Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Дрібні монети відходять у минуле
Дрібні монети відходять у минуле

З 1 липня цього року підприємства торгівлі та сфери послуг, у разі нестачі монет дрібних номіналів, заокруглюватимуть у чеку загальні суми розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги. Про це під час прес-брифінгу повідомив директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко, передає офіційне інтернет-представництво НБУ.
   «Національний банк України упевнений, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, — наголосив він. — Застосування правил заокруглення загальних сум розрахунків готівкою спростить щоденні розрахунки громадян та дасть можливість скоротити витрати держави на карбування і забезпечення грошового обігу на понад 90 млн гривень на рік». 

   Досягнути цього планують, припинивши карбувати 1, 2, 5 і 25 копійок. Проте монети у 10 та 50 копійок і далі випускатимуть. 

   Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, уведені в обіг раніше, і надалі використовуватимуть як засіб платежу. Національний банк, сказано у повідомленні, спеціально не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу впродовж необмеженого часу, до окремого рішення Правління Національного банку.

   Згідно з новими правилами, у разі, коли бракує монет дрібних номіналів під час розрахунків готівкою, буде застосовуватися правило заокруглення. Якщо  дрібні монети є — ними й надалі можна розраховуватися. А от під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься. 

   Заокруглюватимуть за такими математичними правилами: 1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок; 2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Наприклад: якщо до сплати було 46 грн 82 коп., то за новими правилами треба платити 46 грн 80 коп. А якщо 86 грн 38 коп., то виходить 86 грн 40 коп. Якщо маєте зі собою потрібну точну суму — можете розраховуватися. 
   Детальніше про такі нововведення можна дізнатися на сайті НБУ. Також там розміщені відповіді на актуальні запитання щодо правил заокруглення, де можна знайти всю інформацію, яка цікавить. На думку економіста Віктора Борщевського, таке рішення фактично провокує продавців, щоб ті починали зловживати. Та й загалом воно створює певні проблеми. Експерт вважає, що через заокруглення зросте, зокрема, кількість конфліктів. 

   «Просто треба було встановити, що заклади торгівлі в якийсь період до того повинні узгодити перерахунок і ціни відповідно до нового стану. Тобто жодної ціни 6 копійок, 25 копійок, 38 копійок не має бути. Має бути 50, гривня, і далі. І знімаються всі питання», — каже Віктор Борщевський. 
   Своєю чергою, економічний експерт Віктор Гальчинський розповідає: НБУ констатував, що з початку впровадження у 1996 році гривня знецінилася у 14 разів.  Тож це ніщо інше, як відображення реальної ситуації. 

   «Моя особиста думка, що це просто відображення тієї ситуації з цінами, тієї ситуації з купівельною спроможністю гривні, яка на сьогодні є. Так чи інакше у нас зростає частка безготівкових розрахунків в економіці і в торгівлі. Багато людей уже звикли розраховуватися платіжними картами. Для них ситуація не зміниться і ці правила заокруглення теж діяти не будуть», — переконаний Віктор Гальчинський.  
   У НБУ наголошують: копійки залишаються дійсним платіжним засобом в Україні. Усі фінансові установи зобов’язані приймати їх до розрахунків або для зарахування на рахунки. А підприємства повинні зазначати в чеках загальні суми придбаного — до заокруглення та після нього, зокрема, використовуючи механізм надбавок/знижок. Переналаштування реєстраторів розрахункових операцій не потребуватиме значних додаткових витрат.
Олег ГАЛВ

 Опубліковано : 04.07.18 | Переглядів : 6765

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама