЕПУТОВИЧ

 Опубліковано : 06.06.18 | Переглядів : 6435

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Кві.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
 
Реклама